Koparka gąsienicowa. Maszyna budowlana na każdy teren

2019-11-27 13:43
Koparka gąsienicowa
Autor: Getty Images Koparka gąsienicowa pracująca na skarpie

Koparka gąsienicowa to maszyna budowlana z napędem gąsienicowym zamiast tradycyjnych opon, powszechnie stosowana w budownictwie. Dlaczego warto zainteresować się systemami gąsienicowymi? Jest kilka powodów.

W artykule:

Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019

Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.

Koparka gąsienicowa
Autor: Getty Images Koparki gąsienicowe. Wykorzystywane głównie ze względu na możliwości nabierania urobku i przenoszenia go na niewielkie dystanse

Co to jest koparka gąsienicowa?

Koparka gąsienicowa to maszyna budowlana służąca do wykonywania robót ziemnych, poruszająca się na gąsienicach. Koparki gąsienicowe mają zdolność pokonywania dużych przeszkód w terenie.

Zalety koparki gąsienicowej

Gąsienice w układach jezdnych mają wiele zalet. Przede wszystkim przewagą gąsienic jest rozłożenie ciężaru pojazdu na maksymalnie dużą powierzchnię, co znacznie poprawia przyczepność pojazdu do podłoża, ogranicza grzęźnięcie i poślizg pojazdu. Dzięki gąsienicom te kilkudziesięciotonowe maszyny wywyierają na grunt mały nacisk punktowy w przeliczeniu na powierzchnię, w porównaniu z koparką kołową. Koparki o gąsienicowym układzie jezdnym mają nieporównywalnie lepsze właściwości trakcyjne niż koparki kołowe. Kolejną zaletą koparek gąsienicowych jest możliwość wjazdu na plac budowy w praktycznie każdych warunkach, w jakich koparka kołowa sobie nie poradzi.

Koparki gąsienicowe można wykorzystywać na terenach:

  • bagnistych
  • pustynnych
  • niedostępnych ze względu na nadmierną pochyłość lub niestabilność podłożaKoparka gąsienicowa
Autor: Getty Images Najważniejszą zaletą koparek gąsienicowych są właśnie gąsienice, dające możliwość swobodnego przemieszczania się w trudnym terenie

Wady koparki gąsienicowej

Wady to przede wszystkim kosztowna produkcja i eksploatacja oraz niszczenie nawierzchni utwardzonych, szczególnie asfaltowych. Aby zredukować ostatnią wadę stosuje się specjalne gumowe nakładki na ogniwa gąsienic. Jednak w każdym przypadku trzeba liczyć się z tym, że koszt zakupu koparki z układem gąsienicowym jest duży.

Konstrukcja jezdnego układu gąsienicowego

Układ gąsienicowy składa się z zamkniętej taśmy gąsienicowej otaczającej koła nośne. Zazwyczaj w konstrukcji znajduje się także koło napędzające i kierunkowe. Ponadto mogą być stosowane rolki podtrzymujące i koło napinające. Cały układ połączony jest z pojazdem za pomocą zawieszenia.

Trwałość napędu gąsienicowego

Napęd gąsiennicowy wykorzystywany jest m.in. w koparkach, spycharkach i innych ciężkich maszynach manewrujących na nawierzchniach nieutwardzonych, np. buldożerach. Dużą zaletą gąsienic w stosunku do tradycyjnych opon jest ich żywotność. Wynosi ona minimum 3000 godz. pracy (pod warunkiem, że maszyna rzadko porusza się po drogach asfaltowych). W praktyce gąsienice służą przez 5-7 lat i jest to o ok. 50% dłużej niż w przypadku tradycyjnych opon.

Koparka gąsienicowa
Autor: Getty Images Koparka gąsienicowa sprawdzi się przede wszystkim w trakcie pierwszych etapów budowy, przygotowujących podłoże pod inwestycje, ale nie tylko. Koparka na gąsienicach jest niezastąpiona przy pracy np. w żwirowniach czy na różnego typu hałdach

Na budowach, w różnych czynnościach budowlanych, potrzebnych jest wiele maszyn i urządzeń. Przeczytaj też:

Prędkość koparek gąsienicowych

Zazwyczaj koparki gąsienicowe poruszają się z prędkością 20-35 km/h. Koparki kołowe są trochę szybsze, ale ich prędkość żadko przekracza 40 km/h.

Koparka gąsienicowa
Autor: Getty Images Obecnie produkowane koparki gąsienicowe to nowoczesne maszyny budowlane: wydajne, zwrotne, stabilne, szybkie i do tego oszczędne w eksploatacji

Kupić czy wziąć w leasing?

Decyzja zależy przede wszystkim od potrzeb i kondycji finansowej firmy. Jeżeli ta dobrze prosperuje może pozwolić sobie na kupno sprzętu. Nie zawsze musi być to sprzęt nowy. Często na aukcjach poleasingowych można zakupić używane koparki w dobrej cenie. Jeżeli jednak firmy nie stać na duży wkład własny, nawet przy zakupie na kredyt, to świetnym wyborem jest leasing maszyn, który oferują banki lub firmy leasingowe. Niektóre z nich oferują finansowanie nawet do 100%, więc ne trzeba się martwić dużym wydatkiem początkowym. Warunki leasingu i harmonogram płatności ustalane są indywidualnie.Są również firmy, w których koparki wykorzystywane są sporadycznie i w niewielkim zakresie. W takim przypadku najlepszym rozwiazaniem jest wynajem koparki. Na rynku istnieją wyspecjalizowane firmy świadczące wszelkie usługi w zakresie różnego rodzaju robót ziemnych, z wykorzystaniem koparek lub innego ciężkiego sprzętu

Jak zostać operatorem koparki gąsienicowej?

Żeby zostać operatorem koparki należy ukończyć odpowiedni kurs, który daje wymagane uprawnienia. Aby rozpocząć kurs trzeba mieć ukończone 18 lat, wykształcenie minimum podstawowe, prawo jazdy kat. B oraz aktualne zaświadczenie lekarskie, o braku przeciwskazań do wykonywania tego typu pracy.

Producenci koparek gąsienicowych

Najbardziej znani producenci koparek to: Atlas, Hitachi, Bobcat, Ditch Witch, Sany, Caterpillar, Hyundai, Case, Doosan, Yanmar, Furukawa, Ihimer, JCB, John Deere, Kaiser, Vermeer, Komatsu, Mecalac, Kubota, Liebherr, Menzi Muck, O&K, Schaeff, Takeuchi, Volvo, Zeppelin. Decydując się na koparkę jednego z tych producentów, warto ocenić jej moc, spalanie, wygodę pracy, łatwość serwisowania, awaryjność oraz łatwość sterowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej