Działalność bez rejestracji 2023 - kiedy nie musisz rejestrować działalności gospodarczej?

2023-03-08 11:44
Działalnośc bez rejestracji - złota rączka
Autor: Gettyimages Czy każdy może prowadzić działalność gospodarczą bez rejestracji?

Świadczysz na niewielką skalę usługi remontowe, działasz jako tak zwana złota rączka, możesz to robić legalnie bez rejestrowania działalności, a tym samym opłacania od tego składek ZUS. Warunkiem są dochody z takiej aktywności nie przekraczają obecnie 1 745 zł miesięcznie. Co ważne, od 1 lipca 2023 limit ten istotnie wzrośnie.

Spis treści

  1. Ile można zarobić bez rejestracji działalności?
  2. Dla kogo działalność bez rejestracji?
  3. Jak rozliczyć działalność bez rejestracji?
  4. Jak dokumentować sprzedaż w działalności bez rejestracji?
  5. Działalność bez rejestracji - co ze składkami ZUS?
  6. Kto nie może mieć działalności bez rejestracji?
  7. Jakie inne obowiązki ma osoba prowadząca działalność bez rejestracji?

Ile można zarobić bez rejestracji działalności?

Dwukrotny wzrost płacy minimalnej, w tym od lipca 2023 do wysokości 3600 zł oraz zmiany w prawie dają w tym roku większe możliwości osobom zainteresowanym prowadzeniem tak zwanej nierejestrowanej działalności gospodarczej. Bez wpisywania do rejestru przedsiębiorców i co ważne – zasadniczo bez obowiązkowych składek ZUS – można w tym roku zarobić 26 600 zł bez zakładania firmy. Jeśli będzie to jedyna forma dochodu, od działalności takiej nie trzeba będzie zapłacić a ni złotówki podatku.

Dla kogo działalność bez rejestracji?

To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają stałą pracę i dodatkowo chcą dorobić „na swoim”, ale także dla przyszłych przedsiębiorców, którzy mają pomysł na własny biznes, ale nie wiedzą jak on się sprawdzi na rynku – mogą więc zacząć od nierejestrowanej działalności gospodarczej, by po udanym teście od strony formalnej stać się przedsiębiorcą w pełnym wymiarze.

Trzeba bowiem wiedzieć, że nierejestrowana działalność gospodarcza jest formułą prawną jedynie na użytek Prawa przedsiębiorców – wszystkie inne przepisy prawne nierejestrowaną działalność traktują tam samo jak rejestrowane. Oznacza to, że przejście z etapu nierejestrowanej działalności gospodarczej na standardowy biznes może być płynne, z miesiąca na miesiąc, a klienci i kontrahenci nawet tego nie odczują.

Legalna możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez wpisywania się przedsiębiorcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej  (CEIDG)– definiowana też jako niskoprzychodowa aktywność gospodarcza, uregulowana ustawowo jest od 2018. Zgodnie z art. 5 Prawa przedsiębiorców działalność nieewidencjonowana, to działalność, która nie podlega obowiązkowi rejestracji w przypadku, gdy miesięczny przychód należny z takiej działalności nie przekracza kwoty 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Co ważne, zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą o zmianie ustaw w celu zlikwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych limit przychodów przy działalności niezarejestrowanej zostanie podniesiony od 1 lipca br. do 75% minimalnego wynagrodzenia.

Ponieważ od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3 490 zł, a od 1 lipca wynosić będzie 3 600 zł, jak łatwo policzyć, miesięczny limit dochodów z nierejestrowanej działalności gospodarczej aktualnie wynosi 1 745 zł, a od 1 lipca wzrośnie do 2 600 zł.

Jak rozliczyć działalność bez rejestracji?

Konsekwencją tego, że poza Prawem przedsiębiorców nie ma w przepisach rozróżnienia na działalność gospodarczą rejestrowaną i nierejestrowaną jest między innymi obowiązek rozliczania uzyskiwanych w ten sposób dochodów z fiskusem.

Co do zasady przychody z takiej aktywności podlegają pod przepisy ustawy o podatku od towarów i usług – czyli VAT. Jednak tak zwane zwolnienie podmiotowe z tego podatku w przypadku osiągania obrotów do 200 000 zł sprawia, że podatku tego płacić nie trzeba. Jedyny obowiązek na gruncie VAT wiąże się z prowadzeniem dziennej, uproszczonej ewidencji sprzedaży.

Prowadzenie takiej ewidencji jest też konieczne dla udokumentowania, że przychody nie przekraczają limitów uprawniających do korzystania ze statusu nierejestrowanej działalności gospodarczej.

Jak dokumentować sprzedaż w działalności bez rejestracji?

Ewidencję trzeba prowadzić na bieżąco, wpisując każdego dnia, w którym dokona się sprzedaży czyli mówiąc inaczej – dostanie pieniądze – sumę uzyskanych kwot. Z praktycznego puntu widzenia, dla jasności obrazu można ją prowadzić dzień po dniu, w dni gdy nie było sprzedaży wpisując po prostu „0”.

Przy czym nie musimy w tym celu kupować żadnego gotowego druku – taką ewidencję możemy prowadzić na kartce papieru albo komputerowo w arkuszu Excel.

Co do podatku dochodowego, to przychody z nierejestrowanej działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a więc płaci się od nich podatek z tabeli skali podatkowej: 12 albo 32%. Obowiązuje też kwota wolna, która wynosi drugi rok 30 000 zł. Jeśli więc będziemy osiągać dochody tylko z nierejestrowanej działalności, nie zapłacimy podatku w ogóle.

Jedyny obowiązek jaki na nas w tym zakresie ciąży, to złożenie po zakończonym roku podatkowym PIT-36 i wykazanie w nim w części o dochodach, w rubryce przychody z działalności nierejestrowanej sumy dochodów uzyskanych w poszczególnych miesiącach roku.

Działalność bez rejestracji - co ze składkami ZUS?

Z racji prowadzenia nierejestrowanej działalności gospodarczej nie ma obowiązku zgłaszania jej do ZUS i płacenia od niej składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani składki zdrowotnej.

Formalnie taka forma zarobkowania nie daje tytułu do obowiązkowych składek – podobnie jak np. umowa o dzieło.

To duży plus takiej formy zarobkowania, bo nawet początkujący przedsiębiorcy poza podatkami muszą płacić daninę publiczną w formie takich składek. Co prawda mogą skorzystać z różnego rodzaju ulg: ulga na start, mały ZUS, mały ZUS plus – ale i tak obowiązkowe składki, nawet w obniżonej wysokości, stanowią dodatkowe ryzyko prowadzenia biznesu, zwłaszcza na samym początku.

Kto nie może mieć działalności bez rejestracji?

Co do zasady zarobkować w tej formie może każdy, o ile już wcześniej nie prowadził (liczy się okres ostatnich 60 miesięcy) działalności gospodarczej rejestrowanej – w dowolnej formie.

To oznacza, że nie można – mając nawet niewielkie obroty – wykreślić swoją firmę z  CEIDG i przejść na działalność nierejestrowaną.

Nie można też skorzystać z działalności bez rejestracji, jeśli ma ona obejmować sprzedaż towarów lub usług zaliczanych do tak zwanej działalności regulowanej, a więc wymagającej koncesji (np. sprzedaż alkoholu), pozwolenia (np. prowadzenie apteki) czy licencji (np. działalność detektywistyczna).

Jakie inne obowiązki ma osoba prowadząca działalność bez rejestracji?

Jak już o tym była mowa na wstępie, podział na rejestrowaną i nierejestrowaną działalność gospodarczą istnieje tylko na użytek prawa przedsiębiorców, natomiast wszelkie inne regulacje jednakowo traktują osoby prowadzące działalność gospodarczą i wpisane do CEIDG.

Jeśli więc przepisy wymagają zgody Sanepidu na taką działalność (np. solarium lub salon fryzjerski), trzeba ją mieć.

To samo dotyczy wszelkich przepisów regulujących prawa konsumentów: polityka prywatności, ochrona danych osobowych, gwarancja i rękojmia itp.

Wszystkie te dodatkowe uwarunkowania jednak nie są w stanie zmienić korzyści jakie daje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez obowiązku rejestracji. Nowe, wyższe granice możliwych zarobków w tego tytułu czynią ją teraz jeszcze bardziej atrakcyjną, co z pewnością godne jest zainteresowania także ze strony osób, które wcześniej takiego wariantu zarobkowania nie brały pod uwagę.

Może zainteresuje Cie też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej