Limit płatności gotówką zmieniony od stycznia 2024. Powyżej limitu firmy nie przyjmą gotówki

2022-12-02 14:00
Pieniądze
Autor: Shutterstock Limit płatności gotówką ulegnie zmianie. Od stycznia 2024 wejdzie w życie nowe prawo

Kto musi stosować limit płatności gotówkowych? Kto nie musi przestrzegać limitu płatności gotówkowych? Jakie są konsekwencje niezastosowania limitu płatności gotówką? Od stycznia 2024 będzie obowiązywał nowy limit płatności gotówką, zarówno dla rozliczeń pomiędzy firmami, jak i dla rozliczeń pomiędzy firmami a konsumentami. Sprawdź, co się zmieni.

Kto musi stosować limit płatności gotówkowych

W Polsce już teraz obowiązuje limit płatności gotówkowych. Wynosi on 15 000 zł brutto przy rozliczeniach pomiędzy firmami. Nie ma limitu płatności gotówkowych w rozliczeniach pomiędzy firmą a konsumentem.

Kto zatem musi stosować limit płatności gotówkowych? Limit płatności gotówkowych dotyczy:

 • przedsiębiorców jednoosobowych wpisanych do CEIDG
 • spółek handlowych i innych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS,
 • fundacji, izb gospodarczych czy innych podmiotów, które równocześnie figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS,
 • przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przez oddział (zarejestrowany w KRS),
 • wspólników spółki cywilnej,
 • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy,
 • polskiego przedsiębiorcy (czasowe transgraniczne świadczenie usług) dokonującego poza granicami Polski transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym.

Przedsiębiorcy zarejestrowani poza Polską, ale świadczący usługi na terytorium Polski, nie muszą stosować limitu obrotu gotówkowego. Kto jeszcze nie musi stosować limitu płatności gotówkowych?

Kto nie musi stosować limit płatności gotówkowych

Limit płatności gotówkowych nie dotyczy:

 • podmiotów innych niż przedsiębiorcy,
 • przedsiębiorców posiadających ten status na podstawie rejestracji w innym kraju (przedsiębiorca zagraniczny), jeżeli na terytorium RP nie prowadzą działalności,
 • podmiotów wpisanych wyłącznie w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
 • przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych,
 • rolników ryczałtowych,
 • osób fizycznych dokonujących zakupu przedmiotów do majątku prywatnego przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej, które następnie zostaną wciągnięte do ewidencji środków trwałych prowadzonych przez nich działalności gospodarczych (taka osoba nie spełnia definicji przedsiębiorcy),
 • komorników,
 • przedsiębiorców zarejestrowanych poza Polską, świadczących usługi na terytorium RP (w ramach czasowego transgranicznego świadczenia usług).

Zmiana limitu płatności gotówkowych od stycznia 2024

Od 1 stycznia 2024 roku limit płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami będzie wynosić już tylko 8 000 zł brutto. Zmiana limitu przy płatnościach bezgotówkowych będą dotyczyć także rozliczeń pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami. Powyżej 20 000 zł od stycznia 2024 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką.

Więcej przeczytasz w artykule: Płatności bezgotówkowe z nowym limitem od stycznia

Konsekwencje niezastosowania limitu płatności gotówką

Dokonanie płatności powyżej 15 000 złotych w 2022 roku i 8000 zł od stycznia 2024 roku w gotówce zamiast za pośrednictwem rachunku płatniczego spowoduje, że kupujący nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów.

Wyłączeniu z kosztów podatkowych podlega nie tylko nadwyżka ponad 15 000 (obecnie) i 8000 zł (od stycznia 2024), ale cała kwota zapłacona z pominięciem rachunku bankowego.

Jeśli od stycznia 2024 roku przedsiębiorca przyjmie od konsumenta płatność gotówką na kwotę powyżej 20 000 zł, to będzie ona stanowiła dodatkowy przychód z działalności gospodarczej. W konsekwencji zostanie opodatkowana dodatkowym podatkiem od płatności przyjętej gotówką na kwotę przekraczającą 20 000 zł.

Źródło: www.biznes.gov.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej