Fabryka Norblina. Budowa nowej Fabryki Norblina na półmetku

2019-09-12 14:24 Marzena Sarniewicz
Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - projekt zieleni

Fabryka Norblina - tak finalnie będzie się nazywał wielofunkcyjny kompleks u zbiegu ulic Żelaznej, Prostej i Łuckiej. Inwestor, Capital Park, rezygnuje z nazwy ArtN i zapowiada, że po metamorfozie kompleks będzie nowym centrum stolicy pełnym zieleni. Powstaną tu m.in. biura, sklepy, targ z ekologiczną żywnością, teatr.

Przypomnijmy, że roboty budowlane dawnej fabryki Norblina ruszyły w listopadzie 2017 roku. Do czerwca 2019 zostało wynajęte 40% całkowitej powierzchni inwestycji. W tym samym czasie uruchomiono również finansowanie kredytowe udzielone przez banki Pekao SA (99,3 mln euro) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (60 mln euro), które łącznie ze środkami własnymi Grupy Capital Park, inwestora projektu, w pełni pokryją koszty budowy.

- Z miesiąca na miesiąc projekt nabiera nowych kształtów i w połowie 2021 roku wzbogaci stołeczną przestrzeń miejską – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjna i członek zarządu Grupy Capital Park.

Fabryka Norblina - trochę historii

Fabryka Norblina na rogu ulic Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład działający pod szyldem "Bracia Buch", a następnie "Norblin, Bracia Buch i T. Werner" był jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce. W latach 80. zakład został zamknięty.

Aktualnie trwa rewitalizacja kompleksu. W inwestycji powstaną powierzchnie biurowe i usługowe oraz 4-poziomowy, podziemny parking na 750 miejsc parkingowych i 200 postojów dla rowerów. Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji dawnej fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Budowa będzie kosztować około miliarda złotych.

Fabryka Norblina
Autor: Capital Park Fabryka Norblina - w kompleksie powstanie 40 tys. m² powierzchni biurowych, a oprócz tego około 26 tys. m² powierzchni usługowych; otwarcie w połowie 2021 roku

Co powstanie w fabryce Norblina?

W ramach rewitalizacji dwuhektarowego terenu po historycznych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner powstanie ponad 66 tys. m² powierzchni użytkowej, z czego 40 tys. m², to powierzchnia biurowa (11 tys. m² już wynajęte). Ponad 26 tys. m² to lokale z funkcją handlową, usługową, rozrywkową, kulturalną i gastronomiczną (12 tys. m² już wynajęte). Na tej powierzchni znajdzie się m.in. kino butikowe (3,3 tys. m²), pierwszy w Polsce targ z ekologiczną, certyfikowaną żywnością – BioBazar (1,8 tys. m²), foodhall z ponad 20 konceptami gastronomicznymi (3,2 tys. m²), Piano Bar z muzyką na żywo (408 m²), a także restauracje Weranda (387 m²), Soul Food (283 m²) oraz The Garden na 9 piętrze z widokiem na centrum Warszawy (631 m²).

Polecany artykuł:

Fabryka Norblina - projekt przesunięcia zabytkowego budynku

Na początku grudnia 2018 na terenie dawnej Fabryki Norblina zakończono wyjątkową operację budowlaną, która polegała na przesunięciu jednego z zabytkowych budynków. Zadanie nie było łatwe, bo budynek waży ponad 900 ton, a jego powierzchnia wynosi 380 m². Budynek odcięto więc przy nasadzie i przesunięto po przygotowanych wcześniej ośmiu belkach ślizgowych. Do wykonania tego zadania niezbędny był układ hydrauliczny składający się z sześciu siłowników (każdy oddziałuje z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar. Jego pracę wspomagały urządzenia pomiarowe oraz pomocnicze. Ze względu na zabytkowy charakter budynku i wiek, konieczne było przede wszystkim zachowanie najwyższej ostrożności.

Po wykonaniu ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej budynek zostanie przeniesiony na swoje pierwotne miejsce i tam docelowo ustabilizowany. W przyszłym kompleksie dawnej Fabryki Norblina będzie przeznaczony pod lokale gastronomiczne.

Współczesna fabryka Norblina pełna zieleni

Kilkanaście drzew sięgających od 5 do 10 m wysokości - rozłożyste graby, platany klonolistne - ozdobne krzewy i pnącza to projekt zieleni na terenie odnawianej fabryki Norblina, który powstał biurze RS Architektura Krajobrazu. Przy wejściach na teren kompleksu, od strony ulicy Prostej, nasadzone zostaną ozdobne pnącza m.in. winorośl oraz kokornak. Na tarasach budynków pojawią się donice z różnymi krzewami i pnączami. Pomiędzy krzewami posadzone zostaną ozdobne byliny, m.in. liście paproci i funkie, tawułka chińska. W okolicy BioBazaru architekci zaprojektowali ocynkowane donice o wymiarach 45/75 cm, przeznaczone do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych, tj. zioła czy warzywa. Ponadto firma Capital Park zadba również o ptaki budując karmniki i budki lęgowe wśród zieleni, a na dachu pojawi się miejska pasieka.

- Najistotniejszym celem naszego projektu jest wpisanie planowanej zieleni w historyczny i przemysłowy kontekst miejsca. Dotyczy to w szczególności obszaru pasażu otoczonego zabytkowymi budynkami. Postawiliśmy na platany o kandelabrowych, kształtowanych koronach, które w takiej formie i skali będą unikatem w Warszawie. Gatunek ten został wybrany nieprzypadkowo - jest to silne i odporne drzewo, znoszące formowanie, masowo stosowane w XIX-wiecznych obszarach miast zachodnioeuropejskich jak Paryż, Bruksela czy Genewa – tłumaczy Patryk Zaręba z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - projekt zieleni
Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - projekt zieleni

Nazwa inwestycji: Art N
Lokalizacja: zbieg ul. Żelaznej i Prostej, Warszawa
Funkcja: kompleks biurowo-usługowo-handlowo-rozrywkowy
Inwestor: Capital Park
Generalny wykonawca:Warbud SA
Podwykonawcy: m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering
Projektant: PRC Architekci
Nadzór konserwatorski: Monument Service
Całkowita powierzchnia: 66 tys. m²
Powierzchnia biurowa: 40 tys. m²
Rozpoczęcie budowy: listopad 2017
Zakończenie budowy: połowa 2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej