Zbiornik retencyjny Racibórz - jak działa największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce?

2022-07-12 13:06
Zbiornik retencyjny Racibórz
Autor: youtube Zbiornik retencyjny Racibórz to największy zbiornik przeciwpowodziowy w Polsce

Zbiornik retencyjny Racibórz działa od 30 czerwca 2020 roku. Jego zadaniem jest ochrona przed powodzią obszaru o powierzchni około 600 km² i około 2,5 miliona mieszkańców trzech województw. Głównym wykonawcą inwestycji była firma Budimex. Zobacz jak wygląda i dowiedz się jak działa największy w Polsce zbiornik retencyjny - Racibórz Dolny.

Spis treści

  1. Zbiornik retencyjny Racibórz chroni obszar około 600 km²
  2. Jak działa zbiornik Racibórz Dolny? - film
  3. Zbiornik retencyjny Racibórz w liczbach
  4. Zbiornik retencyjny Racibórz - budowa
  5. Zbiornik retencyjny Racibórz - wykonawca
Zbiornik retencyjny Racibórz
Autor: Budimex Przy budowie zbiornika retencyjnego Racibórz pracowało prawie tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu

Zbiornik retencyjny Racibórz chroni obszar około 600 km²

Instalacja zbiornika retencyjnego w Raciborzu została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obszar zalewowy, który w okresie wezbrania rzeki umożliwi rozlanie się z koryta nadmiaru wody i jej naturalną retencję. Zbiornik jest wypełniany wodą jedynie w czasie powodzi.

Największy zbiornik przeciwpowodziowy zabezpiecza przed żywiołem obszar około 600 km² od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Tereny te należą do województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zamieszkuje je prawie 2,5 miliona mieszkańców.

Jak działa zbiornik Racibórz Dolny? - film

Zbiornik retencyjny Racibórz w liczbach

Zbiornik retencyjny Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km² i mieści 185 mln m³ wody. Objętość obiektu jest stopniowo powiększana, aż do 300 mln m³, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca odbywa się mechanicznie oraz automatycznie.

Wartość prac budowlanych zrealizowanych przez Budimex to 672 mln zł netto. Inwestycję realizowało prawie tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu.

Ciekawe

Zbiornik Racibórz Dolny to największa inwestycja hydrotechniczna w Polsce. Do budowy wykorzystano ponad 6,8 mln ton ziemi, którą pomieściłoby łącznie 130 960 wagonów towarowych. Tak długi pociąg w linii prostej prowadziłby z Raciborza aż do Madrytu.

Zbiornik retencyjny Racibórz - budowa

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 roku i trwały prawie 30 miesięcy. Inwestorem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Budowa zbiornika retencyjnego była finansowana ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, Budżetu Państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zbiornik retencyjny Racibórz
Autor: Budimex Zbiornik retencyjny Racibórz ma powierzchnię 26,3 km²

Zbiornik retencyjny Racibórz - wykonawca

Generalnym wykonawcą inwestycji był Budimex. Firma ma duże doświadczenie jeżeli chodzi o inwestycje hydrotechniczne. Może się pochwalić przebudową m.in. portów w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanału Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornika Wodny Rydzyna. Aktualnie Budimex zajmuje się modernizacją portów w Gdańsku, a także poprawą dostępu do portów w Gdyni i w Świnoujściu. Budowę zbiornika retencyjnego w Raciborzu Budimex przeją po innym wykonawcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej