Ekspresowa S11 połączy Pomorze Zachodnie ze Śląskiem. Ale to potrwa do 2030 roku

2024-07-04 12:48

Droga ekspresowa S11 będzie dłuższa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę z wykonawcą na budowę 22 km między Poznaniem i Obornikami. W ubiegłym roku oddano prawie 48 km S11 między Koszalinem a Bobolicami. To jeszcze nie wszystko. Są też plany na tę trasę w Śląskiem.

Spis treści

 1. Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Zachodnie ze Śląskiem
 2. Umowa na budowę 22 km S11 Poznań - Oborniki
 3. S11 – Koszalin Bobolice, 48 km nowej trasy
 4. S11 Bobolice - Szczecinek
 5. Droga ekspresowa S11 w Śląskiem
 6. S11 obwodnica Olesna gotowa
 7. Te odcinki S11 dopiero się projektują
 8. Tak wygląda S11 obwodnica Olesna - zdjęcia

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Zachodnie ze Śląskiem

Droga ekspresowa S11 to jedna tych na których realizację w dużym stopniu wciąż czekamy. W założeniach trasa ma połączyć Kołobrzeg ze Śląskiem. Do 2030 roku, po realizacji wszystkich odcinków, cała trasa S11 będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km.

W województwie śląskim S11 będzie miała długość około 65 km. W przyszłości pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na połączeniu z autostradą A1 ma zająć samochodem osobowym nieco ponad 5 godz. Obecnie to droga przez mękę, po wypełnionych ciężarówkami, zatłoczonych częściach drogi krajowej 11.

Budowa S11 została przyjęta do zadań inwestycyjnych realizowanych w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.).

Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km (wliczając wspólny przebieg S6 i S11). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Umowa na budowę 22 km S11 Poznań - Oborniki

Kilka dni temu GDDKiA podpisała umowę na budowę 22-kilometrowego odcinka S11 między Obornikami i Poznaniem. Ten odcinek S11 ma być gotowy do 2028 roku. Odcinek ten stanowi fragment trasy, która połączy Poznań z Koszalinem i zapewni wygodny dojazd ze stolicy Wielkopolski na Pomorze Środkowe. Odcinek S11 Oborniki – Poznań Północ o długości 22,2 km będzie stanowił kontynuację zachodniej obwodnicy Poznania.

Wykonawcą 22-km odcinka S11 Poznań - Oborniki, o wartości 853,4 mln zł będzie konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud. Inwestycja jest realizowana w formule projektuj i buduj. Rozpoczęcie robót w terenie, po wykonaniu dokumentacji projektowej i uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, zaplanowano na przełom 2025 i 2026 r., a udostępnienie nowej trasy kierowcom w 2028 r.

W ramach inwestycji powstaną dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, zaplanowano ponadto budowę 2 węzłów drogowych (Oborniki, Chludowo), 38 obiektów inżynierskich, a na wysokości Obornik wybudowany zostanie nowy most przez Wartę.

Wykonawca ma 10 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Zakładamy, że jej procedowanie zajmie siedem miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca – informuje GDDKiA.

S11 Poznań - Oborniki przebieg
Autor: GDDKiA S11 Poznań - Oborniki przebieg drogi

Budowa w terenie powinna rozpocząć się pod koniec 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w II kwartale 2028 r.

S11 – Koszalin Bobolice, 48 km nowej trasy

We wrześniu 2023 roku kierowcy mogli już korzystać z wybudowanego odcinka S11 o długości ponad 48 km między Koszalinem i Bobolicami. Przejazd tym odcinkiem zajmował kiedyś 45 min, a obecnie tylko ok. 25 minut.

Budowa drogi ekspresowej S11 Koszalin – Bobolice była podzielona na trzy odcinki. Rozpoczęła się w 2021 roku i każdy odcinek był budowany przez innego wykonawcę.

 • Odcinek Koszalin – Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km - Budimex,
 • Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km – Mostostal,
 • Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km - Kobylarnia i Mirbud.

Droga powstała tu w nowym śladzie. W ramach inwestycji wybudowano węzły drogowe: Zegrze Pomorskie (na przecięciu z drogą wojewódzką nr 167), Kłanino oraz Głodowa (na przecięciu z DW169). Trasa na razie kończy się na węźle Bobolice

S11 Bobolice - Szczecinek

Do domknięcia realizacji S11 na Pomorzu Zachodnim brakuje odcinka między Bobolicami, a Szczecinkiem. Na ten fragment, o długości 24,4 km, podpisano 30 sierpnia 2023 roku umowę z wykonawcą, a zakończenie budowy planowane jest w 2026 roku.  Wykonawca tego odcinka jest firma Intercor.

Droga ekspresowa S11 w Śląskiem

Droga ekspresowa S11 w Śląskiem jeszcze nie istnieje, ale właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie elementów koncepcji programowej dla drogi ekspresowej S11 Radzionków – Piekary Śląskie. Trasa będzie przebiegać według wariantu opracowanego na etapie Studium-techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ). Na węźle Piekary Śląskie S11 łączyć się będzie z autostradą A1, drogą wojewódzką nr 911 oraz drogami lokalnymi. Na oferty katowicki oddział GDDKiA czeka do 8 sierpnia 2024 r.

Dokumentacja projektowa dla S11 została podzielona na następujące odcinki:

 • od granicy woj. opolskiego i śląskiego do granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego,
 • od granicy powiatów tarnogórskiego i lublinieckiego do węzła Radzionków,
 • od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie.

Czytaj też: To najdłuższa droga w Polsce, a będzie najdłuższą drogą szybkiego ruchu

Równolegle do przetargu procedowane są wnioski o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji (DŚU), które złożyliśmy w ubiegłym roku.

Prace projektowe uwzględnią poprowadzenie drogi ekspresowej S11 na odcinku od węzła Radzionków do węzła Piekary Śląskie w korytarzu wariantu II (niebieskiego). Projektanci opracują minimum trzy nowe warianty rozwiązań geometrycznych węzła Piekary Śląskie. Dla tego węzła wykonana zostanie także analiza przepustowości za pomocą mikrosymulacji ruchu dla wszystkich wariantów węzła w celu potwierdzenia poprawności przyjętych rozwiązań projektowych. Prace projektowe obejmą analizy i prognozy ruchu, z uwzględnieniem planowanej obwodnicy Nakła Śląskiego i Świerklańca oraz wyników najbardziej aktualnego Generalnego Pomiaru Ruchu. Dokumentacja obejmie również przebudowę lub rozbudowę węzła Piekary Śląskie, a także drogi wojewódzkiej nr 911 (wyłącznie w niezbędnym zakresie). Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie dokumentacji pod kątem budowy dodatkowych jezdni po obu stronach przyszłej S11 i budowy połączeń z drogami poprzecznymi krzyżującymi się z ekspresówką. Dokumentacja projektowa obejmie również budowę obiektów inżynierskich, przepustów drogowych, urządzeń ochrony środowiska, oświetlenia drogowego, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, przebudowy i zabezpieczenia kolidującej infrastruktury niezwiązanej z drogą.

Jak twierdzą przedstawiciele GDDKiA, ze względu na szczegółową analizę geometryczną i analizę przepustowości węzła Piekary Śląskie nie można  na tym etapie wykluczyć konieczności uzyskania nowej decyzji środowiskowej. 

S11 obwodnica Olesna gotowa

Od 24 lipca 2023 r. kierowcy podróżujący pomiędzy aglomeracją śląską a Kępnem, Jarocinem i Ostrowem Wielkopolskim mogą już korzystać z ekspresowej S11 będącej obwodnicą Olesna, . 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 to pierwszy fragment tej trasy na terenie województwa opolskiego. Inwestycję prowadzoną w systemie Projektuj i buduj zrealizowało za nieco ponad 667 mln zł konsorcjum firm: Mirbud i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.

Te odcinki S11 dopiero się projektują

Trwają prace projektowe dla budowy trasy S11 od granicy z woj. zachodniopomorskim do granicy z woj. opolskim. Długość projektowanej S11 w woj. wielkopolskim to około 280 km, podzielonych na następujące odcinki:     

 • Szczecinek – Piła o długości około 59 km,
 • Piła – Ujście o długości około 20 km,
 • Ujście – Oborniki o długości około 43 km,
 • Kórnik – Jarocin o długości około 43 km,
 • Jarocin – Ostrów Wielkopolski o długości około 57 km,
 • Ostrów Wielkopolski – Kępno o długości około 30 km.

Tak wygląda S11 obwodnica Olesna - zdjęcia

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej