Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami - czy to działa? Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

2022-08-02 14:53
Pompa ciepła cena w starym domu
Autor: MS Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami z lat 70. o powierzchni 140 m2. Na fot. jednostaka wewnętrzna, bufor, zasobnik

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami? Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła? Jaki jest koszt takiego ogrzewania? Czy to w ogóle działa? Takie pytania zadają sobie Polacy borykający się z problemem wymiany starych kotłów na nowoczesne urządzenia. Okazuje się, że powietrzne pompy ciepła bez problemu radzą sobie również w starych domach. Pytamy właściciela domu z lat 70. czy jest zadowolony z zainstalowanej pompy ciepła. W artykule dokładna specyfikacja techniczna i wycena inwestycji oraz rachunek za prąd 2021/2022 przy ogrzewaniu pompą ciepła. O ile wzrosły ceny pomp ciepła w 2022?

Spis treści

 1. Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami 140 m²
 2. Specyfikacja techniczna starego domu, w którym zamontowano pompę
 3. Pompa ciepła - wycena - październik 2021
 4. Jakie dofinansowanie do pompy ciepła? Ostateczna cena urządzenia
 5. Koszt ogrzewania domu pompą ciepła. Jaki rachunek za sezon 2021/22?
 6. Pompa ciepła w starym domu - czy działa? Opinia inwestora
 7. Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?
 8. Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Pompa ciepła w starym domu z grzejnikami 140 m²

Wcześniej, w omawianym budynku, pracował kocioł węglowy - taki wykonany na zamówienie, przez okolicznego fachowca - jak na tradycyjny polski dom przystało. W 2020 roku w sezonie grzewczym gospodarze zużyli 4,5 tony węgla. Powietrzna pompa ciepła została zainstalowana w październiku 2021. Montaż pompy trwał około 12 godzin. Dwuosobowa ekipa uporała się z zadaniem w ciągu jednego dnia.

Ściany domu wykonane są z pustaka i cegły czerwonej, z kanałem powietrznym pomiędzy, docieplone styropianem grafitowym gr. 10 cm w 2018 roku. Instalacja c.o. założona w 2013 - grzejniki płytowe. Gospodarze zdecydowali się pozostawić stare grzejniki ścienne po wymianie kotła na pompę ciepła. Wcześniej ekipa montująca wykonała dokładne płukanie instalacji c.o. Grzejniki są teraz zasilane wodą o temperaturze niższej niż w przypadku kotła węglowego, ale za to w sposób ciągły, co pozwala utrzymywać stałą temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

Trzeba wspomnieć, że pompa ciepła jest najbardziej ekonomiczna w przypadku niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego tj., podłogowego lub ściennego, najczęściej montowanego w nowych domach. W tym przypadku wymiana systemu ogrzewania była zbyt kosztowana dla inwestora i nie była brana pod uwagę. Pozostawienie starych grzejników płytowych z pewnością powoduje, że instalacja jest mniej wydajna. W takim przypadku efektywność działania pompy ciepła możemy podnieść jedynie przez odpowiednie docieplenie domu. Dlatego też, gospodarz w ramach dodatkowej termomodernizacji, zdecydował się na docieplenie całej połaci dachowej. Trzeba wiedzieć, że najwięcej ciepła ucieka przez dach - od 25%-30%, przez ściany i narożniki - 20%-25%, przez okna i drzwi od 10%-20% ciepła, a przez piwnice i fundamenty od 10% - 15%.

Uwaga - jeżeli w starym domu są grzejniki żeliwne należy je koniecznie wymienić przed zamontowaniem pompy ciepła.

Zapytaliśmy właściciela domu jak przebiegał proces wyceny i montażu pompy ciepła, a także czy to działa. Specyfikacja techniczna i wycena urządzenia zostały udostępnione redakcji.

Czytaj też:

Ważne

Każda pompa ciepła multi-splt musi być zamontowana przez instalatora posiadającego aktualny certyfikat F-GAZ (Dz.U.2017 poz. 1567 od 01.01.2018). Ponadto, raz w roku urządzenie powinno być poddawane przeglądowi technicznemu. Oczywiście, taki okresowy przegląd powinien wykonać pracownik firmy autoryzowanej przez producenta. Pompa ciepła typu monoblok nie wymaga corocznego przeglądu.

Specyfikacja techniczna starego domu, w którym zamontowano pompę

Na etapie poszukiwania fachowca, który zainstaluje nam pompę ciepła, warto wypełnić poniższą specyfikację techniczną. Jeżeli załączymy taką np. do maila z pytaniem o wycenę, firma powinna w mailu zwrotnym, wstępnie zaproponować typ pompy oraz wycenić urządzenie i usługę. Warto wysłać zapytanie do kilku firm i porównać oferty.

Specyfikacja techniczna domu, w którym zamontowano pompę ciepła:

 • Powierzchnia budynku: użytkowa: 135 m², po podłogach: 140 m²
 • Garaż: poza domem
 • Kotłownia: w podpiwniczeniu
 • Rok budowy: lata 70., po remoncie, z przybudówką, która powstała na przełomie lat 80/90
 • Izolacja połaci dachowej: brak, w planach
 • Izolacja ścian: styropian grafitowy10 cm
 • Izolacja podłogi: styropian biały
 • Wentylacja: tradycyjna
 • Rodzaj instalacji: grzejniki płytowe ( instalacja założona 8 lat temu)
 • Preferowana temperatura w budynku: 22-23ºC
 • Okna: plastikowe, dwuszybowe, montaż na piankę (wymienione ok. 6 lat temu)
 • Liczba kondygnacji (np. 1 + poddasze użytkowe) oraz ich wysokość: 1 kondygnacja, wys. pomieszczeń 260 cm
 • Liczba osób w budynku na stałe: 2 osoby
 • Preferowana temperatura ciepłej wody użytkowej: 40ºC
 • Rodzaj pompy ciepła: powietrzna
 • Dotychczasowe źródło ciepła: kocioł na węgiel
 • Zużycie paliwa w sezonie zimowym: od 3 do 4,5 tony węgla
Wybór fachowca - bardzo ważny etap

Etap wyboru firmy, która zajmie się montażem pompy ciepła jest bardzo ważny. Najlepiej mieć kilka ofert, sprawdzić opinie o firmie, szukać zadowolonych klientów. Źle zainstalowana pompa ciepła, nawet najlepsza nie zapewni oczekiwanego komfortu, a może generować ogromne koszty eksploatacji. Równie ważne jest serwisowanie i długość obowiązującej gwarancji. Należy unikać fachowców, którzy zajmują się jedynie montażem pomp ciepła. Dobrze jeżeli instalator powiązany jest z producentem urządzeń i ma np. wydany przez niego certyfikat. Wtedy mamy pewność, że zatrudniony fachowiec przeszedł szereg szkoleń. Zazwyczaj może też dać dłuższą gwarancję na urządzenie oraz zająć się regularnym serwisowaniem.

Nasz inwestor znalazł wykonawcę, który ma długoletnie doświadczenie w dziedzinie montażu i instalacji wyłącznie pomp ciepła oraz posiada liczne rekomendacje.

Pompa ciepła - wycena - październik 2021

Do wyceny pompy ciepła przyjęto następujące założenia:

 • pompa ciepła typu split 9 kW, trójfazowa
 • zasobnik CWU 200 litrów
 • bufor 20 litrów
 • gaz R32
 • podwyższona efektywność energetyczna pompy ciepła (A+++)
 • temperatura na zasilaniu do 60ºC
 • wszystkie części potrzebne do montażu (stojak na jednostkę zewnętrzną, zawór trójdrogowy, rury gazowe do połączenia jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, przewody elektryczne, filtr z magnezem, zabezpieczenie elektryczne)
 • zawory potrzebne do montażu (z dławikiem, zawory spustowe, odpowietrzniki), rurki i otulina
 • kształtki mosiężne (instalator odradzał ocynk i stal czarną)
 • pompa w standardzie sterowana przez internet przez użytkownika i serwisanta (możliwość zmiany ustawień pompy zdalnie)
 • montaż od strony gazowej i hydraulicznej
 • konfiguracja pompy
 • dokumentacja (odpowiednio wykonana dokumentacja jest bardzo ważna podczas ubiegania się o dofinansowanie)
 • transport
 • robocizna

Cena końcowa: 30 000 zł brutto

Uwaga - ceny pomp ciepła w 2022 wyższe, brak urządzeń na rynku

Ceny samych pomp ciepła w 2022 roku w stosunku do ubiegłego roku wzrosły o około 20 %, a nawet trochę więcej w przypadku niektórych znanych marek. Trzeba jednak pamiętać, że do pompy ciepła potrzebny jest też zasobnik na wodę użytkową oraz części do montażu tj. zawory, miedź chłodnicza. Tu ceny wzrosły o około 50 % mówi Jarosław Sobiepanek właściciel firmy Eko-Instal zajmującej się sprzedażą, montażem, uruchomieniem i serwisowaniem pomp ciepła.

W wycenie zostały uwzględnione ceny urządzeń kupowanych we wrześniu 2021. W 2022 ceny pomp ciepła rosną z miesiąca na miesiąc. Producenci zapowiadają, że ceny będą rosły coraz szybciej, ponieważ urządzeń wyraźnie brakuje na rynku, a popyt jest coraz większy. Na montaż trzeba czekać ponad pół roku. Bardzo prawdopodobne, że w przyszłym roku pompy ciepła będą dużo droższe.

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła? Ostateczna cena urządzenia

Koszt inwestycji w pompę ciepła w tym przypadku wyniósł 30 000 zł brutto. Przy wymianie źródła ciepła na paliwo stałe można skorzystać z dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Tak też zrobił nasz inwestor. Wniosek został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30 listopada 2021. Wysokość dofinansowania do powietrznej pompy ciepła wynosi 13 500 , czyli faktyczny koszt montażu pompy w tym przypadku to 16 500 zł.

Inwestor otrzymał zwrot pieniędzy dopiero w lipcu 2022. Trzeba wiedzieć, że procedura zwrotu trwa długo, inwestorzy często muszą wniosek uzupełniać, a każda poprawka to kolejne 30 dni dla urzędu.

We wniosku o dofinansowanie można również zawrzeć ulgę termomodernizacyjną. Oznacza to, że jeżeli nasz stary dom wymaga termomodernizacji, całkowitej lub częściowej, możemy ją wykonać równolegle z wymianą źródła ciepła i odliczyć w programie Czyste Powietrze. Trzeba wiedzieć, że ogrzewanie domu z nieodpowiednią termoizolacją zawsze będzie drogie, niezależnie od tego, jakie źródło ciepła wybierzemy. Mimo, że program Czyste Powietrze działa w Polsce coraz prężniej, wciąż jest bardzo duża liczba domów, które wymagają termomodernizacji.

Czytaj więcej

W 2022 będą dopłaty do pomp ciepła w ramach programów Czyste powietrze i Moje Ciepło dla nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Jaka będzie wartość dopłaty do pompy ciepła w ramach programu Moje Ciepło? Czytaj więcej>>

Koszt ogrzewania domu pompą ciepła. Jaki rachunek za sezon 2021/22?

Pompa ciepła działa od 15 października 2021 i do końca grudnia zużyła 1775 kWh, a od stycznia do czerwca 2022 3030 KWh.

Rachunek za energię elektryczną za okres od lipca do grudnia 2021 wyniósł 1844,11 zł, natomiast od stycznia do czerwca 2022 - 2753,38 zł.

W 2019 roku, przed założeniem instalacji fotowoltaicznej, rachunek za pół roku opiewał na około 2020 zł (cały rok około 4040zł). Po założeniu instalacji 2 kW opłaty za 2020/21 spadły do około 920 zł za rok. Po zainstalowaniu pompy ciepła rachunek za cały rok 2021/22 wyniósł 4597,49 zł. Trzeba dodać, że inwestor ma niewielkie gospodarstwo, w którym regularnie używa starych, nieekonomicznych sprzętów pobierających dużo energii elektrycznej.

Inwestor jest bardzo zadowolony z wysokości rachunku. Gdyby musiał zapłacić w tym sezonie za 4,5 tony węgla, które zużył w ubiegłym, kwota byłaby znacznie wyższa, a do tego doszedłby również rachunek za prąd z gospodarstwa domowego. Podobnie jest z pelletem, eko groszkiem i drewnem. Ogrzewanie gazem byłoby jeszcze droższe.

Czytaj też:

Pompa ciepła w starym domu - czy działa? Opinia inwestora

Zapytaliśmy inwestora czy jest zadowolony z działania pompy ciepła. Otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą. Temperatura w domu utrzymuje się na poziomie 22-23ºC. Co prawda na początku należało odpowiednio skonfigurować urządzenie m.in. ustawić krzywą grzewczą (modyfikowana zdalnie przez instalatora, w porozumieniu z inwestorem, aż do uzyskania komfortu termicznego w domu), ale efekt jest satysfakcjonujący. Urządzenie jest ciche i bezobsługowe, póki co działa bezawaryjnie. W zakresie kilku stopni gospodarz może regulować temperaturę zarówno powietrza i wody. Dzięki aplikacji w telefonie, również na odległość, z dowolnego miejsca, pod warunkiem dostępu do internetu.

Ogrzewanie pompą ciepła jest bezobsługowe. Ogrzewanie węglem wymagało bardzo dużo atencji. Stary kopciuch regularnie się zapychał, a dym przedostawał się do pomieszczeń mieszkalnych. Trudno było regulować temperaturę, a nad ranem zawsze było zimno w domu. Jeżeli chodzi o komfort użytkowania inwestor nie żałuje podjętej decyzji i poniesionych kosztów. Jednak martwią go zapowiadane wzrosty cen energii w 2022 i 2023 roku.

Summa summarum, przed naszym inwestorem kolejna inwestycja, ponieważ zapowiadane podwyżki cen prądu nie napawają optymizmem, a fotowoltaika 2 kW to zdecydowanie za mało, żeby zminimalizować koszty ogrzewania pompą ciepła. Aby nie dopuścić do drastycznego wzrostu rachunków za prąd, właściciel domu podjął decyzję o zwiększeniu do około 8kW, czyli o 6 kW moc instalacji fotowoltaicznej. To koszt około 30 tys. zł brutto. Gospodarz musi inwestować własne oszczędności, gdyż nie przysługują mu żadne dopłaty, ponieważ korzystał wcześniej z programów rządowych, a Mój Prąd 4.0 jest przeznaczony tylko dla tych, którzy są w nowym systemie net-billing. Częściowo inwestycja zostanie pokryta ze zwrotu z programu Czyste Powietrze (13 500 zł), różnicę trzeba dołożyć.

Inwestor myśli również o zakupie agregatu prądotwórczego, bo trzeba wiedzieć, że ani pompa ciepła, ani fotowoltaika nie działają w przypadku braku prądu. To kolejny niemały koszt. Reasumując, jedna inwestycja generuje kolejne, tylko skąd brać na to pieniądze? Przecież nawet jeśli korzystamy z rządowych programów pomocowych, musimy zainwestować swoje oszczędności, a potem długo czekać na zwrot.

Czy opłaca się ogrzewać stary dom pompą ciepła?

Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania jest jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji jaką trzeba podjąć budując dom. Ekspert odpowiada czy w starym pompa ciepła się opłaca. Odpowiedź brzmi tak - ale pod uwagę trzeba wziąć kilka istotnych elementów.

Jeśli ktoś buduje nowy dom to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie pompa ciepła, jeśli ktoś dom modernizuje to należy wziąć pod uwagę uwarunkowania techniczne, które wskażą odpowiednie rozwiązanie. Pompę ciepła można zamontować w starym budownictwie, ale musi ono spełniać odpowiednie wymagania dotyczące stanu technicznego budynku. Dom powinien być odpowiednio docieplony, a okna i drzwi zamontowane w odpowiedniej technologii. Jeśli te wymagania nie są spełnione, może się okazać, że dla klienta lepszym rozwiązaniem będzie docieplenie budynku, co pozwoli mu na osiągnięcie większych oszczędności cieplnych niż montaż pompy ciepła, która będzie produkowała ciepło, a to ciepło będzie uciekać przez przegrody budowlane. - tłumaczy Artur Czarnik, Dyrektor Techniczny Vosti Energy.

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Ciągle rosnące ceny paliw kopalnych, gazu ziemnego i prądu sprawiają, że coraz więcej osób chce choć w pewnym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii. Aby inwestycja była naprawdę opłacalna, należy zadbać o odpowiedni system ogrzewania domu. Wykorzystanie w tym celu pomp ciepła i fotowoltaiki znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na pobór energii ze źródeł konwencjonalnych. Takie połączenie daje możliwość ograniczenia kosztów ponoszonych na energię niezbędną do wygenerowania, a następnie utrzymania zadanej temperatury wody oraz w pomieszczeniach.

Pompy ciepła współpracujące z panelami fotowoltaicznymi to opłacalna inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Obecnie można skorzystać z dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne oraz dodatkowe urządzenia służące do magazynowania energii elektrycznej lub ciepła i systemy zarządzania energią, których zakup i montaż nie został zakończony przed dniem 01.02.2020. Wnioski w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd na lata 2021-2023 można składać do 22.12.2022.

Źródło: redakcja Muratorplus, Eko-Instal, Euros Energy

Listen to "Rosja zakręciła Polsce kurki z gazem. Czy czekan nas bardzo zimna... zima?" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej