Przy dworcu Warszawa Zachodnia powstał 300-metrowy mural. Przypomina o bezpieczeństwie na torach

2023-10-27 13:23

Remontowany dworzec Warszawa Zachodnia wzbogacił się właśnie o mural długi na aż 300 m. Na ścianie wiaduktu powstał streetart związany z kampanią „Bezpieczny Przejazd” prowadzoną przez PKP PLK oraz firmę Budimex S.A., która modernizuje dworzec. Celem kampanii promowanie bezpieczeństwa na torach.

Spis treści

  1. Dworzec Warszawa Zachodnia z nowym, 300-metrowym muralem
  2. 400 l farby i dwa tygodnie pracy. Tak powstawał imponujący mural
  3. Remont Warszawy Zachodniej wciąż trwa. Powstaje m.in. podziemny przystanek tramwajowy

Dworzec Warszawa Zachodnia z nowym, 300-metrowym muralem

W ostatnich latach murale stają się w Warszawie coraz popularniejsze. Powstają m.in. na blokach, kamienicach, szkołach i przy wejściach do stacji metra. Część z nich to projekty artystyczne, upamiętniające osoby znane i cenione, jak odsłonięty niedawno mural z Agnieszką Osiecką. Inne to reklamy, jak choćby często zmieniany mural przy metrze Politechnika. Jeszcze inne to murale stanowiące część kampanii edukacyjnych – i taki właśnie odsłonięto 27 października 2023 r. przy modernizowanym dworcu Warszawa Zachodnia.

Najnowocześniejszy dworzec kolejowy w Europie? Warszawa Zachodnia rośnie w oczach

– Od dzisiaj, w symboliczny sposób, stacja Warszawa Zachodnia za sprawą wyjątkowego muralu wstąpiła do grona Ambasadorów Bezpieczeństwa i będzie miała wpływ na wzrost świadomości o bezpieczeństwie tysięcy pasażerów – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

400 l farby i dwa tygodnie pracy. Tak powstawał imponujący mural

300-metrowy mural przy stacji PKP Warszawa Zachodnia powstał w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”. Powstał na wiadukcie M02, obok którego codziennie przejeżdżają tysiące pociągów z – lub do – Łodzi, Krakowa, Poznania, Katowic, Grodziska Mazowieckiego i Łowicza. Liczby robią wrażenie:

  • długość muralu to ponad 300 m,
  • powierzchnia muralu to aż 1164 m2,
  • nad dziełem pracowało 11 artystów street artu przez 2 tygodnie,
  • do stworzenia muralu wykorzystano 400 l farby oraz gruntu.

Mural powstał w ramach wspólnej inicjatywy PLK, organizatora kampanii „Bezpieczny Przejazd” oraz Budimex S.A., wykonawcy modernizacji stacji. (...) Kampania „Bezpieczny Przejazd” ma na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych, a kampania „Hello ICE” ma uczyć dzieci bezpieczeństwa drogowego. Mural jest symbolem tej współpracy podkreślającym ważne wartości obu spółek – podaje strona kampanii „Bezpieczny przejazd”.

Remont Warszawy Zachodniej wciąż trwa. Powstaje m.in. podziemny przystanek tramwajowy

Przypomnijmy, że aktualnie trwa kompleksowa modernizacja dworca Warszawa Zachodnia, realizowana przez firmę Budimex S.A. Zgodnie z harmonogramem zasadnicze prace remontowe mają dobiec końca w połowie 2024 r. W ramach inwestycji powstają nowe perony pasażerskie przykryte zadaszeniem, nowa hala dworcowa od strony Woli oraz nowe przejście podziemne oraz kładka na perony. Przebudowywany jest też układ torowy, sieć trakcyjna, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Co ważne, wszystkie prace toczą się bez wstrzymywania ruchu pociągów (są jedynie przejściowe utrudnienia).

Warto dodać, że w ramach inwestycji powstaje też podziemny przystanek tramwajowy. Za kilka lat dotrze tu – tunelem pod Parkiem Pięciu Sióstr – realizowany przez miasto tramwaj do Dworca Zachodniego. Poprawi on skomunikowanie dworca PKP i umożliwi wygodniejsze podróże m.in. w głąb Ochoty oraz do Śródmieścia. W przygotowaniu lub w budowie są już także kolejne odcinki linii tramwajowych, które w przyszłości pozwolą przejechać po szynach z Woli, przez Dworzec Zachodni, Ochotę i Mokotów aż do Miasteczka Wilanów. W skład tej wielkiej inwestycji wchodzą m.in. tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego, tramwaj na Rakowieckiej oraz tramwaj do Wilanowa (wraz z odnogami, czyli tramwajem na Stegny i tramwajem na Sielce w ul. Gagarina).

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej