Polacy nie chcą budować domów na zgłoszenie

2018-03-05 17:01
Budowa domu
Autor: Jolanta Pietrucha

W 2017 r. tylko 3303 domy jednorodzinne zaczęto budować na podstawie zgłoszenia, czyli bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Wygląda więc na to, że to forsowane przez urzędników i polityków „uproszczenie” procedur w Prawie budowlanym nie sprawdziło się.

Przypomnijmy, że zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę m.in. domów jednorodzinnych, których „obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane” zaproponował rząd PO-PSL. Zakładano, że z możliwości budowy domu na podstawie zgłoszenia z projektem będzie korzystało ok. 30 tys. inwestorów rocznie. Tymczasem na to obowiązujące od połowy 2015 r. rozwiązanie decydują się nieliczni. W 2016 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) doliczył się 5302 domów jednorodzinnych budowanych według tej procedury, zaś w 2017 jeszcze mniej, bo zaledwie 3303.

Mała popularność procedury zgłoszenia najpewniej wynika z tego, że nie gwarantuje ona możliwości wcześniejszego rozpoczęcia budowy domu. Mało tego, zmiany rozwiązań projektowych w trakcie budowy domu, co jest zjawiskiem powszechnym w naszym kraju, mocno komplikują życie inwestorowi.

Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej wyjaśnia, że w przypadku zgłoszenia wprowadzanie istotnych zmian w projekcie budowlanym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę od podstaw. Trzeba zlecić wykonanie nowego projektu budowlanego na aktualnej mapie do celów projektowych. Natomiast w przypadku istotnych odstąpień od warunków pozwolenia na budowę i projektu budowlanego, w celu uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wystarczy projekt budowlany opracowany odpowiednio do zakresu zmian.

Na szczęście najnowsze statystyki GUNB potwierdzają, że producenci materiałów budowlanych, handlowcy i firmy wykonawcze wciąż mogą liczyć na inwestorów budujących domy jednorodzinne. W 2017 r. uzyskali oni 90968 pozwoleń na budowę 102231 domów. Rok wcześniej było ich odpowiednio: 82852 tys. i 91292 domów.

Dodajmy, że na budynki wielorodzinne w 2017 r. wydano 5641 pozwoleń (9965 budynków), czyli o 27,8% więcej niż rok wcześniej i o 43,3% więcej niż w 2015 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej