Trzy nowe mosty w Krakowie. Wykonawca przygotowuje się do odbiorów końcowych inwestycji

2023-12-07 14:38

2023 rok dla był dla kolei w Małopolsce bardzo udany. W Krakowie powstały trzy nowe mosty kolejowe. To nowy element krajobrazu miasta. Odbywa się po już nich normalny ruch kolejowy, jednak trwają tam jeszcze ostatnie prace porządkowe. Wykonawca, firma Strabag, przygotowuje się do odbiorów końcowych inwestycji. Zobaczcie nowe mosty w zimowej scenerii.

Spis treści

  1. Kraków ma 3 nowe mosty
  2. Nowe mosty kolejowe w Krakowie z chodnikiem i ścieżką rowerową
  3. Most kolejowy na linii średnicowej w Krakowie robi wrażenie
  4. Budowa mostu w Krakowie z unijnym dofinasowaniem

Kraków ma 3 nowe mosty

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują linię średnicową w stolicy Małopolski. Projekt zwiększył możliwości kolei w ruchu aglomeracyjnym i krajowym. Inwestycja za przeszło 1,2 mld zł jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Ostatni z mostów został oddany do użytku w czerwcu tego roku. Powstał w sąsiedztwie przystanku Kraków Zabłocie. Oprócz torów kolejowych, znalazł się na nim również chodnik dla pieszych, który jest podwieszony po zewnętrznej stronie konstrukcji obiektu. Na samej przeprawie powstała droga dla rowerów.

Nowe mosty kolejowe w Krakowie z chodnikiem i ścieżką rowerową

W sąsiedztwie mostu – na obu jego końcach powstały najazdy i schody dla pieszych i rowerzystów. PLK SA zaplanowały je tak, by mogły z nich korzystać również osoby o ograniczonej możliwości poruszania się.

Inwestycja PKP PLK to w sumie trzy mosty kolejowe nad Wisłą i estakada kolejowa, które usprawnią przejazd pociągów w całym regionie.

Generalnym wykonawcą tej wartej ponad 1,2 mld zł inwestycji była firma Strabag.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Na mostach ruch kolejowy odbywa się już normalnie. Wokół nich wykonawca prowadzi jeszcze ostatnie prace porządkowe, przygotowując obiekt do odbiorów końcowych inwestycji – mówi Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Czy cała zakopianka może być drogą ekspresową? Trwa budowa jej kolejnego fragmentu. Zobacz zdjęcia

Most kolejowy na linii średnicowej w Krakowie robi wrażenie

Nowy most w Krakowie robi ogromne wrażenie. Szczególnie ładnie prezentuje się w zimowej scenerii.

Wraz z otwarciem ostatniego z trzech mostów kolejowych PLK SA uruchomiło nowe tory na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów. Pociągi korzystają już z czterech torów. Docelowo ma to pozwolić na oddzielenie ruchu dalekobieżnego od regionalnego. Dzięki inwestycji zwiększy się też prędkości składów na torach, a nowoczesny system sterowania ruchem pociągów poprawi bezpieczeństwo.

Budowa mostu w Krakowie z unijnym dofinasowaniem

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Czytaj też:

Nowy most kolejowy w Przemyślu ma być gotowy do końca 2023 roku. Zabytkowe przęsła jednak zostają

Zabytkowy dworzec kolejowy w Zduńskiej Woli odzyskał historyczny wygląd. Kiedy otwarcie?

40 kilometrów gierkówki przejdzie kompleksowy remont. Pierwszy od jej oddania

Ten wiadukt kolejowy wjechał w nasyp po szynach w 26 godzin. Tak się teraz buduje

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej