Polacy nie chcą budować domów na zgłoszenie

2018-03-05 17:01 Marek Wielgo
Budowa domu
Autor: Jolanta Pietrucha

W 2017 r. tylko 3303 domy jednorodzinne zaczęto budować na podstawie zgłoszenia, czyli bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Wygląda więc na to, że to forsowane przez urzędników i polityków „uproszczenie” procedur w Prawie budowlanym nie sprawdziło się.

Przypomnijmy, że zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę m.in. domów jednorodzinnych, których „obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane” zaproponował rząd PO-PSL. Zakładano, że z możliwości budowy domu na podstawie zgłoszenia z projektem będzie korzystało ok. 30 tys. inwestorów rocznie. Tymczasem na to obowiązujące od połowy 2015 r. rozwiązanie decydują się nieliczni. W 2016 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) doliczył się 5302 domów jednorodzinnych budowanych według tej procedury, zaś w 2017 jeszcze mniej, bo zaledwie 3303.

Mała popularność procedury zgłoszenia najpewniej wynika z tego, że nie gwarantuje ona możliwości wcześniejszego rozpoczęcia budowy domu. Mało tego, zmiany rozwiązań projektowych w trakcie budowy domu, co jest zjawiskiem powszechnym w naszym kraju, mocno komplikują życie inwestorowi.

Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnicy Budowlanej wyjaśnia, że w przypadku zgłoszenia wprowadzanie istotnych zmian w projekcie budowlanym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę od podstaw. Trzeba zlecić wykonanie nowego projektu budowlanego na aktualnej mapie do celów projektowych. Natomiast w przypadku istotnych odstąpień od warunków pozwolenia na budowę i projektu budowlanego, w celu uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę wystarczy projekt budowlany opracowany odpowiednio do zakresu zmian.

Na szczęście najnowsze statystyki GUNB potwierdzają, że producenci materiałów budowlanych, handlowcy i firmy wykonawcze wciąż mogą liczyć na inwestorów budujących domy jednorodzinne. W 2017 r. uzyskali oni 90968 pozwoleń na budowę 102231 domów. Rok wcześniej było ich odpowiednio: 82852 tys. i 91292 domów.

Dodajmy, że na budynki wielorodzinne w 2017 r. wydano 5641 pozwoleń (9965 budynków), czyli o 27,8% więcej niż rok wcześniej i o 43,3% więcej niż w 2015 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej