Beton jamisty, czyli wodoprzepuszczalny beton do nawierzchni sprzyjających retencji opadów

Beton jamisty to rodzaj betonu kruszywowego o specjalnej strukturze z pustkami powietrza, które mogą stanowić nawet 30% objętości betonu. Beton jamisty może być stosowany do budowy nawierzchni w miastach, ścieżek ogrodowych, stref rekreacyjnych, jak również przy budowie zielonych dachów i na podbudowę tarasów. Nawierzchnie z betonu jamistego są całkowicie przepuszczalne, dlatego mogą zmniejszyć skutki silnych opadów deszczu w mieście.
Spis treści
- Czym jest beton jamisty?
- Parametry betonu jamistego
- Zastosowanie betonu jamistego
- Wbudowanie betonu jamistego
- Zalety betonu jamistego
Czym jest beton jamisty?
Beton jamisty jest nazywany również betonem porowatym, drenażowym, bezpiaskowym lub wodoprzepuszczalnym. Stosuje się w nim kruszywo o dużej granulacji - 8-16 mm. Im większe i bardziej obłe kruszywo tym więcej pustek powstanie pomiędzy ziarnami kruszywa, co pozwoli osiągnąć lepsza przepuszczalność wody, ale z kolei zastosowanie drobniejszego kruszywa pozwala uzyskać np. wyższe parametry wytrzymałościowe. Nie każde kruszywo nadaje się do wykonania betonu jamistego. Wybór odpowiedniego betonu jamistego powinien być poprzedzony analizą miejsca zastosowania. Beton jamisty jest wykonany bez użycia piasku, a zaczyn cementowy tylko "skleja" ziarna kruszywa, nie wypełniając pustek pomiędzy nimi. Pustki mogą stanowić do 20-30% objętości betonu.
Parametry betonu jamistego
Parametry betonu jamistego powinny być zgodnie z normą polską PN-EN 206+A1:2016-12. Parametry, które deklaruje producent w karcie technicznej wyrobu to: przepuszczalność wody, wytrzymałość mechaniczną, gęstość i trwałość. Zależnie od składu mieszanki i producenta beton jamisty może mieć klasę wytrzymałości na ściskanie od C8 do C25. Gęstość betonu wynosi od 1800 do 2200 kg/m3. Beton jamisty jest mrozoodporny – klasa >F25. Temperatura stosowania od +5 do +25°C. Pełna wytrzymałość po 28 dniach od ułożenia. Ruch pieszy po ok. 12-24 godzinach. Możliwość barwienia betonu jamistego w masie.
Polecany artykuł:
Zastosowanie betonu jamistego
Beton jamisty można zastosować zamiast warstwy zagęszczonego kruszywa lub betonu ze spadkiem. Używany najczęściej jako podbudowa czy warstwa drenażowa pod boiska sportowe, bieżnie lekkoatletyczne, korty tenisowe czy siłownie plenerowe, dachy zielone. Może być stosowany pod nawierzchnie: poliuretanowe, z kostki betonowej czy ze sztucznej trawy. A także jako nawierzchnia ścieżek ogrodowych, utwardzona nawierzchnia w ogrodzie lub nawierzchnia ścieżek dla pieszych, ścieżek rowerowych.
Przepuszczalny beton wykorzystamy do budowy nawierzchni odprowadza wodę nawet przy gwałtownych opadach, zwiększa retencję wody w miastach.
Beton jamisty można również wykorzystać do zbudowania drenażu wokół murów oporowych.

Wbudowanie betonu jamistego
Wbudowanie betonu jamistego nie wymaga stosowania stałych obrzeży, a jedynie szalunków na etapie wbudowania. Wbudowanie odbywa się za pomocą kosza lub bezpośrednio z betonomieszarki. Układanie bez wibrowania (beton jamisty ma inną konsystencję, niż beton tradycyjny), zalecane jest wałowanie, po wbudowaniu należy przykryć folią, pielęgnacja jak dla betonów zwykłych.
Dostarczany na budowę beton jamisty jest produktem gotowym do użycia. Należy tak zaplanować transport i rozładunek, aby maksymalny czas od chwili produkcji mieszanki do zakończenia wbudowania nie przekroczył 90 minut. Po wylaniu betonu na pożądaną grubość powierzchnię należy bezzwłocznie wyrównać, zagęścić oraz zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. Następnie należy natychmiast zabezpieczyć powierzchnię przed utratą wilgoci poprzez zroszenie mgiełką wodną i przykrycie folią.
Zalety betonu jamistego
Korzyści z zastosowania betonu jamistego:
- stabilna podbudowa
- możliwość zmniejszenia liczby warstw podbudowy i/lub grubości warstw, brak ryzyka miejscowego ubytku kruszywa
- łatwość układania
- skrócenie czasu budowy
- szybkie odprowadzanie wody opadowej
- zmniejszenie spływu powierzchniowego wody do kanałów deszczowych i zbiorników wodnych
- zwiększenie retencji wody