Zamek Goraj - historia wielkopolskiej rezydencji Hochbergów. Czy zwiedzanie jest możliwe?

2024-01-09 8:42

W Puszczy Noteckiej, 70 km od Poznania, stoi Zamek Goraj - była wielkopolska rezydencja możnego rodu Hochbergów, właścicieli Zamku Książ. Na zamku zachowały się oryginalne wnętrza - dziś działa tu Zespół Szkół Leśnych, a obiekt należy do Lasów Państwowych. Jaka jest historia budowli i czy można ją zwiedzić? Wyjaśniamy poniżej.

Spis treści

  1. Historia Zamku Goraj
  2. Zamek Goraj - zwiedzanie, godziny otwarcia

Historia Zamku Goraj

Choć majątek znajduje się w Wielkopolsce, należy do linii pszczyńskiej rodu (główna siedziba mieściła się na Zamku w Pszczynie, obecnym muzeum). Książę Pszczyny, Jan Henryk XI von Hochberg kupił tu rekordowe 12 tysięcy hektarów, stając się tym samym jednym z największych niemieckich właścicieli ziemskich na terenie. Zamek w latach 1909-1912 wzniósł jego dziedzic, hrabia Wilhelm Bolko Emanuel von Hochberg, a za wzór posłużył westfalski Schloss Varenholz (to właśnie przez tę zamkową inspirację nazywa się go zamkiem, mimo że jest pałacem).

Zobacz także: Belweder w Kędzierzynie-Koźlu - historia pięknej ruiny. W tle bogaty ród oraz legenda o hrabinie i schadzkach króla

Nieopodal Zamku wzniesiono budynki straży pożarnej, ogrodnictwa, administracji leśnej oraz drewniany pałac myśliwski. Dookoła rozwijano rolnictwo, leśnictwo i górnictwo oraz... hodowlę jeleni. Stały rozwój ich populacji był dla Hochbergów punktem honoru. Na terenie Puszczy Noteckiej regularnie organizowano polowania na te zwierzęta, a udział w nich brała szlachta, w tym książę Czartoryski, który miał zdobyć najbardziej okazałe "trofeum" - jelenia z potężnym porożem, po 20 odgałęzień po obu stronach.

Po śmierci Wilhelma majątek odziedziczył jego syn, Jan Wilhelm Bernard von Hochberg (1914-1945). Końcem II Wojny Światowej został wcielony do armii niemieckiej, w czasie której został zastrzelony przez niemieckiego żandarma. Parę dni później jego żona, Anna Maria Zofia, opuściła wraz z córkami zamek, uciekając przed Armią Czerwoną. Jedna z córek odwiedzała po wojnie Goraj kilkakrotnie.

Zobacz także: Pałac Branickich w Białymstoku. "Wersal Podlasia" powstał niczym feniks z popiołów

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Zamek Goraj - zwiedzanie, godziny otwarcia

Zamek Goraj stoi pod adresem Goraj-Zamek 5 w Czarnkowie i jest własnością Lasów Państwowych - działa tu Zespół Szkół Leśnych. Wewnątrz można go odwiedzać jedynie w tygodniu, po wcześniejszym umówieniu się; w weekendy jest zamknięty.

Godziny otwarcia Zamku Goraj:

  • poniedziałek - piątek: 7:00 - 15:00,
  • sobota - niedziela: nieczynne.

Przez cały tydzień obiekt można zwiedzać z zewnątrz.

Zamek Goraj kontynuuje tradycję łowiecką Hochbergów. Przy szkole działa Zespół Trębaczy Myśliwskich (to tutaj ustanowiono rekord Polski, kiedy to na rogach myśliwskich "apel na łowy" zagrało 403 sygnalistów). W lecie jest tu organizowany Wielkopolski Festiwal Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej z pokazami psów myśliwskich, konkursami wabienia jeleni czy ocen poroży itd.

Zobacz także: Pałac w Brynku - historia i wnętrza rezydencji magnatów Donnersmarck

Źródło: Lasy Państwowe, Wielkopolska Travel

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej