Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło plan dla Portu Lotniczego Modlin. Co w nim jest?

2024-06-18 15:50

Ministerstwo infrastruktury poinformowało, że minister Dariusz Klimczak, zatwierdził właśnie Plan Generalny Portu Lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045 w zakresie zgodności z polityką transportową kraju. Dzięki temu Modlin ma szanse na rozwój. Ma się tu sporo zmienić, dzięki czemu skorzystają m.in. preferujący linie niskokosztowe pasażerowie.

Spis treści

  1. Rozbudowa Portu Lotniczego Warszawa Modlin już pewna
  2. Tanie linie uwielbiają Modlin
  3. Jakie inwestycje znalazły się w Planie Generalnym dla Modlina?
  4. Tak wygląda dziś Lotnisko Warszawa /Modlin - zobacz zdjęcia
  5. Port Lotniczy Warszaw/Modlin - statystyki

Rozbudowa Portu Lotniczego Warszawa Modlin już pewna

Port Lotniczy Warszawa Modlin będzie rozbudowywany. To dziś konieczność. Minister infrastruktury zatwierdził właśnie Plan Generalny portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045, w zakresie zgodności z polityką transportową kraju. Plan Generalny to strategiczny dokument określający koncepcję rozwoju lotniska w perspektywie minimum 20 lat. Zawiera m.in. program wykorzystania lotniska, koncepcję rozwoju przestrzennego wraz z zagospodarowaniem stref wokół lotniska i prognozy ruchu lotniczego. W planie generalnym można odnaleźć także informacje ekonomiczno-finansowe dotyczące obecnej i planowanej struktury własnościowej, przewidywanych źródeł finansowania inwestycji, obecnej i przewidywanej rentowności i płynności podmiotu, planowanej wysokości opłat lotniskowych i przychodów z ich tytułu z odniesieniem do całości planowanych przychodów.

Polityka rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.) zakłada, że port lotniczy Warszawa-Modlin będzie pełnił funkcję komplementarną do lotniska Chopina i w dalszej perspektywie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Tanie linie uwielbiają Modlin

Z rozbudową Portu Lotniczego Warszawa Modlin wielkie nadzieje wiążą linie niskokosztowe. Zwłaszcza po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie. To właśnie w Modlinie tego rodzaju linie mają operować z uwagi m.in. na niższe opłaty i lepszą dostępność infrastruktury.

Lotnisko w Modlinie w 2023 roku odprawiło 3,4 mln pasażerów. Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy. Modernizacji wymaga zarówno infrastruktura lotnicza, jak i pasażerska.

Czytaj też: Modlin szykuje się do rozbudowy. Urośnie terminal i płyta postojowa. Pokochają go tanie linie

Jakie inwestycje znalazły się w Planie Generalnym dla Modlina?

Co znalazło się w planie generalnym dla Lotniska Warszawa – Modlin? Wśród zaplanowanych inwestycji w infrastrukturę lotniczą jest budowa nowej drogi startowej. Po jej wybudowaniu dotychczasowa droga startowa będzie pełniła rolę drogi kołowania. Takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie przepustowości pola manewrowego.

Poza tym powstanie więcej płyt postojowych dla samolotów, wybudowane zostaną stanowiska do odladzania samolotów bliżej progu drogi startowej oraz rozbudowane zostaną drogi kołowania. W planie jest uruchomienie terminala CARGO, rozbudowa terminala pasażerskiego i budowa parkingu wielopoziomowego.

Ponadto w Planie Generalnym portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022–2045 w zakresie inwestycji publicznych wymienia się budowę odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) Warszawa-Modlin oraz budowę stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa-Modlin.

Tak wygląda dziś Lotnisko Warszawa /Modlin - zobacz zdjęcia

Czytaj też:

Port Lotniczy Warszaw/Modlin - statystyki

W maju z usług lotniska Warszawa-Modlin skorzystało 276 397 pasażerów, a obsłużono na nim 1 831 operacji lotniczych.

Największym zainteresowaniem pasażerów w maju cieszyły się następujące kierunki: Londyn, Rzym, Dublin, Alicante, Mediolan, Sztokholm, Paryż, Barcelona, Bolonia, Eindhoven, Edynburg i Bruksela. Tymczasem, 27 kwietnia na podstawie zawartej umowy z TUI Poland uruchomione zostały operacje czarterowe z lotniska Warszawa-Modlin do tureckiego kurortu Antalya. Loty na tej trasie odbywają się dwa razy w tygodniu do 26 października. W ramach tych połączeń w sumie zostanie obsłużonych kilkanaście tysięcy pasażerów.

Jak informują przedstawiciele lotniska, w połowie maja odbyły się obchody pierwszej rocznicy istnienia saloniku biznesowego Mazovia Premium Lounge na lotnisku w Modlinie.

- Wszystkim pasażerom, którzy skorzystali z oferty naszego saloniku w ciągu ostatniego roku bardzo dziękujemy za zaufanie, mając nadzieję, że wychodzili stamtąd zadowoleni i dobrze nastawieni do podróży. Już cieszymy się na ich powroty do Mazovia Premium Lounge i oczywiście zapraszamy do odwiedzania saloniku osoby, których jeszcze nie gościliśmy w tym szczególnym miejscu  – zachęca Tomasz Szymczak p.o. prezes zarządu i wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej