Północna obwodnica Krakowa - mapa. Prace nie zwalniają. Zaawansowanie przekroczyło 86 procent

2024-06-03 10:01

Północna obwodnica Krakowa to 12,5 kilometra usianej wiaduktami mostami i tunelami nowej drogi ekspresowej S52. Pozwoli komfortowo ominąć centrum Krakowa. Kiedy skończy się budowa północnej obwodnicy Krakowa? Mamy najświeższe wieści z placu budowy. To ostatni odcinek, który domknie tzw. ring obwodnic wokół Krakowa. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu budowy. Trwają prace przy układaniu pierwszej warstwy nawierzchni. Na tę drogę czeka wielu kierowców.

Spis treści

  1. Północna obwodnica Krakowa - termin oddania
  2. Północna obwodnica Krakowa jest usiana mostami, wiaduktami i tunelami
  3. Jakie obiekty powstają na północnej obwodnicy Krakowa?
  4. Północna obwodnica Krakowa: postęp prac
  5. Przebieg północnej obwodnicy Krakowa
  6. Północna obwodnica Krakowa ułatwi komunikację
Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Północna obwodnica Krakowa - termin oddania

Kiedy oddadzą północną obwodnicę Krakowa? To pytanie zadają sobie nie tylko mieszkańcy stolicy Małopolski. Północna obwodnica Krakowa powstaje

od 2018 roku, kiedy to GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum, którego liderem test turecka firma Gűlermak Ağir Sanayi İnşaat ve Taahhűt A, a partnerami Mosty Łódź S.A. i Gűlermak Sp. z o.o.

Najważniejsze pytanie w kierunku wykonawców brzmi: kiedy skończą północną obwodnicę Krakowa? Zapytaliśmy o to w krakowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obowiązujący termin oddania do ruchu północnej obwodnicy Krakowa, to wrzesień tego roku. W tym momencie analizujemy jednak roszczenia złożone przez wykonawcę związane z pogodą i badaniami archeologicznymi. Dopiero po ich weryfikacji będziemy w stanie odnieść się do ewentualnych zmian terminu – powiedziała nam Monika Skrzydlewska, specjalistka do spraw komunikacji z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Północna obwodnica Krakowa jest usiana mostami, wiaduktami i tunelami

To 12,5 kilometra dwupasmowej drogi ekspresowej. Droga będzie miała nawierzchnię bitumiczną, czyli asfaltową. To bardzo ważna dla Krakowa trasa. Będzie jego północną obwodnicą i usprawni tranzyt na kierunku wschód - zachód.

To też dobry kierunek dla tych wszystkich, którzy codziennie dojeżdżają do Krakowa z okolicznych gmin.

Jakie obiekty powstają na północnej obwodnicy Krakowa?

Na północnej obwodnicy Krakowa powstanie w sumie 27 obiektów mostowych (wiadukty, mosty, przepusty). To nie wszystko, zostaną tu wybudowane dwa tunele o długości 496 i 653 m. W budowie jest w sumie około czterech kilometrów murów oporowych i cztery węzły drogowe (jeden jest tylko rozbudowywany). To w sumie 30 obiektów inżynierskich. 7 wiaduktów, 1 most, 2 tunele, 12 wiaduktów nad S52, 3 wiadukty nad Trasą Wolbromską, 1 wiadukt nad ścieżką pieszo-rowerową (węzeł Zielonki) i 3 mosty na drogach dojazdowych.

Północna obwodnica Krakowa
Autor: GDDKiA Północna obwodnica Krakowa, wizualizacja węzła Zielonki

Północna obwodnica Krakowa: postęp prac

Prace na budowie północnej obwodnicy Krakowa minęły już dawno półmetek. Wiadomo już kiedy zakończy się budowa tej ważnej dla Małopolski dwupasmówki, ale co obecnie dzieje się placu budowy? Najwięcej pracy drogowcy mają teraz na odcinku w gminie Zielonki.

Najważniejsze prace trwają w tunelu w Zielonkach (drążenie i prace konstrukcyjne) oraz roboty drogowe (mury oporowe, nawierzchnie) na odcinku pomiędzy węzłem Modlnica a węzłem Zielonki – informuje Monika Skrzydlewska z GDDKiA. 

Tunel pod Zielonkami na północnej obwodnicy Krakowa przebity. Nie drążyła go maszyna TBM

Zaawansowanie prac na całym odcinku POK-u przekroczyło już 86 procent.

Przebieg północnej obwodnicy Krakowa

12,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S52, czyli północna obwodnica Krakowa przebiega przez powiaty krakowski, gminy Wielka Wieś, Zielonki oraz miasto Kraków i stanowi ostatni fragment drogi ekspresowej S52 Cieszyn – Bielsko Biała – Kraków. Odcinek zaczyna się na węźle Modlnica. Kończy się przed węzłem Kraków Mistrzejowice.

Jakie węzły powstaną na północnej obwodnicy Krakowa?

  • Węzeł Modlnica
  • Węzeł Zielonki
  • Węzeł Węgrzce
  • Węzeł Batowice

Północna obwodnica Krakowa będzie się łączyć na węźle Zielonki z tzw. trasą wolbromską. Na razie powstaje pierwsza część tej trasy. To wspólna inwestycja miasta Krakowa i Zarządu Dróg Wojewódzkich. Dzięki temu powstanie alternatywna wobec ul. Jasnogórskiej, Łokietka i al. 29 Listopada trasa wylotowa i wjazdowa do Krakowa od strony północnej. Zgodnie z planem nowa droga ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Przebieg północnej obwodnicy Krakowa, mapa
Autor: GDDKiA Przebieg północnej obwodnicy Krakowa, mapa Link: Powiększ mapę

Północna obwodnica Krakowa ułatwi komunikację

Inwestycja ma zapewnić komfortowe połączenie samochodowe na kierunku: wschód - zachód po północnej stronie Krakowa. Ma się to przełożyć na bezpieczeństwo w ruchu drogowym w tym miejscu, a przede wszystkim, poprawić komfort życia okolicznych mieszkańców np. gminy Zielonki, przez którą obecnie odbywa się zwiększony ruch.

Trasa ma tez odciążyć III obwodnicę Krakowa z ruchu zewnętrznego jak i ruchu wewnętrznego, co w perspektywie poprawi przepustowość układu drogowego Krakowa.

Północna obwodnica Krakowa połączy się z drogą ekspresową S7 (odcinek Widoma - Kraków) na węźle Mistrzejowice. Tym samym zostanie domknięty tzw. ring obwodnic miasta Krakowa. Ma to nastąpić jeszcze pod koniec tego roku, choć sam węzeł Mistrzejowice zostanie oddany dopiero w 2025 roku.

Planujemy aby po uzyskaniu przejezdności na S7 połączyć ją z północną obwodnicą Krakowa poprzez jedną z łącznic na węźle Mistrzejowice. Ruch na tej łącznicy odbywałby się dwukierunkowo, na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu, do czasu oddania całego węzła Mistrzejowice - wyjaśnia Monika Skrzydlewska z GDDKiA.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej