Buldożer. Maszyna budowlana do zadań specjalnych. Sprawdź, czy buldożery tanieją

2019-11-27 14:37
Buldożer
Autor: Getty Images Buldożer to spychacz z dużym lemieszem, wykorzystywany do popychania dużych ilości ziemi, piasku, gruzu lub innego materiału

Buldożer to duża i ciężka maszyna budowlana, niezbędna w kopalniach i kamieniołomach. Buldożer wykorzystywany jest w bazach wojskowych i fabrykach przemysłu ciężkiego. Służy m.in. do równania terenu oraz niszczenia budynków. Jak zostać opertorem buldożera?

W artykule:

Ceny maszyn budowlanych na koniec roku 2019

Jedna z platform oferująca używane pojazdy i maszyny budowlane podsumowała trendy cenowe na koniec roku 2019. Z analizy w ostatnim półroczu wartości maszyn i sprzętu na rynku europejskim, specjaliści firmy Tradus zauważyli, że w przypadku maszyn wykorzystywanych w budownictwie ceny spadły średnio o 0,6%, wykazując jednakże w niektórych rodzajach maszyn duże spadki lub podwyżki. Zakres różnicy cen w zależności od modelu wynosił od plus 8 do minus 12%. Koparki hydrauliczne takich marek jak Hitachi, Komatsu, Caterpillar i Doosan były tańsze, ale modele New Holland E czy Volvo EC zdrożały. W tej sytuacji, kto chciałby wykorzystać spadek cen, a nie jest przywiązany do konkretnej marki, może zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Z kolei ceny pojazdów transportowych spadły średnio o 1,5%. Bardziej stabilne okazały się ceny ciężarówek (spadek średnio o 0,4 procent) niż ciągników (-2,5%). Mimo że ceny samochodów ciężarowych również nieco spadały, niektóre modele, takie jak Volvo FH czy MAN TGL, były od 4-5% droższe.

Co to jest buldożer?

Buldożer to spychacz z dużym lemieszem, wykorzystywany do popychania dużych ilości ziemi, piasku, gruzu lub innego materiału. Buldożery wyposażone są zwykle w urządzenie przypominające pazur - zrywak, które zamontowane jest z tyłu maszyny i służy do rozluźniania gęsto ubitych materiałów. Reasumując, buldożery to maszyny, które radzą sobie z pracami, z którymi nie poradzi sobie typowa spycharka.

Buldożer
Autor: Getty Images Buldożer gąsienicowy - potężna maszyna budowlana, sprawdzająca się w trudnych warunkach. Buldożer przygotowuje teren pod inwestycję

Podział buldożerów ze względu na rodzaj podwozia

  • buldożery gąsienicowe - szerokie gąsienice zapewniają zdolność trzymania gruntu i mobilność w bardzo trudnym terenie. Gąsienice pomagają rozłożyć ciężar buldożera na dużym obszarze (zmniejszając nacisk na podłoże), zapobiegają w ten sposób zatonięciu w piaszczystym lub błotnistym terenie.
  • buldożery kołowe - spychacz kołowy zazwyczaj ma napęd na cztery koła oraz hydrauliczny, przegubowy układ kierowniczy.
Buldożer
Autor: Getty Images Buldożer równa teren, przesuwając duże ilości ziemi. Sprawdza się np. przy budowie dróg, kopaniu kanałów lub usypywaniu grobli

Podział buldożerów ze względu na rodzaj lemiesza

Lemiesz buldożera to ciężka metalowa płyta z przodu ciągnika, służąca do popychania przedmiotów, piasku, ziemi, gruzu, a czasem śniegu.

Lemiesz buldożera może być:

  • prosty - krótki i bez bocznego łuku i bocznych skrzydeł,
  • uniwersalny - wysoki, zakrzywiony z dużymi bocznymi skrzydłami, używany do przenoszenia dużej ilości materiału,
  • kombinacja prostego i uniwersalnego czyli lemiesz jest krótszy, ma mniejszą krzywiznę i mniejsze skrzydła boczne. Używany zazwyczaj do pchania stosów dużych kamieni, np. w kamieniołomie.

Lemiesz może być zamontowany w poprzek ramy lub pod kątem, czasami montuje się dodatkowe siłowniki przechyłu, aby zmieniać kąt podczas ruchu. Dolną krawędź lemiesza można zaostrzyć, np. do wycinania drzew.

Do czego buldożer ma zrywak?

Zrywak to długie, przypominające pazur urządzenie zamontowane z tyłu buldożera. Może być jeden (najczęściej) lub więcej. Uchwyt zrywaka jest wyposażony w wymienną końcówkę. Zrywak służy do rozrywania skał, łamania powierzchni gruntu lub chodników.

Jak zostać operatorem buldożera?

Operator buldożera musi skończyc kurs na operatora spycharki. Kurs kończy się egzaminem pozwalającym uzyskać uprawnienia operatorskie na jedną z trzech klas (o mocy silnika do 110 kW, o mocy silnika do 220 kW lub na wszystkie typy spycharek). Poza tym operator spycharki musi być pełnoletni, mieć prawo jazdy uprawniające do kierowania pojazdem wolnobieżnym. Operator buldożera jest poszukiwanym i dobrze płatnym zawodem.

Zakup, leasing czy wynajem buldożera

Zakup buldożera to niemały wydatek, dlatego bardzo ważne są oferowane przez producentów opcje finansowania zakupu. Najczęściej są to kredyty czy leasing maszyn. Duży wachlarz możliwości pozwala dobrać odpowiedni sposób finansowania do zdolności finansowej każdego klienta. Ponadto buldożer można wynająć, jeśli potrzebny jest do pracy okresowo.

Producenci spycharek/buldożerów

Popularnym producentem spycharek jest firma Caterpillar, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Bergerat Monnoyeur. Ponadto znane są marki Dressta (dawniej Huta Stalowa Wola), Komatsu i Liebherr.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej