Najbogatsi Polacy, którzy zarobili w branży budowlanej

2012-02-27 17:29
Biznes i ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych
Autor: brak danych

Na liście 100 najbogatszych Polaków, ogłoszonej przez miesięcznik Forbes nie brakuje nazwisk związanych z budownictwem lub produkcją materiałów budowlanych. Zobaczmy, na które miejsca trafili dzięki swoim fortunom...

 • Michał Sołowow - nr 3 na liście, z majątkiem 5,5 mld zł. Jest dużym udziałowcem m.in. takich firm jak Echo Investment (firma dewweloperska), Barlinek (deski podłogowe) i Rovese (ceramika sanitarna, dawniej Cersanit). Jest biznesmenem, ale również kierowcą rajdowym, ma w swoim dorobku kilkukrotne wicemistrzostwo Europy i Polski.
 • Józef Wojciechowski - nr 11, majątek 1 mld zł. Jest deweloperem, właściciel J.W. Construction Holding, firma do tej pory specjalizowała się w budownictwie mieszkaniowym, teraz buduje też biurowie, hotel i galerię handlową.
 • Krystyna i Ryszard Florkowie - nr 36, majątek 545 mln zł. Zaczęli od zakładu stolarki budowlanej, który znany jest dzisiaj jako Grupa Fakro, produkująca m.in. okna dachowe i kolektory słoneczne.
 • Jerzy Wiśniewski - nr 40, majątek 500 mln zł. Właściciel giełdowej firmy zajmującej się budownictwem specjalistycznym - PBG, kontroluje również firmy Rafako i Energomontaż Południe.
 • Andrzej Walczak - nr 41, majątek 495 mln zł. Z wykształcenia architekt, współtwórca firmy Atlas, dzisiaj jednego z największych producentów materiałów budowlanych. Ma również ogromne zamiłowanie do sztuki.
 • Grzegorz Grzelak - nr 43, majątek 490 mln zł. Kolejny współtwórca firmy Atlas, z wykształcenia inżynier budownictwa. Panowie z Atlasa zaczynali od kleju do glazury produkowanego w niewielkim zakładzie, dzisiaj to ogromnych zakładów produkcyjnych w Polsce i za granicą oraz 3 kopalnie surowców.
 • Witold Anyszka - nr 45, majątek 470 mln zł. Poprzez firmę WAN realizuje się na warszawskim rynku deweloperskim, ale ma plany również poza stolicą.
 • Krzysztof Pruszyński - nr 52, majątek 450 mln zł. Twórca firmy Blachy Pruszyński, produkującej stalowe pokrycia dachowe i elewacje, a do grupy należą jeszcze Metkol Pruszyński (wyroby z metali kolorowych i stali kwasoodpornej), Stolbud Pruszyński (stolarka otworowa) oraz Extral (prasownia profili aluminiowych). Prywatnie kolekcjoner obrazów.
 • Mariusz Książek - nr 56, majątek 380 mln zł. Udziałowiec i szef warszawskiej firmy deweloperskiej - Marvipol. Zaczynał od handlu używanymi samochodami i kilku kantorów. Obecnie działalność deweloperską uzupełnia handlem luksusowymi markami aut (Jaguar i Land Rover)
 • Romuald Stachowiak - nr 59, majątek 370 mln zł. Prezes szczecińskiej firmy SGI Baltis, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym.
 • Zbigniew Juroszek - nr 66, majątek 340 mln zł. Właściciel deweloperskiej firmy Atal, a także Atal Invest, specjalizującej się w wynajmie powierzchni biurowych i magazynowych. Jest także udziałowcem w firmie bukmacherskiej.
 • Roman Rojek - nr 74, majątek 310 mln zł. Trzeci na liście najbogatszych współzałożyciel firmy Atlas. Odszedł z firmy, zajął się działalnością wydawniczą.
 • Jerzy Gajewski - nr 79, majatek 295 mln zł. Właściciel sopockiej spółki dewelopersko-realizacyjnej - NDI, firma organizuje, nadzoruje i realizuje inwestycje w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, biurowego, hotelowego, infrastrukturalnego i przemysłowego.
 • Piotr Voelkel - nr 80, majątek 285 mln zł. Twórca grypy kapitałowej pod marką VOX (meble, profile, drewno).
 • Andrzej Raubo - nr 81, majątek 240 mln zł. Po sprzedaży swoich udziałów w sieci Komfort, zajał się rynkiem nueruchomości.
 • Adam Placek i Mikołaj Placek - nr 81, majątek 240 mln zł. Ojciec i syn, właściciele Oknoplastu, krakowskiej firmy produkującej okna i która ma ponad 1100 salonów w Polsce, ale również we Włoszech (tam jest sponsorem piłkarskiej drużyny Inter Mediolan), Niemczech, Francji, Austrii, na Słowacji w Czechach.
 • Przemysław Koelner i Radosław Koelner - nr 84, majątek 220 mln zł. Bracia kierują dzisiaj międzynarodowym koncernem Koelner SA, który zajmuje innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu technik zamocowań dla budownictwa, produkuje także wiertła, piły tarczowe oraz narzędzia i elektronarzędzia.
 • Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
  Czytaj więcej