Boiska sportowe. Jaką nawierzchnię sportową stosować na kortach tenisowych, boiskach piłkarskich czy stadionach lekkoatletycznych?
Boiska sportowe muszą spełniać określone normy, ale ważne są również wygoda użytkowania i funkcjonalność. Dodatkowo odpowiednio dobrana nawierzchnia sportowa ma wpływ na osiągane przez sportowców wyniki.
Najczęściej stosowanym materiałem do budowy sportowych boisk wielofunkcyjnych jest mieszanka żywic poliuretanowych z granulatami gumowymi. Nawierzchnia poliuretanowa charakteryzuje się wysoką elastycznością i stopniem amortyzacji, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Nawierzchnia sportowa z poliuretanu stosowana jest do budowy większości rodzajów boisk sportowych: kortów tenisowych, bieżni, boisk wielozadaniowych czy boisk do piłki nożnej.
Technologia wykonania nawierzchni sportowej ze względu na przeznaczenie
W zależności od zastosowanego systemu i przeznaczenia nawierzchnie realizuje się w różnych technologiach wykonania. Dla boisk wielozadaniowych, które muszą spełnić warunki odpowiednie dla różnych dyscyplin sportowych najczęściej stosuje się jedno- albo dwuwarstwową nawierzchnię z poliuretanu o grubości całkowitej 13 mm.
Jednowarstwową nawierzchnię poliuretanową o grubości 13 mm można zastosować do bieżni i rozbiegów lekkoatletycznych, jednak ten system zalecany jest szczególnie dla kortów tenisowych. Dwuwarstwowa nawierzchnia sportowa sprawdzi się na bieżniach lekkoatletycznych i boiskach piłkarskich.
Grubsza nawierzchnia poliuretanowo-kauczukowa o grubości 14 mm jest dobrym rozwiązaniem dla samodzielnych bieżni lub rozbiegów lekkoatletycznych. Najgrubsze nawierzchnie dwuwarstwowe o grubości 16 mm stosuje się do przestrzeni o szerokim zastosowaniu lekkoatletycznym ze szczególnym uwzględnieniem boiska do piłki nożnej.
Poliuretanowa warstwa wierzchnia do właściwego funkcjonowania powinna mieć odpowiednią technologię wykonania. Nawierzchnie sportowe z mieszanki poliuretanowej żywicy i gumowych granulatów są montowane na podbudowach z tłucznia lub żwiru, podbudowach betonowych lub asfaltowych. Na grunt rodzimy wysypuje się ok. 10 cm warstwę wysokiej jakości piasku o frakcji 0-2 mm, na którą następnie stosuje się, w zależności od systemu i przeznaczenia, kolejną warstwę podbudowy z tłucznia lub asfaltobetonu. Dopiero na tak przygotowaną podbudowę wylewa się mieszankę syntetyczną.
Nawierzchnie sportowe z murawy syntetycznej
Innym bardzo popularnym rozwiązaniem nawierzchni sportowych jest nawierzchnia z trawą syntetyczną. W przeciwieństwie do naturalnej murawy, trawa syntetyczna jest odporna na działania promieni UV i nie wymaga szczególnej pielęgnacji do możliwości użytkowania jej przez cały rok. Jest to materiał bardziej trwały od naturalnej trawy, murawa nie zmienia swojego wyglądu nawet w przypadku bardzo intensywnej eksploatacji.
Do murawy syntetycznej stosuje się zwyczajowo tzw. podbudowę dynamiczną, czyli bardziej sprężystą i elastyczną podbudowę na kruszywie naturalnym. Podobnie jak w przypadku podbudowy statycznej najgłębszą warstwę powyżej gruntu rodzimego stanowi piasek, który w wielu rozwiązaniach ma dodatkowy system drenażowy. Następnie na piasek wysypuje się kolejne warstwy z grubego kruszywa: dolna warstwa o frakcji dochodzącej do kilkudziesięciu milimetrów, środkowa warstwa o frakcji kilkunastu milimetrów i wierzchnia warstwa o frakcji kilku milimetrów. Dopiero na tak przygotowaną podbudowę wykłada się murawę syntetyczną, która dodatkowo wypełniona jest drobnoziarnistym piaskiem.
- Wypełnienie murawy syntetycznej odpowiada za stabilizację trawy i regulację wilgotności podłoża. Metr kwadratowy przyjmuje ok. 10 l wody, co stanowi bardzo ważny czynnik w regulacji przepływu wilgoci na podbudowach dynamicznych. Przyjmuje się, że piasek powinien wypełnić warstwę włókien do wysokości około 1,5 cm trawy syntetycznej – tłumaczy Andrzej Rams, ekspert z firmy Sandmix.
Kruszywo do nawierzchni sportowych
Kruszywo przeznaczone na podbudowę nawierzchni poliuretanowej lub wypełnienie murawy syntetycznej musi charakteryzować się cechami, które zapewnią komfortowe warunki korzystania z boiska, bieżni czy kortu. Przede wszystkim wybierając kruszywo należy zwrócić uwagę na stopień zawartości kwarcu. Naturalne kruszywa, niezależnie od tego czy mowa o żwirze przeznaczonym na podbudowę czy piasku do wypełnienia murawy, pozwalają osiągnąć najwyższe parametry regulujące przepuszczalność wody lub stabilizacji włosia trawy.
Innym ważnym elementem, który powinien być brany pod uwagę jest kształt ziaren oraz sposób przygotowania kruszywa do zastosowania w budownictwie sportowym. Ziarna piasku oraz żwiru powinny być jak najbardziej sferyczne. Powinny być również płukane i osuszane ogniowo, co pozwala na osiągnięcie najlepszych rezultatów w przygotowaniu ich kształtu oraz odpowiedniej selekcji dostępnych rodzajów kruszywa.
Piaski kwarcowe wykorzystywane do wypełnienia trawy syntetycznej oraz najgłębszej warstwy wypełnienia nawierzchni występują w granulacji od 0,2-0,8 mm do 0,8-1,2 mm, natomiast żwirki wykorzystywane do górnych warstw podbudowy dynamicznej mają granulację w przedziale od 2-8 mm do 3-5 mm.