Przy dworcu Warszawa Zachodnia powstał 300-metrowy mural. Przypomina o bezpieczeństwie na torach

2023-10-27 13:23

Remontowany dworzec Warszawa Zachodnia wzbogacił się właśnie o mural długi na aż 300 m. Na ścianie wiaduktu powstał streetart związany z kampanią „Bezpieczny Przejazd” prowadzoną przez PKP PLK oraz firmę Budimex S.A., która modernizuje dworzec. Celem kampanii promowanie bezpieczeństwa na torach.

Spis treści

  1. Dworzec Warszawa Zachodnia z nowym, 300-metrowym muralem
  2. 400 l farby i dwa tygodnie pracy. Tak powstawał imponujący mural
  3. Remont Warszawy Zachodniej wciąż trwa. Powstaje m.in. podziemny przystanek tramwajowy

Dworzec Warszawa Zachodnia z nowym, 300-metrowym muralem

W ostatnich latach murale stają się w Warszawie coraz popularniejsze. Powstają m.in. na blokach, kamienicach, szkołach i przy wejściach do stacji metra. Część z nich to projekty artystyczne, upamiętniające osoby znane i cenione, jak odsłonięty niedawno mural z Agnieszką Osiecką. Inne to reklamy, jak choćby często zmieniany mural przy metrze Politechnika. Jeszcze inne to murale stanowiące część kampanii edukacyjnych – i taki właśnie odsłonięto 27 października 2023 r. przy modernizowanym dworcu Warszawa Zachodnia.

Najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie? Warszawa Zachodnia rośnie w oczach

– Od dzisiaj, w symboliczny sposób, stacja Warszawa Zachodnia za sprawą wyjątkowego muralu wstąpiła do grona Ambasadorów Bezpieczeństwa i będzie miała wpływ na wzrost świadomości o bezpieczeństwie tysięcy pasażerów – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

400 l farby i dwa tygodnie pracy. Tak powstawał imponujący mural

300-metrowy mural przy stacji PKP Warszawa Zachodnia powstał w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”. Powstał na wiadukcie M02, obok którego codziennie przejeżdżają tysiące pociągów z – lub do – Łodzi, Krakowa, Poznania, Katowic, Grodziska Mazowieckiego i Łowicza. Liczby robią wrażenie:

  • długość muralu to ponad 300 m,
  • powierzchnia muralu to aż 1164 m2,
  • nad dziełem pracowało 11 artystów street artu przez 2 tygodnie,
  • do stworzenia muralu wykorzystano 400 l farby oraz gruntu.

Mural powstał w ramach wspólnej inicjatywy PLK, organizatora kampanii „Bezpieczny Przejazd” oraz Budimex S.A., wykonawcy modernizacji stacji. (...) Kampania „Bezpieczny Przejazd” ma na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych, a kampania „Hello ICE” ma uczyć dzieci bezpieczeństwa drogowego. Mural jest symbolem tej współpracy podkreślającym ważne wartości obu spółek – podaje strona kampanii „Bezpieczny przejazd”.

Remont Warszawy Zachodniej wciąż trwa. Powstaje m.in. podziemny przystanek tramwajowy

Przypomnijmy, że aktualnie trwa kompleksowa modernizacja dworca Warszawa Zachodnia, realizowana przez firmę Budimex S.A. Zgodnie z harmonogramem zasadnicze prace remontowe mają dobiec końca w połowie 2024 r. W ramach inwestycji powstają nowe perony pasażerskie przykryte zadaszeniem, nowa hala dworcowa od strony Woli oraz nowe przejście podziemne oraz kładka na perony. Przebudowywany jest też układ torowy, sieć trakcyjna, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Co ważne, wszystkie prace toczą się bez wstrzymywania ruchu pociągów (są jedynie przejściowe utrudnienia).

Warto dodać, że w ramach inwestycji powstaje też podziemny przystanek tramwajowy. Za kilka lat dotrze tu – tunelem pod Parkiem Pięciu Sióstr – realizowany przez miasto tramwaj do Dworca Zachodniego. Poprawi on skomunikowanie dworca PKP i umożliwi wygodniejsze podróże m.in. w głąb Ochoty oraz do Śródmieścia. W przygotowaniu lub w budowie są już także kolejne odcinki linii tramwajowych, które w przyszłości pozwolą przejechać po szynach z Woli, przez Dworzec Zachodni, Ochotę i Mokotów aż do Miasteczka Wilanów. W skład tej wielkiej inwestycji wchodzą m.in. tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego, tramwaj na Rakowieckiej oraz tramwaj do Wilanowa (wraz z odnogami, czyli tramwajem na Stegny i tramwajem na Sielce w ul. Gagarina).

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej