Zamek w Brzegu. Historia i zwiedzanie rezydencji Piastów śląskich - bezcennego renesansowego zabytku

2024-01-12 16:01

Zamek Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu 40 km od Opola to przepięknie zdobiona budowla pełna świetnie zachowanych detali, ale też ciekawe muzeum prezentujące historię Piastów. Podpowiadamy, jaka jest historia zamku oraz co trzeba wiedzieć przed zwiedzaniem - jak wygląda cennik na 2024 rok, gdzie zaparkować i jak miejsce oceniają zwiedzający.

Spis treści

  1. Historia Zamku w Brzegu (Muzeum Piastów Śląskich) i ciekawostki
  2. Zamek. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - zwiedzanie, cennik 2024
  3. Zamek w Brzegu - przydatne informacje. Parking, mapa, opinie

Historia Zamku w Brzegu (Muzeum Piastów Śląskich) i ciekawostki

Rezydencja powstała w XIII wieku; najstarszy zachowany do dziś element zabudowy pochodzi z 1300 roku - to dolna część Wieży Lwów. Od 1311 roku swoją siedzibę mieli tu książęta brzescy. Ważna przebudowa miała miejsce w latach 1360-1370 - wtedy to książę Ludwik I brzeski rozbudował zamek, postawił gotycką kaplicę św. Jadwigi (później kolegiatę) i nowy budynek mieszkalny.

Zobacz także: Zamek Goraj - historia wielkopolskiej rezydencji Hochbergów. Czy zwiedzanie jest możliwe?

Kolejne zmiany przyniósł wiek XVI. Powiew renesansu i rozbudowę wzorowaną na Zamku Wawelskim wprowadzili na dwór książę Jerzy II wraz z żoną Barbarą z Hohenzollernów. W tym czasie powstały skrzydła wschodnie i południowe zamku. Nad pracami czuwali włosi, Jakub i Franciszek Parr a następnie Bernard i Piotr Niuronowie. Do dziś jednym z najcenniejszych zabytków renesansu w Europie jest brama wjazdowa wzniesiona w latach 1554-1560. Widoczne na niej dwie postaci to właśnie książę z żoną. Wtedy też ufundowano popiersia książąt zdobiące mury zamku do dziś, a wnętrza bogato ozdobiono i wyposażono w arrasy. Kolegiata św. Jadwigi stała się mauzoleum książąt śląskich, zamek ufortyfikowano.

Po śmierci ostatniego Piasta śląskiego, Jerzego Wilhelma (zmarł w 1675 roku), rezydencja zaczęła popadać w ruinę - nie pomogło ostrzelanie budowli przez wojska pruskiego króla Fryderyka II niemal 70 lat później. Budowla była w opłakanym stanie, ale zachowały się m.in. brama wjazdowa, część krużganków i Wieży Lwów. W końcu, po częściowej odbudowie, obiekt zagospodarowano na inne cele - zorganizowano tu magazyny i koszary, przez pewien czas działała karczma i sala taneczna.

Dopiero w XX wieku nadano zamkowi funkcje muzealne, zabezpieczając przy tym bryłę rezydencji. Nastąpiło to dość wcześnie, bo już w 1924 roku - wtedy otwarto tu Muzeum Miejskie. Niestety, niewiele późnej rozpoczęła się II Wojna Światowa, a zamek uległ kolejnym uszkodzeniom - wraz z nim część eksponatów. Po wojnie, w 1952 roku zainaugurowano działalność Muzeum Piastów Śląskich, które mieści się tu do dziś i przez prawie 40 lat (1966–1990) prowadzono prace rekonstrukcyjne mające na celu przywrócenie zamkowi stanu z XVI wieku.

Zobacz także: Zamek Pardubice - od rezydencji najbogatszego Czecha do ruiny. Dziś jest chlubą miasta i muzeum Czech Wschodnich

Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Jest tu pochowanych przynajmniej 43 przedstawicieli rodu książęcego - to największa nekropolia dynastii Piastów. Zamek w Brzegu służył jako siedziba najważniejszej linii śląskich Piastów. Przez wawelskie inspiracje podczas przebudowy, nazywany Śląskim Wawelem - jest to tytuł stosunkowo często nadawany zamkom; "Drugim Wawelem" jest też np. Zamek w Niepołomicach.

Zamek. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu - zwiedzanie, cennik 2024

Zamek można zwiedzać przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest środa. Dzieci do lat 7 zwiedzają za darmo, a uczniowie i studenci do 26 roku życia - za złotówkę.

Bilet normalny Bilet ulgowy
Wszystkie wystawy 18 zł 12 zł
Wystawy czasowe 8 zł -
Zwiedzanie, gdy jedno z pięter jest niedostępne dla odwiedzających 12 zł 8 zł
Zwiedzanie częściowe 10 zł 7 zł

Zamek w Brzegu - przydatne informacje. Parking, mapa, opinie

Przy Zamku w Brzegu znajduje się dość duży darmowy parking dla zwiedzających. Oferta muzeum i zamek są oceniane wysoko - na opiniach Google średnia ocen to aż 4,6/5. Odwiedzający chwalą wielkość ekspozycji i ciekawe eksponaty oraz sam wygląd budowli. Pochwały zbiera również obsługa.

Zobacz także: Zamek w Szydłowcu. Zwiedzanie i historia malowniczej rezydencji położonej 130 kilometrów od Warszawy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej