Zbiornik retencyjny Racibórz - jak działa największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce?

2022-07-12 13:06
Zbiornik retencyjny Racibórz
Autor: youtube Zbiornik retencyjny Racibórz to największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

Zbiornik retencyjny Racibórz działa od 30 czerwca 2020 roku. Jego zadaniem jest ochrona przed powodzią obszaru o powierzchni około 600 km² i około 2,5 miliona mieszkańców trzech województw. Głównym wykonawcą inwestycji była firma Budimex. Zobacz jak wygląda i dowiedz się jak działa największy w Polsce zbiornik retencyjny - Racibórz Dolny.

Spis treści

  1. Zbiornik retencyjny Racibórz chroni obszar około 600 km²
  2. Jak działa zbiornik Racibórz Dolny? - film
  3. Zbiornik retencyjny Racibórz w liczbach
  4. Zbiornik retencyjny Racibórz - budowa
  5. Zbiornik retencyjny Racibórz - wykonawca
Zbiornik retencyjny Racibórz
Autor: Budimex Przy budowie zbiornika retencyjnego Racibórz pracowało prawie tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu

Zbiornik retencyjny Racibórz chroni obszar około 600 km²

Instalacja zbiornika retencyjnego w Raciborzu została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obszar zalewowy, który w okresie wezbrania rzeki umożliwi rozlanie się z koryta nadmiaru wody i jej naturalną retencję. Zbiornik jest wypełniany wodą jedynie w czasie powodzi.

Największy zbiornik przeciwpowodziowy zabezpiecza przed żywiołem obszar około 600 km² od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Tereny te należą do województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zamieszkuje je prawie 2,5 miliona mieszkańców.

Jak działa zbiornik Racibórz Dolny? - film

Zbiornik retencyjny Racibórz w liczbach

Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km² i mieści 185 mln m³ wody. Objętość obiektu jest stopniowo powiększana, aż do 300 mln m³, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca odbywa się mechanicznie oraz automatycznie.

Wartość prac budowlanych zrealizowanych przez Budimex to 672 mln zł netto. Inwestycję realizowało prawie tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu.

Ciekawe

Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych. Tak długi pociąg w linii prostej prowadziłby z Raciborza aż do Madrytu.

Zbiornik retencyjny Racibórz - budowa

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku i trwały prawie 30 miesięcy. Inwestorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Budowa zbiornika retencyjnego była finansowana ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zbiornik retencyjny Racibórz
Autor: Budimex Zbiornik retencyjny Racibórz ma powierzchnię 26,3 km²

Zbiornik retencyjny Racibórz - wykonawca

Generalnym wykonawcą inwestycji był Budimex. Firma ma duże doświadczenie jeżeli chodzi o inwestycje hydrotechniczne. Może się pochwalić przebudową m.in. portów w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanału Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornika Wodny Rydzyna. Aktualnie Budimex zajmuje się modernizacją portów w Gdańsku, a także poprawą dostępu do portów w Gdyni i w Świnoujściu. Budowę zbiornika retencyjnego w Raciborzu Budimex przeją po innym wykonawcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej