Dżungla w środku Chorzowa, czyli pawilon lasu deszczowego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

2024-03-26 14:12

Pawilon lasu deszczowego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie w woj. śląskim to inwestycja unikalna na skalę Polski. Z kładki zawieszonej 4 m nad ziemią podziwiać można rośliny i zwierzęta z odległych krajów oraz doświadczyć warunków panujących w dżungli. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować drzwi?

Spis treści

  1. Śląski Ogród Zoologiczny pozwala doświadczyć dżungli. Powstał pawilon lasu deszczowego
  2. Leniwce, pancerniki, ptaki i nie tylko
  3. Prezent z okazji 65-lecia ZOO w Chorzowie
  4. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Śląski Ogród Zoologiczny pozwala doświadczyć dżungli. Powstał pawilon lasu deszczowego

Ogrody zoologiczne są nieustająco rozbudowywane i modernizowane, ale niektóre zmiany robią większe wrażenie niż inne. Dobrze pokazał to Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, gdzie powstał ogromny pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej, pełen flory i fauny z dalekiej dżungli. Wysoki na 12 m przeszklony budynek robi wrażenie już z zewnątrz, ale jego rozmiary można odczuć w pełni dopiero po wejściu do środka: to aż 1000 m² hali ekspozycyjnej ze sztuczną rzeką, zawieszoną w powietrzu kładką i egzotyczną roślinnością.

– W pomieszczeniu ekspozycyjnym przez cały rok utrzymywany będzie mikroklimat odpowiedni dla lasu deszczowego – temperatura w przedziale od 30-35 stopni Celsjusza oraz wysoka wilgotność rzędu 70-80 procent – informuje strona Samorządu Województwa Śląskiego.

Roboty budowlane przy nowym obiekcie trwały od listopada 2022 r. do czerwca 2023 r. Inwestycja, która powstała na gruntach zajmowanych przedtem przez żyrafy i nosorożce, kosztowała ponad 17,7 mln zł. Prace wykonała firma Maximus ZBH z Siemianowic Śląskich.

Leniwce, pancerniki, ptaki i nie tylko

Obszerny, jasny obiekt zaprojektowano z dużymi przeszkleniami, żeby do środka przenikało jak najwięcej naturalnego światła. Główną atrakcją pawilonu lasu deszczowego w Chorzowie są egzotyczne zwierzęta i rośliny. W gronie tych pierwszych znalazły się m.in. tropikalne ptaki, mrówkojady, leniwce, wyjce, pancerniki i żółwie.

Dużym ułatwieniem dla zwiedzających jest zlokalizowana 4 m nad ziemią kładka, z której można podziwiać miniaturową dżunglę od góry. Płynie tu sztuczna rzeka, a umiejętnie rozmieszczone rośliny odtwarzają naturalny układ piętrowy lasu deszczowego.

– Aby ułatwić obserwację gatunków żerujących w koronach drzew, ścieżka zwiedzania została wprowadzona na dodatkowy górny poziom, gdzie zawieszony jest pomost obserwacyjny przebiegający przez całą długość pomieszczenia, zakończony podestami widokowymi skomunikowanymi z poziomem „zero” budynku – podkreśla samorząd.

Prezent z okazji 65-lecia ZOO w Chorzowie

Pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej został otwarty w październiku 2023 r. Otwarcie stanowiło część obchodów 65-lecia istnienia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie – trzeciego największego takiego obiektu w kraju, otwartego w 1958 r. Żeby odwiedzić pawilon, nie trzeba kupować osobnego biletu, wystarczy wykupić ogólną wejściówkę na teren ZOO.

– Na terenie pawilonu wyznaczono ścieżkę zwiedzania, która uzupełniają tablice gatunkowe, edukacyjne i informacyjne – wskazuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej