Barlinek kolejny rok z większymi przychodami

2011-05-02 16:42
 Pierwsza linia galanterii drzewnej w barlineckim zakładzie
Autor: Barlinek SA

Grupa Barlinek podała skonsolidowane sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Spółka, pomimo ciągle trudnego rynku, kolejny rok obrotowy zamyka zwiększoną skalą przychodów w stosunku do roku poprzedniego. W 2010 r. skonsolidowane przychody osiągnęły poziom 588 mln zł, co jest wynikiem lepszym w skali roku o 5%.

Analiza wartościowej struktury sprzedaży pokazuje zwiększenie przychodów Grupy Barlinek rok do roku z 559 zł w 2009 do 588 mln zł w roku 2010. Zwiększoną sprzedaż firma odnotowała zarówno w segmencie głównego produktu, którym jest deska barlinecka, jak również w wytwarzanym przez Barlinek ekologicznym paliwie energetycznym: pelecie. Na poziomie porównywalnym do roku 2009 zrealizowano sprzedaż kolejnego produktu tj. listwy podłogowej. Dodatkowo pod koniec roku 2009 Barlinek rozszerzył swoją ofertę o kolejny produkt: deskę litą. To była trafna decyzja rynkowa stąd plany zwiększenia produkcji tego asortymentu w 2011 roku oraz wprowadzenie na rynek deski dwuwarstwowej. 

Przeczytaj również: Branża budowlana – wzrost o 3,4% w 2011 roku i 1,5% w przyszłym

Spółka zwiększyła eksport: tylko 28% produkcji przeznaczone jest na dystrybucję w kraju, 72% przeznaczone jest na eksport. Osiągnięty w minionym roku przychód oznacza, że spółka w 2010 r. zwiększyła istotnie dystrybucję na rynku Europy Zachodniej oraz w Skandynawii.
Na poziomie zysku netto Barlinek wypracował symboliczny zysk netto na poziomie 2,3 mln zł. Wynik ten jest znacząco lepszy od wyniku z roku 2009, gdy Grupa odnotowała stratę w wysokości 20 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej