Ceny gazu w 2022 już nie wzrosną. Ważna też zmiana dotycząca taryf gazowych

2022-03-18 16:10
gaz
Autor: gettyimages W czwartek na europejskim rynku spadek cen gazu rzędu 15 proc.

Ceny gazu od 2022 mocno poszły w górę. Niektórych odbiorców początek roku zaskoczył podwyżkami cen gazu rzędu kilkuset procent. Dla rynku cen gazu i ropy nie jest obojętna także agresja Rosji na Ukrainę. PGNiG zapewnia jednak, że w tym roku nie wzrosną już ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ponadto, w ramach tzw. tarczy antyputinowskiej, ogłoszonej przez rząd 18 marca, ma zostać przedłużone do 2027 roku taryfowanie gazu dla gospodarstw domowych.

Spis treści

  1. Ceny gazu mocno w górę w 2022
  2. Ile płaci się za gaz w 2022?
  3. Rok 2022 bez podwyżek cen gazu
  4. Regulowane taryfy gazowe do 2027

Ceny gazu mocno w górę w 2022

Nowe ceny gazu na 2022 poznaliśmy już w grudniu ur. Wtedy to prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Była to jednocześnie pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych.

Ile płaci się za gaz w 2022?

Na całkowity koszt rachunku za gaz płaconego przez odbiorców w gospodarstwach domowych składają się:

  • koszty jego zakupu i opłat abonamentowych (które są zawarte w taryfie PGNiG OD),
  • koszty dystrybucji gazu (transportu).

Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko dla odbiorców używających gazu na potrzeby gospodarstw domowych), jak i usługi jego dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców). Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD ponoszą opłaty za dystrybucję najczęściej - ze względu na skalę działania firmy – według taryfy Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). 17 grudnia br. Prezes URE zatwierdził także taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez PSG na 2022 r. Wzrost opłat dystrybucyjnych w wyniku wprowadzenia tej taryfy dla wszystkich grup odbiorców wyniesie średnio 3,6%.

Ile więcej za gaz zapłacą poszczególne grupy odbiorców?

  • tzw. kuchenkowicze (grupa W-1.1), czyli osoby używające gazu jedynie do przygotowywania posiłków, zapłacą więcej o 41%, czyli średnio o 9 zł netto/miesięcznie,
  • ci, którzy gazem ogrzewają wodę użytkową (W 2.1) zapłacą więcej o 54%, czyli 56 zł/miesięcznie,
  • za ogrzewania domu gazem (grupa taryfowa W-3.6) trzeba będzie zapłacić więcej o 58%, co przełoży się na podwyżkę rzędu 174 zł netto/miesięcznie.

Należy zaznaczyć, że większość gospodarstw domowych, jeśli już wykorzystuje gaz jako nośnik energii, wykorzystuje go zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania c.w.u., a także w kuchni. Cena rachunku za gaz wzrośnie zatem znacząco, zwłaszcza że trwa sezon grzewczy.

Tab. Szacunkowa wartość zmiany średnich poziomów łącznych płatności netto w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego zgodnie z nową taryfą PGNiG OD i dystrybutora PSG na 2022.

Taryfa Średnia płatność miesięczna wg taryfy

miesięczna różnica w płatnościach

(zł/miesiąc)

różnica

(%)

dotychczasowej (zł) nowej (zł)

W-1.1

średnie roczne zużycie gazu w kraju 1 141,87 kWh/rok

21,98 30,96 8,98 40,86

W-2.1

średnie roczne zużycie gazu w kraju 7 340,26 kWh/rok

103,21 158,83 55,62 53,89

W-3.6

średnie roczne zużycie gazu w kraju 22 459,13 kWh/rok

300,08 474,02 173,94 57,96

nowe zeny gazu
Autor: URE Zmiana rachunków netto (bez VAT) za gaz odbiorców w gospodarstwach domowych w 2022 r. według nowo zatwierdzonych taryf PGNiG OD oraz PSG

Rok 2022 bez podwyżek cen gazu

26 stycznia Prezydent podpisał ustawę "o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu" Co to dokładnie oznacza?

Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej, taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe. Spowodowało to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie. Ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku - powiedział 4 marca szef PGNiG, Paweł Majewski.

Jak dodał - to jest poziom kilkukrotnie niższy niż poziom cen gazu na rynkach. Państwo rekompensuje dostawcom gazu różnice pomiędzy ceną zakupu gazu, a tą ceną którą płacą odbiorcy taryfowani - wyjaśnił szef PGNiG.

Dzięki wprowadzonej zmianie legislacyjnej taryfą zostało objęte szersze grono odbiorców, nie tylko gospodarstwa domowe, ale już wszystkie bez wyjątku spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły, szpitale, domy opieki, domy dziecka, podmioty użyteczności publicznej. Objęcie ich taryfą spowodowało m.in. także to, że w tym roku cena dla nich już nie wzrośnie. Ta cena została zamrożona na poziomie z początku roku.

Wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie zostały automatycznie objęte taryfami. Zarządcy natomiast mają składać oświadczenia, w których deklarują, jaką część kupowanego przez nich gazu trafia na cele inne niż mieszkaniowe. Część ta będzie wyłączona z taryfowania.

Ustawa wyklucza możliwość podwyższenia cen i stawek taryfowych gazu w 2022 r. Przewiduje, że ceny paliw gazowych zostaną zamrożone na poziomie cen zawartych w taryfie tzw. sprzedawcy z urzędu, ustalonej na okres 1 stycznia - 31 grudnia 2022. Cena ta ma charakter ceny maksymalnej, co oznacza, że wobec odbiorców, którzy wcześniej zawarli umowę z dostawcą, przewidującą niższą cenę, stosuje się tę niższą cenę do czasu wygaśnięcia umowy. Sprzedawcy gazu, którzy nie zastosują się do obowiązku stosowania zamrożonych cen i stawek, będą podlegać karze w wysokości nie niższej niż 1 mln zł i nie wyższej niż 15% przychodu.

Regulowane taryfy gazowe do 2027

Do 2027 r. Urząd Regulacji Energetyki ma regulować taryfy dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak np. szkoły czy szpitale - to rozwiązanie jest elementem tzw. tarczy antyputinowskiej, ogłoszonej przez rząd 18 marca. Ma to zapewnić bezpośrednią ochronę przed gwałtownym wzrostem cen gazu dla 7 mln gospodarstw domowych.

Zdecydowaliśmy się do 2027 r. przedłużyć taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych, ale też do tego taryfowania gazowego włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia - zapowiedziała minister Moskwa. Chodzi o wszystkie podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, szkoły, szpitale, przedszkola - cała lista podmiotów znajduje się w już przyjętej ustawie.

MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej