Wiatrołap w przepisach budowlanych. Czy w domu powinien być wiatrołap?

2018-10-31 15:53
Wiatrołap
Autor: GettyImages W domach jednorodzinnych w wiatrołapie na ogół przechowywane jest obuwie i wierzchnie okrycia.

Wiatrołap jest koniecznością - tak wynika  z warunków technicznych dotyczących budynków. Jednak w powszechnym przekonaniu, to właściciele domów decydują, czy wiatrołap jest im potrzebny. Czy warto mieć takie pomieszczenie?

Wiatrołap jest pojęciem będącym w powszechnym użyciu, choć w przepisach budowlanych stosowane jest określenie „przedsionek” lub „ganek”. W praktyce wiatrołap, przedsionek i ganek oznaczają to samo. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, chodzi o niewielkie pomieszczenie oddzielające wnętrze budynku od wejścia. Może to być kryta przybudówka przed głównymi drzwiami budynku. W domach jednorodzinnych w wiatrołapie na ogół przechowywane jest obuwie i wierzchnie okrycia.

Wiatrołap w Prawie budowlanym

Na budowę przydomowego ganku (wiatrołapu) o powierzchni zabudowy do 35 m² nie trzeba mieć pozwolenia na budowę. Mówi o tym art. 29 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego. Trzeba jednak pamiętać, aby – zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego – taką inwestycję zgłosić organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Przy czym należy wziąć pod uwagę zastrzeżenie, które jest zawarte w pierwszym z tych przepisów. A mianowicie, że budowanie na podstawie zgłoszenia dotyczy sytuacji, gdy na każde 500 m² działki przypadają co najwyżej 2 obiekty typu wspomniany ganek (wiatrołap), ale także oranżeria (ogród zimowy), wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, garaż i wiata (o powierzchni do 35 m²).

Innymi słowy, żeby móc bez pozwolenia zbudować ganek (wiatrołap), garaż i budynek gospodarczy, działka musiałaby mieć 1000 m². W przypadku mniejszej działki, gdy właściciel postawił już na niej garaż i budynek gospodarczy, a chciałby dobudować do domu ganek (wiatrołap), musiałby uzyskać pozwolenie na budowę.

Prawo budowlane

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki (…).

Art. 30. 1. Zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej wymaga (…): 1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1 lit. b–d, pkt 1a–2b, 3, 3a, 9, 11, 12,14, 16, 19, 19a, 20b oraz 28 (…).

Ganek
Autor: Piotr Mastalerz/Murator Wiatrołapem może być kryta przybudówka przed głównymi drzwiami budynku, zwana gankiem.

Wiatrołap w warunkach technicznych

Prawo budowane milczy natomiast o wiatrołapie wewnątrz domu. Wydaje się więc, że ta kwestia leży w gestii jego właściciela. Szefowa działu projektów gotowych w Muratorze Projekty Ewa Cieślak zwraca jednak uwagę na § 63 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepis ten mówi, że „wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu”. Innymi słowy, warunki techniczne zalecają wiatrołap.

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§ 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.

Ewa Cieślak podkreśla, że kurtyna powietrzna jest drogim rozwiązaniem, dlatego niemal wszyscy zamawiający projekt domu decydują się na wiatrołap, który pełni rolę „śluzy” ograniczającej niepożądany napływ zimnego powietrza z zewnątrz zimą (chroni dom przed stratą ciepła), a gorącego latem. Ponadto wiatrołap ogranicza przeciągi, a także może pełnić funkcję pomieszczenia buforowego łączącego dom i garaż (zobacz przykładowy projekt). W wielu domach z wiatrołapu prowadzą schody na piętro lub do piwnicy.

Ewa Cieślak przyznaje, że tylko nieliczni inwestorzy rezygnują z wiatrołapu, głównie po to, by zaoszczędzić na kosztach budowy, albo powiększyć powierzchnię użytkową domu lub mieszkania.

Wiatrołap w domu jednorodzinnym
Autor: Murator Projekty W projekcie tego domu o powierzchni niespełna 140 m² uwzględniono wiatrołap, który ma 4,7 m².
Wiatrołap w domu jednorodzinnym
Autor: Murator Projekty Wiatrołap pełni tu funkcję pomieszczenia buforowego łączącego dom i garaż. Ponadto z wiatrołapu prowadzą drzwi do spiżarni, w której można zostawić zakupy, a z niej do kuchni.

Czy warto mieć w domu wiatrołap?

Także w dyskusjach toczonych na forum internetowym Muratora przeciwnicy wiatrołapu są w mniejszości. Jakich używają argumentów? „Wiatrołap to na ogół ciemne, wilgotne, śmierdzące pomieszczenie. Mieszkam już w drugim domu bez niego i utwierdzam się w przekonaniu, że jest zbędny” – napisał jeden z czytelników Muratora.

Inna czytelniczka dodała: „u nas nie ma wiatrołapu i nie będzie, choć jest na to miejsce. Listonosza do domu nie wpuszczam (podchodzę do furtki), kurtki wieszam w garderobie (obok w szafie), nie wchodzę często przez drzwi frontowe (raczej przez garaż), lubię moje drzwi wejściowe i nie chciałam ich zasłaniać, hall zrobił się bardzo przestronny. Nie zauważyłam, aby było w tym miejscu chłodniej, brudniej itp.”.

Wiatrołap
Autor: Piotr Mastalerz/Murator W domach jednorodzinnych w wiatrołapie na ogół przechowywane jest obuwie i wierzchnie okrycia.

A co na to zwolennicy wiatrołapu? „U mnie wiatrołapu nie ma, ale po roku mieszkania oszklony został zadaszony ganek. Nie chodziło w sumie o wiejący wiatr, ale o to, żeby można było gdzieś zostawić ubłocone buty” – oto jedna z opinii.

W innej czytamy: „Miałem okazję doświadczać obu rozwiązań. Dzisiaj wiem, że wiatrołap, lub też chociaż jakaś część domu przy wejściu spełniająca jego rolę, jest mi potrzebna”.

Przeważają jednak opinie tego rodzaju: „Nikt mi nie powie, że wiatrołap jest niepotrzebny. Jak wchodzę do niego, to jest tam zimno w porównaniu z holem czy resztą domu. Ale to akurat nieistotne. Ale ten bałagan, który tam panuje po wejściu nawet jednej osoby jesienią lub zimą, to tragedia! Moja koleżanka ma wejście do domu, a na wprost jest wyjście na ogród. Wyobraźcie sobie, że ktoś wchodzi do domu, a drzwi na taras są otwarte. Sztorm! Koleżanka miała wiatrołap w projekcie, ale zrezygnowała i teraz przyznaje, że to był błąd. Zresztą w każdym domu mieszkają przynajmniej 2-3 osoby i niech każdy ma 2 pary butów wystawione, 2 kurtki powieszone. I co ja mam na to patrzeć z pięknego salonu? Ja jestem za wiatrołapem”.

Przeszklony wiatrołap na każdy metraż

Do wydzielenia wiatrołapu, nie tylko w domu, ale także w mieszkaniu, namawia Joanna Kamuda z firmy CDA Polska.

– Można przecież traktować wiatrołap jako poczekalnię, w której pozostawimy wierzchnią odzież, buty czy ociekający deszczem parasol. W odpowiednio zaprojektowanym i właściwie doświetlonym przedsionku można wówczas zaplanować wygodną szafę ubraniową. Warto także rozważyć zamocowanie dodatkowej półki, na której będzie można zostawić klucze czy postawić drobne zakupy – wyjaśnia Joanna Komuda. I dodaje, że nierzadko do głównej części mieszkania prowadzi korytarz, od którego odchodzą drzwi do pozostałych pomieszczeń. W takiej przestrzeni wiatrołap można zaaranżować stosując szklaną przegrodę.

Przeszklony wiatrołap
Autor: CDA Polska Wiatrołap można zaaranżować stosując szklaną przegrodę.

– Szklaną ścianę zamocować można w odpowiedniej odległości od drzwi wejściowych tak, aby powstała pomiędzy nimi przestrzeń pełniąca funkcję przedsionka. Właściwie uszczelniona zmniejszy również dopływ hałasu z zewnątrz czy klatki schodowej. Dodatkowo, w zależności od rodzaju wybranej tafli, może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza – mówi Joanna Komuda.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany