Fabryka Norblina z wiechą. Pierwszy spacer po podziemiach. Jak przebiega budowa Fabryki Norblina?

2020-10-08 11:27 Marzena Sarniewicz
Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Za realizację inwestycji Fabryka Norblina odpowiedzialny jest Warbud

Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks, który powstaje na warszawskiej Woli. Inwestor, Capital Park, zapowiada, że powstaną tu, m.in. biura, sklepy, targ z ekologiczną żywnością, kino. Na budowie zakończyły się już prace podziemne, a Fabryka Norblina wyłania się na powierzchnię. W artykule film o przebiegu prac geotechnicznych w podziemiach kompleksu, przygotowany przez wykonawcę fundamentowania specjalistycznego, firmę Soletanche Polska. Otwarcie Fabryki Norblina planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Spis treści

 1. Aktualności z placu budowy Fabryki Norblina
 2. Film o realizacji podziemnej części Fabryki Norblina
 3. Prace fundamentowe - najtrudniejszy etap realizacji
 4. Ściany szczelinowe - najtrudniejszy element geotechnicznej układanki
 5. Przesuwanie i podwieszanie zabytkowych budynków
 6. Fabryka Norblina - trochę historii
 7. Jaka będzie Fabryka Norblina?
 8. Otoczenie Fabryki Norblina
 9. Gdzie powstaje Fabryka Norblina?

Aktualności z placu budowy Fabryki Norblina

W rewitalizowanym przez Grupę Capital Park zabytkowym kompleksie Fabryki Norblina, końca dobiegły prace konstrukcyjne przy naziemnej części inwestycji. Osiągnięcie docelowych 44 m wysokości, na które składa się osiem pięter, zwieńczone zostało tradycyjną wiechą. Głównym wykonawcą inwestycji jest Warbud. Inwestorem jest Grupa Capital Park.

Przypomnijmy, że roboty budowlane na terenie dawnej fabryki Norblina ruszyły w listopadzie 2017 roku. Aktualnie na placu budowy trwają prace wykończeniowe na poziomie parkingu oraz zaawansowane prace przy konstrukcji naziemnej budynków. Na placu budowy z dnia na dzień coraz wyraźniej widać zarys przyszłych budynków. Do fabryki zaczynają powracać odrestaurowane, zabytkowe maszyny.

Do niedawna większość robót budowlanych na terenie Fabryki Norblina prowadzona była pod ziemią. Za ich wykonanie odpowiedzialna była firma Soletanche Polska, która współpracowała z firmami: Maat4, TKT Engineering i Dampak. Prace te zakończyły się w czerwcu 2020.

Film o realizacji podziemnej części Fabryki Norblina

Wykonanie fundamentowania dawnej Fabryki Norblina było dużym wyzwaniem, głównie ze względu na wymagający charakter realizacji oraz skomplikowane warunki gruntowe. Mimo to zadanie zakończyło się powodzeniem. W filmie zobaczycie miejsca, których nie będzie widać na co dzień. To jedyna okazja, aby zrozumieć jak skomplikowane zadanie miała do wykonania firma Soletanche Polska oraz jak ambitnym projektem jest modernizacja kompleksu.

Po podziemiach obiektu oprowadza Michał Kurzeja, Kierownik Robót Soletanche Polska. Premiera filmu 4 września o godz. 21.00.

Prace fundamentowe - najtrudniejszy etap realizacji

Rewitalizacja Fabryki Norblina rozpoczęła się od skomplikowanych prac podziemnych. Firma Soletanche Polska w ramach fundamentowania specjalistycznego w podziemiach kompleksu wykonała 1423 kolumny w technologii jet-grouting oraz 18 672 m² ścian szczelinowych. Zadaniem wykonawcy było zabezpieczenie stateczności historycznych murów poprzez podbicie ich fundamentów. Kolejnym dużym wyzwaniem było wykonanie fundamentowania pod wymagającą bryłę nadziemną oraz realizacja ścian szczelinowych, które pełnią trzy funkcje: ścian 4-kondygnacyjnego parkingu podziemnego, obudowy wykopu oraz fundamentu podtrzymującego konstrukcję nadziemną. Wspomniany parking docelowo ma zawierać 720 miejsc postojowych dla samochodów oraz 200 dla rowerów.

Pierwszym dużym wyzwaniem na budowie Fabryki Norblina dla Soletanche Polska było zabezpieczenie zabytkowych fasad za pomocą kolumn wykonanych w technologii jet-grouting.

W tym przypadku ogromnym wyzwaniem była ograniczona skrajnia oraz ciasne prześwity między budynkami, które powodowały że realizacja kolumn wymagała czasu i ogromnej precyzji. W sumie Soletanche wykonało 1423 kolumny – 977 jako podbicie fundamentów i zabezpieczenie wykopów oraz 446 jako wzmocnienie gruntu – wyjaśnia Michał Kurzeja, Kierownik Robót Soletanche Polska.

Ściany szczelinowe - najtrudniejszy element geotechnicznej układanki

W kolejnym etapie firma Soletanche wykonała 18 672 m² ścian szczelinowych (gr. 80 cm) 4-kondygnacyjnego parkingu podziemnego. Najgłębsze sekcje ścian posadowione są na głębokości 48 m poniżej poziomu terenu. W tej samej technologii zostały zrealizowane barety (197 sztuk, głęb. 27 m), które w tym przypadku współpracują z płytą fundamentową.

Wykonanie ścian szczelinowych, było jednym z najtrudniejszych elementów geotechnicznej układanki. Wyzwaniem było nie tylko bliskie sąsiedztwo zabytkowych murów, ale również usytuowanie 3 budynków, które znajdowały się w obrysie przyszłego parkingu podziemnego. Miały one zostać osadzone na płycie fundamentowej stropu 0, czyli dokładnie pod nimi miał powstać parking podziemny. Te okoliczności wymusiły konieczność zastosowania niestandardowych rozwiązań tj. przesuwanie jednego z budynków (budynek B-15 o wadze 900 ton) oraz podwieszanie dwóch budynków (B-17 i B-18) o łącznej wadze 750 ton. W ramach kontraktu firma Soletanche wykonała również słupy tymczasowe, które podtrzymują stropy poszczególnych kondygnacji parkingu.

Przesuwanie i podwieszanie zabytkowych budynków

Istniejące na terenie Fabryki Norblina budynki B-17 i B-18 trzeba było podwiesić, aby można było wykonać pod nimi płytę stropu 0. W tym celu Wykorzystano 84 mikropale zbrojone kształtownikami HEB. Wykonano na nich stalowy oczep, którego zadaniem było podchwycenie budynków i przekazanie obciążeń na mikropale. Następnie podkopano budynek do odpowiedniej rzędnej i wykonano zbrojoną płytę fundamentową, na której finalnie spoczął budynek.

Ponadto na początku grudnia 2018 na terenie dawnej Fabryki Norblina rozpoczęto wyjątkową operację budowlaną, która polegała na przesunięciu jednego z zabytkowych budynków. Było to konieczne, gdyż obiekt B-15 stanął "w kolizji" z realizowaną ścianą szczelinową. Prześwit pomiędzy budynkami był zbyt mały aby żuraw dźwigowy, mógł swobodnie pracować przy wykonywaniu ostatnich sekcji ścian. Zadanie nie było łatwe, bo budynek ważył ponad 900 ton, a jego powierzchnia wynosiła 380 m². Budynek odcięto więc przy nasadzie i przesunięto po przygotowanych wcześniej ośmiu belkach ślizgowych. Do wykonania tego zadania niezbędny był układ hydrauliczny składający się z sześciu siłowników (każdy oddziałuje z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar. Jego pracę wspomagały urządzenia pomiarowe oraz pomocnicze. Ze względu na zabytkowy charakter budynku i wiek, konieczne było przede wszystkim zachowanie najwyższej ostrożności.

Po wykonaniu ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej budynek wrócił (pod koniec kwietnia 2019) na swoje pierwotne miejsce i tam docelowo ustabilizowany. W przyszłości powstaną w nim lokale gastronomiczne.

Fabryka Norblina - trochę historii

Zakład Norblin, Bracia Buch i T. Werner przed I wojną światową był czołową fabryką metalurgiczną w Królestwie Polskim. Fabryka na rogu ulic Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład był jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce, niestety ucierpiał podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 oraz w 1944 po Powstaniu Warszawskim. W 1982 dawna Fabryka Norblina została zamknięta i przekazana na cele muzealne, a teren jej powoli się kurczył.

W końcu w 2008 roku firma Capital Park zakupiła działkę z zabytkową zabudową. Od tego czasu cały sztab ludzi pracował nad tym, aby mogła ruszyć rewitalizacja pofabrycznego terenu. Powstały dziesiątki tomów opracowań, ekspertyz, analiz, w tym 12 tomów opracowań konserwatorskich, w których zawarte są informacje jak precyzyjnie odrestaurować każdy zabytkowy element fabryki. 9 lat trwała praca koncepcyjna oraz załatwianie formalności, bez których nie można było rozpocząć budowy. W końcu się udało, prace budowlane ruszyły w listopadzie 2017.

Jaka będzie Fabryka Norblina?

W inwestycji powstaną powierzchnie biurowe i usługowe oraz 4-poziomowy, podziemny parking na 720 miejsc parkingowych i 200 postojów dla rowerów. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Budowa będzie kosztować około miliarda złotych.

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - w kompleksie powstanie 41 tys. m² powierzchni biurowych, a oprócz tego 24 tys. m² powierzchni usługowych; otwarcie w połowie 2021 roku 

W ramach rewitalizacji dwuhektarowego terenu po historycznych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner powstanie 65 tys. m² powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. m² to powierzchnia biurowa, 24 tys. m² to lokale z funkcją handlową, usługową, rozrywkową, kulturalną i gastronomiczną.

W odnowionym kompleksie Fabryki Norblina powstanie m.in. Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, butikowe kino, foodhall z 20 konceptami gastronomicznymi, restauracje, kawiarnie, butiki, fitness, spa, BioBazar (nowoczesny targ z ekologicznymi produktami). Najwyższy budynek biurowy jaki powstanie w kompleksie będzie miał 8 poziomów nadziemnych.

Nowością będzie pierwszy w Polsce w pełni automatyczny, parking podziemny dla rowerów. Będą to specjalne skrzynki ustawione na terenie kompleksu, do których będzie można wstawić rower, następnie maszyna wydrukuje bilet, po czym rower zjedzie do podziemnego parkingu.

Historia i autentyczność dawnej fabryki jest najważniejsza. Będzie tym wokół czego powstanie przyszły projekt. Robimy więcej niż oczekuje konserwator. Wywozimy stąd mnóstwo drobiazgów, elementów dekoracji, starych urządzeń, które odrestaurujemy i przechowamy, a w przyszłości powrócą aby przypominać o tożsamości fabryki – powiedziała na konferencji prasowej Kinga Nowakowska – członek zarządu Grupy Capital Park.

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina będzie otwartą przestrzenią dostępną przez całą dobę

Zgodnie z założeniami na terenie Fabryki Norblina odrestaurowanych zostanie 10 zabytkowych budynków, a jeden historyczny zostanie odbudowany. Odnowionych zostanie 50 maszyn i urządzeń, w tym 42 z rejestru zabytków. Wszystkie istniejące obiekty z biegiem czasu straciły tzw. detal historyczny. Capital Park ma zamiar je przywrócić. Dla inwestora motywem przewodnim będzie łączenie zabytkowych i współczesnych budynków.

Polecany artykuł:

Dualizm tego miejsca jest największym wyzwaniem, ale też przyjemnością. Będziemy łączyć nowe ze starym, high-tech ze starymi platerami, szkło i metal z zabytkową cegłą – dodała Kinga Nowakowska.

Otoczenie Fabryki Norblina

Fabryka Norblina będzie otwartą przestrzenią dostępną przez całą dobę, gdzie będzie można przechadzać się po wewnętrznych uliczkach wiodących między postindustrialnymi budynkami. Dzięki temu kompleks ma być atrakcyjną przestrzenią publiczną. Inwestor ma nadzieję, że nowe miejsce przyciągnie pracowników okolicznych biur, warszawiaków oraz turystów odwiedzających Warszawę.

Na terenie odnawianej Fabryki Norblina posadzonych zostanie kilkanaście drzew sięgających od 5 do 10 m wysokości - rozłożyste graby, platany klonolistne - ozdobne krzewy. Przy wejściach na teren kompleksu, od strony ulicy Prostej, nasadzone zostaną ozdobne pnącza m.in. winorośl oraz kokornak. Na tarasach budynków pojawią się donice z różnymi krzewami i pnączami. Pomiędzy krzewami posadzone zostaną ozdobne byliny, m.in. liście paproci i funkie, tawułka chińska. W okolicy BioBazaru architekci zaprojektowali ocynkowane donice o wymiarach 45/75 cm, przeznaczone do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych, tj. zioła czy warzywa. Projekt terenów zielonych powstał biurze RS Architektura Krajobrazu. Firma Capital Park zadba również o ptaki budując karmniki i budki lęgowe wśród zieleni, a na dachu pojawi się miejska pasieka

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - projekt zieleni
Fabryka Norblina
Autor: www.fabrykanorblina.pl Fabryka Norblina - mapa Link: Kliknij i powiększ

Gdzie powstaje Fabryka Norblina?

Wielofunkcyjny kompleks Fabryka Norblina powstaje w Warszawie u zbiegu ulic Żelaznej, Prostej i Łuckiej

 • Nazwa inwestycji: Fabryka Norblina
 • Lokalizacja: zbieg ul. Żelaznej i Prostej, Warszawa
 • Funkcja: kompleks biurowo-usługowo-handlowo-rozrywkowy
 • Inwestor: Capital Park
 • Wykonawca:Warbud SA
 • Podwykonawcy: m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering
 • Projektant: PRC Architekci
 • Nadzór konserwatorski: Monument Service
 • Całkowita powierzchnia: 65 tys. m²
 • Powierzchnia biurowa: 41 tys. m²
 • Rozpoczęcie budowy: listopad 2017
 • Zakończenie budowy: druga połowa 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej