Koparkoładowarka. Uniwersalny sprzęt budowlany. Sprawdź, które marki drożeją

2019-11-27 14:41
Koparkoładowarka
Autor: Getty Images Koparkoładowarka to jeden z podstawowych sprzętów budowie

Koparkoładowarka to jeden z najbardziej uniwersalnych sprzętów budowlanych. Służy do wyrównywania terenu pod budowę chodników, ścieżek rowerowych, przeprowadzania prac ziemnych w celu udrożnienia cieków wodnych, aby zapewnić odpowiednią meliorację terenu. Ponadto jest niezastąpiona przy wykonywaniu wszelkich prac porządkowych. Z artykułu dowiesz się, jak działa koparkoładowarka i do czego można ją wykorzystać.

W artykule:

Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019

Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.

Co to jest koparkoładowarka?

To maszyna do wykonywania robót ziemnych, która spełnia dwie funkcje jednocześnie - może być koparką lub ładowarką. Koparkoładowarki mogą być na podwoziu kołowym lub gąsiennicowym. Często ich konstrukcja oparta jest na budzie, np. traktora.

Koparkoładowarka
Autor: Getty Images Koparkoładowarka to maszyna budowlana pełniąca dwie funkcje, koparki i ładowarki. Przy wyborze optymalnego modelu koparkoładowarki warto sprawdzić jej najważniejsze parametry, m.in. głębokość kopania, zasięg i siłę odspajania

Budowa koparkoładowarki

  • podwozie – rama spoczywająca na dwóch mostach napędowych.
  • nadwozie – składa się z kabiny operatora zamontowanej do ramy, maski silnika, błotników i podestów roboczych, zbiorników oleju i paliwa.
  • układ roboczy – ładowarkowy i koparkowy.

Wyposażenie koparkoładowarek

Koparkoładowarkę można wyposażyć w dowolny osprzęt, np:

  • łyżkę wielofunkcyjną wyposażoną w ostrza lub widły
  • łyżkę do skarpowania
  • pług do śniegu
  • widły paletowe służące do prac magazynowych i transportu
  • odśnieżarkę wirnikową
  • zamiatarkę
  • frezarkę do asfaltu
  • widły paletowe.

Szybką i sprawną wymianę wyżej wymienionych osprzętów umożliwiają szybkozłącze koparkowe oraz hydrauliczne szybkozłącze ładowarkowe.

Jak zostać operatorem koparkoładowarki?

Aby zostać operatorem koparkoładowarki, trzeba mieć ukończone 18 lat, aktualne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora określonej specjalności. Następnie trzeba ukończyć około 140 godzinne szkolenie obejmujące teorię oraz zajęcia praktyczne.

Kupić czy wypożyczyć?

To zależy od kapitału firmy oraz sytuacji na rynku. Jeśli przedsiębiorstwo jest w dobrej kondycji finansowej może pozwolić sobie na kupno koparkoładowarki. Jeśli kogoś nie stać na zakup nowego urządzenia to może kupić sprzęt używany. Leasing natomiast wydaje się bezpiecznym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy mają dylemat - kupić czy wypożyczyć? Wszystko zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie na daną maszynę.

Producenci koparkoładowarek

Na polskim rynku dostępne są koprkoładowarki m.in. firm: CAT, JCB, Volvo, New Holland, Terex, Case oraz Komatsu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej