Budujesz dom? Nie podłączysz gazu przez 2 lata

2022-01-15 10:42

Realizacja przyłączy gazowych dla nowych domów została wstrzymana - podała 12 stycznia Polska Spółka Gazownictwa należąca do PGNiG SA. Bez gazu mogą zostać ci, którzy budują domy lub mają takie plany. Ale także ci, którzy chcą pozbyć się kopciucha. Zainteresowanie przyłączeniem do sieci jest tak duże, że budżet, jaki miała spółka na ten cel na lata 2022-2023, już się wyczerpał.

Nowe domy bez gazu przez 2 lata

Polska Spółka Gazowa realizuje 2 zadania: modernizuje istniejące sieci gazowe i przyłącza nowych odbiorców. To drugie zadanie zostaje na razie wstrzymane. Polska Spółka Gazownictwa podała, że zawiesza zawieranie umów na realizację przyłączy gazowych dla nowych odbiorców. Środki inwestycyjne na lata 2022-2023 zostały zarezerwowane na realizację zawartych już umów przyłączeniowych. W tej chwili realizowane są tylko zawarte już umowy przyłączeniowe.

Zarząd PSG, kierownictwo Grupy Kapitałowej PGNiG S.A. i przedstawiciele administracji rządowej, pracują nad rozwiązaniami, które pozwolą zwiększyć możliwości inwestycyjne spółki i kontynuować proces przyłączania klientów do sieci dystrybucyjnej. O możliwości realizacji nowych przyłączeń PSG będzie na bieżąco powiadamiać przyszłych klientów - przekazała spółka w komunikacie.

Oficjalny komunikat zniknął już ze strony internetowej spółki, a szanse na skontaktowanie się inwestorów budujących domy z Polską Spółką Gazownictwa podobno są bliskie zeru.

Na profilu Spółki na FB na pytania o możliwości podpisania nowych umów dla osób w trakcie budowy domu, z planowanym ogrzewaniem gazowym, firma odsyła do formularza kontaktowego.

Problem budujących

Brak możliwości podłączenia gazu niweczy plany wielu ludzi, którzy właśnie budują domy lub mają taki zamiar. Przykładowo, tylko w Warszawie w 2022 wydano pozwolenia na budowę ponad 570 domów. Tylko nieliczni mają dostęp do centralnego ogrzewania, większość musi skorzystać z własnych kotłów gazowych.

Problem walki o czyste powietrze

Problem dotyczy też tych, którzy planują wymianę pieca węglowego na kocioł gazowy. Brak nowych przyłączeń gazu oznacza fiasko walki ze smogiem i programu Czyste powietrze. Na Mazowszu np. wszystkie tzw. kopciuchy mają być wymienione do końca 2022 roku, potem stają się nielegalne. Brak możliwości podłączenia się do sieci gazowej może zmusić do zakupu kotła węglowego nieco wyższej klasy, który dozwolony jest jeszcze kilka lat.

Rok 2021 rekordowy pod względem przyłączy gazowych

Liczba chętnych na gaz rośnie z roku na rok. Jeszcze w 2017 podłączono ok. 51 tys. nowych użytkowników, w 2019 - 82. tys. W 2021 roku spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W 2021 i 2022 na przyłączanie nowym odbiorców PSG wyda prawie 2 mld zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej