Śląskie lotnisko ogłosiło przetarg na budowę węzła przeładunkowego za prawie 100 mln zł

2023-12-14 12:08

Budowa multimodalnego węzła przeładunkowego z bocznicą na terenie Katowice Airport w Pyrzowicach wchodzi w fazę wykonawczą. Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. ogłosiło właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji. Na oferty GTL czeka do 17 stycznia 2024 roku. To bardzo ważna inwestycja, która dostała spore unijne dofinansowanie.

Spis treści

  1. Multimodalny węzeł przeładunkowy na terenie Katowice Airport - wyczekiwana inwestycja
  2. Tak ma wyglądać nowa inwestycja na lotnisku w Pyrzowicach*
  3. Nowy węzeł Katowice Airport posłuży lotnictwu cywilnemu i wojskowemu
  4. Inwestycja na lotnisku w Pyrzowicach z unijnym wsparciem

Multimodalny węzeł przeładunkowy na terenie Katowice Airport - wyczekiwana inwestycja

Budowa multimodalnego węzłaprzeładunkowego to inwestycja na którą lotnisko czekało od dawna. Dzięki niej na terenie Katowice Airport w Pyrzowicach, które jest jednym z liderów w Polsce, jeśli chodzi o przewozy cargo, będzie możliwy przeładunek towarów, w tym paliwa lotniczego, oraz zaopatrywanie w paliwo wszystkich samolotów operujących z katowickiego lotniska. Dzięki nowej infrastrukturze zaplanowano ograniczenie transportu drogowego na rzecz kolei, co wpisuje się w proces wsparcia rozwoju zrównoważonego systemu transportu. Węzeł będzie miał bowiem bocznicę kolejową, która będzie połączona z nowo wybudowaną linia kolejową Tarnowskie Góry - Zawiercie, i która prowadzi m.in. do Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach.

Przewozy cargo są dla lotniska bardzo ważne. W czasie pandemii i po wybuchu wojny w Ukrainie śląskie lotnisko stało się bowiem hubem pomocy humanitarnej. To właśnie tu lądowały w większości samoloty z pomocą humanitarną dla Ukrainy a Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła do lotniska im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach most powietrzny.

Dzięki konsekwentnie realizowanemu przez Katowice Airport programowi inwestycyjnemu obsługujemy nie tylko ruch pasażerski, dysponujemy także największą wśród polskich lotnisk regionalnych bazą do obsługi technicznej samolotów i nowoczesną strefą cargo. Budowa węzła umożliwi rozpoczęcie działalności w czwartym obszarze, który związany jest z magazynowaniem i dystrybucją paliwa lotniczego. Ten projekt ma ważny aspekt środowiskowy, bo dzięki niemu różne ładunki będą mogły być przywożone do portu koleją, która jest ekologiczną formą transportu. Warto podkreślić, że budowa węzła multimodalnego w Katowice Airport, jak i odbudowa linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry, z którą węzeł będzie połączony, zostały dofinansowane ze źródeł Unii Europejskiej – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

To największa kolejowa inwestycja ostatnich lat na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Tak ma wyglądać nowa inwestycja na lotnisku w Pyrzowicach*

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A., firma zarządzająca Katowice Airport, buduje węzeł przeładunkowy z 50 procentowym dofinansowaniem z Unii Europejskiej („Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility). Na oferty wykonawców GTL czeka do 17 stycznia 2024 roku.

Szacuje się że inwestycja będzie gotowa do końca czerwca 2026 roku.

W ramach inwestycji ma powstać bocznica kolejowa łącząca Katowice Airport z Centralną Magistralą Kolejową za pośrednictwem linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. Sercem nowej infrastruktury będzie trzytorowy front rozładowczy do załadunku i rozładunku towarów oraz paliw, który sąsiadować będzie z trzema zbiornikami o pojemności 1000 m³ każdy i dwoma stanowiskami rozładunku autocystern. W części węzła znajdującej się w strefie zastrzeżonej lotniska powstaną trzy stanowiska nalewaków dla cystern lotniskowych.

Nowy węzeł Katowice Airport posłuży lotnictwu cywilnemu i wojskowemu

Nowa infrastruktura przygotowana będzie do obsługi paliw alternatywnych w celu poprawy efektywności energetycznej i ograniczenia emisji klimatycznych. Multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw w Katowice Airport przystosowany będzie do podwójnego cywilno-wojskowego zastosowania, co umożliwi zabezpieczenie dostaw i ciągłości działań w odniesieniu do prowadzonych operacji wojskowych. Całe przedsięwzięcie ma charakter interoperacyjny, co oznacza, że nowa infrastruktura przeznaczona będzie do użytku wszystkich zainteresowanych podmiotów korzystających z usług portu lotniczego, zarówno cywilnych, jak i wojskowych oraz firm prowadzących działalność w regionie.

Inwestycja na lotnisku w Pyrzowicach z unijnym wsparciem

Całkowity budżet przedsięwzięcia oszacowano we wniosku na dofinansowanie na kwotę 95,5 mln zł, z tego do 50 procent kosztów kwalifikowanych to dotacja z Unii Europejskiej w ramach Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF) 2021-2027 Military Mobility.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej