Nowe ceny gazu w 2022. PGNiG obniża ceny gazu dla firm o 25%

2022-01-14 19:23
gaz
Autor: gettyimages Tej fali nic już nie zatrzyma?! Szalone podwyżki cen prądu i gazu. Znamy stawki!

Ceny gazu od 1 stycznia 2022 mocno poszły w górę. 17 grudnia 2021 Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych. Najwięcej za gaz zapłacą ci, którzy gazem ogrzewają domy (grupa W-3.6) - ich rachunki wzrosną o 174 zł netto miesięcznie. 14 stycznia 2022 weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25% dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny.

Spis treści

 1. Nowe niższe ceny gazu dla firm
 2. Ceny gazu mocno w górę w 2022
 3. Ile zapłacimy za gaz w 2022?
 4. Dlaczego ceny gazu rosną?
 5. Od kiedy wyższe rachunki za gaz?
 6. Tarcza antyinflacyjna ma rekompensować podwyżkę cen gazu

Nowe niższe ceny gazu dla firm

14 stycznia 2022 roku weszła w życie obniżka cen gazu w wysokości 25% dla klientów biznesowych PGNiG Obrót Detaliczny. Obniżką będą objęci automatycznie wszyscy odbiorcy, podlegający rozliczeniom za pobrane paliwo gazowe na podstawie cen określonych w aktualnie stosowanym Cenniku Gaz Dla Biznesu. Z obniżki będą mogły skorzystać między innymi piekarnie, zakłady fryzjerskie czy firmy usługowe.

Obniżka cen gazu obowiązywać ma do końca lutego od dziś, czyli 14 stycznia 2022.

Decyzję o obniżce cen gazu dla biznesu ogłosił Jacek Sasin, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych.

"Na szczęście mamy firmy takie jak PGNiG Obrót Detaliczny, które pozostają w państwowych rękach. Zleciłem, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, należy podjąć działania, które ulżą również przedsiębiorcom. Udało się to zrobić. Już od dziś obowiązywać ich będą niższe ceny.", skomentował Jacek Sasin.

Ceny gazu mocno w górę w 2022

W komunikacie URE czytamy, że 17 grudnia 2021 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Jest to jednocześnie pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych. Pozwala on ograniczyć skalę podwyżki ceny gazu poprzez przeniesienie części kosztów jego zakupu na 3 kolejne lata, a nie jak dotychczas – uwzględnić całość tych kosztów wyłącznie w aktualnie kalkulowanej taryfie.

Ile zapłacimy za gaz w 2022?

Na całkowity koszt rachunku za gaz płaconego przez odbiorców w gospodarstwach domowych składają się:

 • koszty jego zakupu i opłat abonamentowych (które są zawarte w taryfie PGNiG OD),
 • koszty dystrybucji gazu (transportu).

Prezes URE zatwierdza taryfy zarówno dla sprzedaży (tylko dla odbiorców używających gazu na potrzeby gospodarstw domowych), jak i usługi jego dystrybucji (dla wszystkich grup odbiorców). Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD ponoszą opłaty za dystrybucję najczęściej - ze względu na skalę działania firmy – według taryfy Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). 17 grudnia br. Prezes URE zatwierdził także taryfę dla usług dystrybucji paliw gazowych ustaloną przez PSG na 2022 r. Wzrost opłat dystrybucyjnych w wyniku wprowadzenia tej taryfy dla wszystkich grup odbiorców wyniesie średnio 3,6%.

Ile więcej za gaz zapłacą poszczególne grupy odbiorców?

 • tzw. kuchenkowicze (grupa W-1.1), czyli osoby używające gazu jedynie do przygotowywania posiłków, zapłacą więcej o 41%, czyli średnio o 9 zł netto/miesięcznie,
 • ci, którzy gazem ogrzewają wodę użytkową (W 2.1) zapłacą więcej o 54%, czyli 56 zł/miesięcznie,
 • za ogrzewania domu gazem (grupa taryfowa W-3.6) trzeba będzie zapłacić więcej o 58%, co przełoży się na podwyżkę rzędu 174 zł netto/miesięcznie.

Należy zaznaczyć, że większość gospodarstw domowych, jeśli już wykorzystuje gaz jako nośnik energii, wykorzystuje go zarówno do ogrzewania domu, jak i przygotowania c.w.u., a także w kuchni. Cena rachunku za gaz wzrośnie zatem znacząco, zwłaszcza że trwa sezon grzewczy.

Tab. Szacunkowa wartość zmiany średnich poziomów łącznych płatności netto w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego zgodnie z nową taryfą PGNiG OD i dystrybutora PSG na 2022.

Taryfa Średnia płatność miesięczna wg taryfy

miesięczna różnica w płatnościach

(zł/miesiąc)

różnica

(%)

dotychczasowej (zł) nowej (zł)

W-1.1

średnie roczne zużycie gazu w kraju 1 141,87 kWh/rok

21,98 30,96 8,98 40,86

W-2.1

średnie roczne zużycie gazu w kraju 7 340,26 kWh/rok

103,21 158,83 55,62 53,89

W-3.6

średnie roczne zużycie gazu w kraju 22 459,13 kWh/rok

300,08 474,02 173,94 57,96

nowe zeny gazu
Autor: URE Zmiana rachunków netto (bez VAT) za gaz odbiorców w gospodarstwach domowych w 2022 r. według nowo zatwierdzonych taryf PGNiG OD oraz PSG

Dlaczego ceny gazu rosną?

Od początku 2021 r. obserwujemy znaczny wzrost cen gazu ziemnego w całej Europie. Dla przedsiębiorstw zajmujących się jego sprzedażą na rynku detalicznym przekłada się to na wzrost kosztów pozyskania tego paliwa, co oznacza wzrost cen gazu po jakich oferowany jest gaz odbiorcom. Właśnie utrzymujący się wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która stanowi podstawowe źródło pozyskania tego paliwa przez PGNiG OD, jest głównym powodem wzrostu cen dla odbiorców indywidualnych.

URE przypomina, że od początku 2021 r. notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - do nawet 234%. Ceny gazu zmieniają się tak naprawdę z tygodnia na tydzień.

Od kiedy wyższe rachunki za gaz?

Podwyżki cen gazu obowiązują już od 1 stycznia 2022.

Tarcza antyinflacyjna ma rekompensować podwyżkę cen gazu

25 listopada na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej. Jednym z jej założeń jest obniżka podatku VAT na gaz z 23% do 8% na 3 miesiąca. Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej mają kosztować 10 miliardów złotych. 

Zysk wynikający ze spadku ceny gazu w efekcie wprowadzenia tarczy antyinflacyjnej wyniesie od kilkudziesięciu złotych do nawet 100 złotych miesięcznie, średnio ok. 140 zł na kwartał - mówił premier na konferencji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej