Fabryka Norblina. Wiemy kiedy otwarcie! Jakie atrakcje powstaną w odrestaurowanej Fabryce Norblina? Dużo zdjęć

2020-05-08 13:43 Marzena Sarniewicz
Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Za realizację inwestycji Fabryka Norblina odpowiedzialny jest Warbud

Fabryka Norblina to wielofunkcyjny kompleks, który powstaje w Warszawie u zbiegu ulic Żelaznej, Prostej i Łuckiej. Inwestor, Capital Park, zapowiada, że powstaną tu, m.in. biura, sklepy, targ z ekologiczną żywnością, kino. Budowa wkroczyła właśnie w kolejną fazę realizacji. Po wielu miesiącach prac pod ziemią Fabryka Norblina wyłania się na powierzchnię. Trwają prace nad dwoma nowymi biurowcami. Otwarcie kompleksu planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Przypomnijmy, że roboty budowlane na terenie dawnej fabryki Norblina ruszyły w listopadzie 2017 roku. Do kwietnia 2020 zostało wynajęte 47% całkowitej powierzchni inwestycji. W czerwcu 2019 uruchomiono finansowanie kredytowe udzielone przez banki Pekao SA (99,3 mln euro) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (60 mln euro), które łącznie ze środkami własnymi Grupy Capital Park w pełni pokryją koszty budowy.

Aktualności z placu budowy Fabryki Norblina

Głównym wykonawcą inwestycji jest Warbud. Dotychczas większość robót budowlanych na terenie Fabryki Norblina prowadzona była pod ziemią. Aktualnie stawiane są słupy i ściany części podziemnej budynków. Wszystkie podziemne prace konstrukcyjne mają się zakończyć w czerwcu 2020.

Na placu budowy Fabryki Norblina coraz wyraźniej widać zarys przyszłych budynków. Na drugą połowę maja zaplanowano rozpoczęcie prac elewacyjnych. W drugiej połowie roku do odnowionych budynków zaczną powracać odrestaurowane, zabytkowe maszyny. Widać też postępy przy budowie dwóch nowych biurowców. Aktualnie wysokość pierwszego budynku sięga czwartego piętra, a prace przy drugim budynku toczą się na wysokości drugiego z siedmiu zaplanowanych pięter.

Kończymy właśnie elementy żelbetowe w podziemiu, została nam jedna kondygnacja rampy spiralnej – relacjonuje Daniel Jonczyk, kierownik budowy Warbud - Na budynku głównym od zachodniej strony prace przy konstrukcji żelbetowej wykonujemy na piątej i szóstej kondygnacji. Natomiast roboty murowe od parteru po drugą kondygnację. Mocno zaawansowane są również prace instalacyjne w tym zakresie. Równolegle trwa tutaj skomplikowana renowacja zabytków. Tymczasem w części budynku głównego od ul. Żelaznej budowniczowie pracują na drugim i trzecim poziomie konstrukcji. Kondygnacje są w tej części obiektu bardzo wysokie i sięgają 6,5 m wysokości. Prace przy nich są w związku z tym wyjątkowo czasochłonne – podkreśla.

W podziemiu przyszłego kompleksu zakończyły się roboty murowe na trzech najniższych kondygnacjach. Rozpoczęliśmy realizację ostatniego już poziomu (-1), a prace instalacyjne w tym zakresie przekroczyły 60% zaawansowania – precyzuje D. Jonczyk. W budynku B25 finału doczekał bardzo trudny wykop w osłonie palisady jet-grounting, sięgający 9 m głębokości. Płyta fundamentowa została zabetonowana. Sukcesywnie pojawiają się kolejne ściany osłonowe podziemia. Prowadzimy jeszcze ostatni wykop do przyszłego parkingu rowerowego, który usytuowano przy skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Prostej – mówi D. Jonczyk.

Fabryka Norblina - trochę historii

Zakład Norblin, Bracia Buch i T. Werner przed I wojną światową był czołową fabryką metalurgiczną w Królestwie Polskim. Fabryka na rogu ulic Żelaznej i Prostej powstała w połowie XIX wieku i zajmowała się platerowaniem, czyli nakładaniem powłok ochronnych na wyroby metalowe. Zakład był jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce, niestety ucierpiał podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 oraz w 1944 po Powstaniu Warszawskim. W 1982 dawna Fabryka Norblina została zamknięta i przekazana na cele muzealne, a teren jej powoli się kurczył.

W końcu w 2008 roku firma Capital Park zakupiła działkę z zabytkową zabudową. Od tego czasu cały sztab ludzi pracował nad tym, aby mogła ruszyć rewitalizacja pofabrycznego terenu. Powstały dziesiątki tomów opracowań, ekspertyz, analiz, w tym 12 tomów opracowań konserwatorskich, w których zawarte są informacje jak precyzyjnie odrestaurować każdy zabytkowy element fabryki. 9 lat trwała praca koncepcyjna oraz załatwianie formalności, bez których nie można było rozpocząć budowy. W końcu się udało, prace budowlane ruszyły w listopadzie 2017.

Jaka będzie Fabryka Norblina?

W inwestycji powstaną powierzchnie biurowe i usługowe oraz 4-poziomowy, podziemny parking na 720 miejsc parkingowych i 200 postojów dla rowerów. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Budowa będzie kosztować około miliarda złotych.

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - w kompleksie powstanie 41 tys. m² powierzchni biurowych, a oprócz tego 24 tys. m² powierzchni usługowych; otwarcie w połowie 2021 roku 

W ramach rewitalizacji dwuhektarowego terenu po historycznych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner powstanie 65 tys. m² powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. m² to powierzchnia biurowa, 24 tys. m² to lokale z funkcją handlową, usługową, rozrywkową, kulturalną i gastronomiczną.

W odnowionym kompleksie Fabryki Norblina powstanie m.in. Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, butikowe kino, foodhall z 20 konceptami gastronomicznymi, restauracje, kawiarnie, butiki, fitness, spa, BioBazar (nowoczesny targ z ekologicznymi produktami). Najwyższy budynek biurowy jaki powstanie w kompleksie będzie miał 8 poziomów nadziemnych.

Powstaną też 4 kondygnacje podziemne, na których będzie 720 miejsc parkingowych. Nowością będzie pierwszy w Polsce w pełni automatyczny, parking podziemny dla rowerów. Będą to specjalne skrzynki ustawione na terenie kompleksu, do których będzie można wstawić rower, następnie maszyna wydrukuje bilet, po czym rower zjedzie do podziemnego parkingu.

Fabryka Norblina połączy historię z najnowocześniejszymi rozwiązaniami

Historia i autentyczność dawnej fabryki jest najważniejsza. Będzie tym wokół czego powstanie przyszły projekt. Robimy więcej niż oczekuje konserwator. Wywozimy stąd mnóstwo drobiazgów, elementów dekoracji, starych urządzeń, które odrestaurujemy i przechowamy, a w przyszłości powrócą aby przypominać o tożsamości fabryki – powiedziała na konferencji prasowej Kinga Nowakowska – członek zarządu Grupy Capital Park.

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina będzie otwartą przestrzenią dostępną przez całą dobę

Zgodnie z założeniami na terenie Fabryki Norblina odrestaurowanych zostanie 10 zabytkowych budynków, a jeden historyczny zostanie odbudowany. Odnowionych zostanie 50 maszyn i urządzeń, w tym 42 z rejestru zabytków. Wszystkie istniejące obiekty z biegiem czasu straciły tzw. detal historyczny. Capital Park ma zamiar je przywrócić. Dla inwestora motywem przewodnim będzie łączenie zabytkowych i współczesnych budynków.

Polecany artykuł:

Dualizm tego miejsca jest największym wyzwaniem, ale też przyjemnością. Będziemy łączyć nowe ze starym, high-tech ze starymi platerami, szkło i metal z zabytkową cegłą – dodała Kinga Nowakowska.

Współczesna fabryka Norblina pełna zieleni

Fabryka Norblina będzie otwartą przestrzenią dostępną przez całą dobę, gdzie będzie można przechadzać się po wewnętrznych uliczkach wiodących między postindustrialnymi budynkami. Dzięki temu kompleks ma być atrakcyjną przestrzenią publiczną. Inwestor ma nadzieję, że nowe miejsce przyciągnie pracowników okolicznych biur, warszawiaków oraz turystów odwiedzających Warszawę.

Na terenie odnawianej Fabryki Norblina posadzonych zostanie kilkanaście drzew sięgających od 5 do 10 m wysokości - rozłożyste graby, platany klonolistne - ozdobne krzewy. Przy wejściach na teren kompleksu, od strony ulicy Prostej, nasadzone zostaną ozdobne pnącza m.in. winorośl oraz kokornak. Na tarasach budynków pojawią się donice z różnymi krzewami i pnączami. Pomiędzy krzewami posadzone zostaną ozdobne byliny, m.in. liście paproci i funkie, tawułka chińska. W okolicy BioBazaru architekci zaprojektowali ocynkowane donice o wymiarach 45/75 cm, przeznaczone do uprawy roślin ozdobnych i użytkowych, tj. zioła czy warzywa. Projekt terenów zielonych powstał biurze RS Architektura Krajobrazu. Firma Capital Park zadba również o ptaki budując karmniki i budki lęgowe wśród zieleni, a na dachu pojawi się miejska pasieka

Fabryka Norblina
Autor: Fabryka Norblina Fabryka Norblina - projekt zieleni

Fabryka Norblina - projekt przesunięcia zabytkowego budynku

Warto przypomnieć, że na początku grudnia 2018 na terenie dawnej Fabryki Norblina rozpoczęto wyjątkową operację budowlaną, która polegała na przesunięciu jednego z zabytkowych budynków. Zadanie nie było łatwe, bo budynek ważył ponad 900 ton, a jego powierzchnia wynosiła 380 m². Budynek odcięto więc przy nasadzie i przesunięto po przygotowanych wcześniej ośmiu belkach ślizgowych. Do wykonania tego zadania niezbędny był układ hydrauliczny składający się z sześciu siłowników (każdy oddziałuje z siłą ok. 56 ton) oraz pompy hydraulicznej o mocy 700 bar. Jego pracę wspomagały urządzenia pomiarowe oraz pomocnicze. Ze względu na zabytkowy charakter budynku i wiek, konieczne było przede wszystkim zachowanie najwyższej ostrożności.

Po wykonaniu ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej budynek został przeniesiony (pod koniec kwietnia 2019) na swoje pierwotne miejsce i tam docelowo ustabilizowany. W przyszłym kompleksie dawnej Fabryki Norblina będzie przeznaczony pod lokale gastronomiczne.

Otoczenie Fabryki Norblina

Fabryka Norblina
Autor: www.fabrykanorblina.pl Fabryka Norblina - mapa Link: Kliknij i powiększ

Nazwa inwestycji: Fabryka Norblina
Lokalizacja: zbieg ul. Żelaznej i Prostej, Warszawa
Funkcja: kompleks biurowo-usługowo-handlowo-rozrywkowy
Inwestor: Capital Park
Wykonawca:Warbud SA
Podwykonawcy: m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering
Projektant: PRC Architekci
Nadzór konserwatorski: Monument Service
Całkowita powierzchnia: 65 tys. m²
Powierzchnia biurowa: 41 tys. m²
Rozpoczęcie budowy: listopad 2017
Zakończenie budowy: druga połowa 2021

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej