Zabytkowa willa Frankówka w Józefowie odrestaurowana. Świdermajer jak nowy od zewnątrz i od środka

2024-03-26 12:12

Zabytkowa willa Frankówka w Józefowie pod Warszawą to klasyczny przykład ciekawego stylu świdermajer. Remont budynku, służącego dziś Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, uwypuklił jego walory historyczne, a zarazem dał mu nowe życie. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Murator Remontuje: Malowanie szafek kuchennych
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Renowacja willi Frankówka w Józefowie pod Warszawą. Świdermajer zyskał nowe życie
  2. Miejski Ośrodek Kultury i nie tylko w zabytkowych wnętrzach
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Renowacja willi Frankówka w Józefowie pod Warszawą. Świdermajer zyskał nowe życie

Świdermajer, czyli styl nadświdrzański to unikalny styl letniskowego budownictwa drewnianego, którego przykłady można do dziś podziwiać w wielu podwarszawskich miejscowościach. Renowacja takich budynków, przebiegająca zwykle w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków, to niemałe wyzwanie, jednak przykład willi Frankówka pokazuje, że warto je podjąć. W Józefowie w woj. mazowieckim w lutym 2023 r. otwarto dla publiczności odrestaurowany drewniany obiekt, któremu przywrócono dawny blask. Miejska inwestycja kosztowała ponad 9,7 mln zł i trwała blisko dwa lata.

– W dawnych czasach odbywały się w niej bale, dancingi i przedstawienia teatralne skierowane do letników odwiedzających malownicze tereny u ujścia rzeki Świder do Wisły – podaje strona funduszedlamazowsza.eu. – Miasto Józefów przeznaczyło fundusze europejskie na przebudowę konstrukcji budynku oraz jego renowację dla potrzeb działalności Domu Nauki i Sztuki, który jest częścią Miejskiego Ośrodka Kultury.

Za roboty budowlane odpowiadała firma DECOR STUCCO. Remont nie przebiegał bez przeszkód – już po rozpoczęciu prac wyszła na jaw konieczność wzmocnienia fundamentów, co wymagało tymczasowej rozbiórki zabytku. Budynek udało się jednak pieczołowicie odtworzyć z zachowaniem dbałości o historyczny detal, zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Bryła budynku pozostała nienaruszona, podobnie jak układ pomieszczeń.

– Ponad 3,4 mln zł zostało dofinansowane ze środków unijnych, z RPO Województwa Mazowieckiego. Projekt otrzymał również dotację w wysokości 80 tys. zł na konserwację stolarki okiennej i drzwiowej ze środków województwa mazowieckiego, program „Mazowsze dla zabytków” oraz 50 tys. zł z Powiatu Otwockiego – informuje miasto Józefów.

Miejski Ośrodek Kultury i nie tylko w zabytkowych wnętrzach

Dziś odrestaurowany świdermajer nie tylko pięknie się prezentuje, ale też służy mieszkańcom jako siedziba Domu Nauki i Sztuki, stanowiącego część Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. W budynku prowadzona jest działalność edukacyjno-artystyczna, odbywają się tutaj także wydarzenia kulturalne. Na tym jednak nie koniec, gdyż w willi Frankówka działają także biura:

  • Uniwersytetu Trzeciego Wieku,
  • Towarzystwa Przyjaciół Józefowa,
  • Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Józefowie.

W zabytkowych wnętrzach willi podziwiać można m.in. historyczne drzwi, schody oraz piec kaflowy. Podczas remontu zadbano o zachowanie substancji oryginalnej w jak największym stopniu. Wprowadzono jedną funkcjonalną zmianę, a mianowicie możliwość łączenia pomieszczeń w większe dzięki czteroskrzydłowym drzwiom. Zmieniło się także otoczenie budynku, gdzie powstała m.in. tężnia solankowa.

– Są też hamaki, altany i miejsce na plenerowe wystawy – zachwala inwestycję miasto.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej