Hala Urania w Olsztynie większa, piękniejsza i bardziej dostępna. Modernizacja za ponad 250 mln zł

2024-03-27 10:56

Wybudowana w 1978 r. Hala Urania w Olsztynie od lat domagała się modernizacji. Choć czekała na nią długo, efekty robią wrażenie. Choć rozmiary hali się nie zmieniły, może ona teraz pomieścić więcej osób, a do tego zlikwidowano bariery architektoniczne. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Murator Remontuje: Gładź szpachlowa od A do Z
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Nowa Hala Urania w Olsztynie po modernizacji. Sport w nowoczesnej odsłonie
  2. Więcej miejsc w Hali Urania, choć rozmiary te same
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Nowa Hala Urania w Olsztynie po modernizacji. Sport w nowoczesnej odsłonie

Rozpoczęta w 2021 r. modernizacja Hali Urania w Olsztynie, warta 253,7 mln zł, zakończyła się uroczystym otwarciem obiektu 15 grudnia 2023 r. Unikalny w skali województwa obiekt domagał się remontu już od wielu lat, jednak opóźniał się on z uwagi na brak funduszy. Pomogło dopiero dofinansowanie unijne w kwocie ponad 131 mln zł. Prace wykonała firma MIRBUD S.A. według projektu pracowni Urban Architect.

– Formalnie była to przebudowa i rozbudowa, a w rzeczywistości obiekt powstał praktycznie od nowa. Wyburzono wszystkie pomieszczenia oraz trybuny, a na konstrukcji oparto zupełnie nową kopułę. Dobudowano również dodatkowe pomieszczenia oraz kryte lodowisko – podaje strona firmy MIRBUD S.A.

Więcej miejsc w Hali Urania, choć rozmiary te same

Dzięki modernizacji leciwy już obiekt został dostosowany do współczesnych standardów. Oznaczało to m.in. poprawę dostępności hali dla osób z niepełnosprawnościami czy zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego. Z perspektywy odwiedzających największą zmianą jest niewątpliwie zwiększenie pojemności Hali Urania z ok. 2,5 tys. osób do ponad 4 tys. osób. Co ciekawe, udało się to osiągnąć bez zwiększania rozmiarów hali – wystarczyła nowa organizacja przestrzeni.

– Miejsca stałe, mobilne, dla osób z niepełnosprawnościami oraz stojącymi. Poza tym strefa VIP oraz strefa dla dziennikarzy – wylicza UM Olsztyn.

Na tym jednak nie poprzestano. Remont stał się także okazją do zadbania o ekologię – na budynku zamontowano panele fotowoltaiczne. Powstał również obszerny garaż podziemny dla osób przyjeżdżających na organizowane tu wydarzenia.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej