Pałac Saski. Za odbudowę Pałacu Saskiego ma odpowiadać spółka celowa

2021-12-02 14:41
Pałac Saski
Autor: materiały prasowe Projekt odbudowy Pałacu Saskiego z czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego

Pałac Saski i jego odbudowa to gorący temat od kilkunastu lat. Przypomnijmy, że 7 lipca 2021 na pl. Piłsudskiego w Warszawie, odbyło się uroczyste przekazanie projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji. Aktu dokonał sam prezydent Andrzej Duda. Z początkiem grudnia powołano spółkę celową, której członkowie będą odpowiedzialni za odbudowę gmachu. Kto wchodzi w jej skład i jaki jest koszt inwestycji?

Spis treści

  1. Spółka Celowa Pałac Saski
  2. Pałac Saski – trochę historii
  3. Co powstanie w odbudowanym Pałacu Saskim?
  4. Ile będzie kosztowała odbudowa Pałacu Saskiego?

Spółka Celowa Pałac Saski

Minister Piotr Gliński powołał 1 grudnia 2021 członków Zarządu Spółki Celowej odpowiedzialnej za odbudowę Pałacu Saskiego. Prezesem został Jan Edmund Kowalski, wiceprezesem ds. finansowych Robert Cicirko, a członkiem zarządu Robert Bernisz. Członkowie zarządu będą mogli zarobić nawet 28 tys. zł miesięcznie.

Poniżej zdjęcie z uroczystości przekazania projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji z lipca 2021.

Pałac saski
Autor: www.prezydent.pl Przekazanie projektu ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie na ręce Marszałek Sejmu RP

Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się ws. inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 r. ówczesny prezydent Warszawy prof. Lech Kaczyński – akcentował Prezydent i dodał: – Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym.

Pałac Saski – trochę historii

Pałac Saski wybudowano pod koniec XVII wieku. W 1713 roku kupił go August II Mocny z saskiej dynastii Wettynów. Wtedy pałac został pierwszy raz rozbudowany. W 1763 roku, po śmierci Augusta III, gmach przestał być rezydencją królewską, ale pozostał w rękach elektorów saskich, aż do 1816 roku. Następnie pałac zajmował rząd Królestwa Polskiego. W XIX wieku obiekt był kilka razy sprzedawany, a od 1864 do 1915 roku zajmowała go armia Imperium Rosyjskiego. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w Pałacu Saskim siedzibę swoją miał Sztab Generalny Wojska Polskiego. W roku 1923 przed budynkiem stanął pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, a w 1925 odsłonięto Grób Nieznanego Żołnierza. W 1944 roku Pałac Saski został wyburzony przez wycofujące się oddziały nazistów. 

W styczniu 2004 roku ogłoszono pierwszy przetarg na odbudowę pałaców Saskiego i Brühla w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Odbudowa miała zacząć się jesienią 2005 roku i trwać około trzech lat. Jednak z wielu powodów, m.in. roszczeń spadkobierców przedwojennych właścicieli kamienic przy ul. Królewskiej, przetarg odwołano.

W lipcu 2005 roku ogłoszono kolejny przetarg na projekt i budowę jedynie Pałacu Saskiego, a w 2006 roku ruszyły nawet prace przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji. Wtedy to odkryto oryginalne pałacowe fundamenty, które finalnie zostały wpisane do rejestru zabytków. Jednak wszystko zakończyło się w 2008 roku, w czasie kryzysu, polubownym rozwiązaniem umowy pomiędzy miastem, a generalnym wykonawcą robót budowlanych. Odbudowa Pałacu Saskiego miała być wznowiona w 2012 roku, co nie doszło do skutku.

We wrześniu 2018 Prezydent RP Andrzeja Duda powrócił do pomysłu odbudowy gmachu i został poparty przez Komitet Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 11 listopada 2018 roku Prezydent RP zainaugurował restytucję (przywrócenie) Pałacu Saskiego. W maju odbudowę pałacu zapowiedzieli prezes PIS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji tzw. "Polskiego Ładu". W lipcu 2021 Prezydent RP przekazał projekt ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego do Sejmu.

Pałac Saski jest jednym z symboli przedwojennej Warszawy oraz II Rzeczypospolitej Polskiej. To przed nim odbywały się najważniejsze uroczystości i wydarzenia, które gromadziły tłumy, szczególnie zaś uroczystości związane z obchodami rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto wiedzieć

Przypomnijmy, że 1 czerwca 2021 z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany Zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Nadzór nad pracami Zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Co powstanie w odbudowanym Pałacu Saskim?

W odbudowanym Pałacu Saskim mają znaleźć się instytucje kultury, nie wiadomo jednak o jakie instytucje chodzi. Nieoficjalnie mówi się o Muzeum Zniszczenia Warszawy, ale też o Muzeum Lecha Kaczyńskiego. W Pałacu Brühla ma powstać nowa siedziba Senatu, a w budynkach przy Królewskiej - wojewody.

Czytaj też:

Ile będzie kosztowała odbudowa Pałacu Saskiego?

Odbudowa Pałacu Saskiego i sąsiadujących z nim budynków ma kosztować prawie 2,5 mld zł. Wydatki rozłożone są na dziesięć najbliższych lat. Zgodnie z zapisami ustawy, dzięki której ruszy inwestycja, jeszcze na ten rok na odbudowę pałacu zarezerwowane jest 20 mln zł. W kolejnych latach: 2022 - 78 mln zł, w 2023 - 96 mln, w 2024 - 160 mln, w 2025 - prawie 462 mln, a w 2026 roku - aż 673 mln zł, w 2027 roku - 525 mln zł, w 2028 - 368, w 2029 - 38 mln, a w 2030 - niemal 31 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej