W Śląskiem otwarto nową ekspresówkę. To prawie 7 kilometrów trasy

2024-07-02 13:45

Zakończyły się prace na budowie prawie siedmiokilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 między Dąbrową Górniczą i Podwarpiem. 2 lipca 2024 kierowcy mogą już korzystać już z obu jezdni nowej ekspresówki. W życie weszła nowa organizacja ruchu na tym odcinku. W budowie pozostaje jeszcze węzeł Pogoria.

Spis treści

  1. DK1 zmieniła się w ekspresową S1
  2. Droga S1 już przejezdna, ale budowa jeszcze trwa
  3. Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej - wykonawca
  4. Droga ekspresowa S1 w województwie śląskim

DK1 zmieniła się w ekspresową S1

Droga ekspresowa S1 między Powarpiem i Dąbrową Górniczą została wybudowana od nowa na śladzie dawnej drogi krajowej nr 1.

W ramach tej inwestycji wybudowano 13 obiektów inżynierskich:

  • dwa mosty,
  • cztery wiadukty,
  • dwie kładki dla pieszych,
  • siedem przejść dolnych dla zwierząt,
  • powstały także drogi dojazdowe i łącznikowe.

W ramach inwestycji od Podwarpia do Dąbrowy Górniczej powstał nowy dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej S1 o długości dokładnie 6,95 km z dwoma węzłami: Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz Dąbrowa Górnicza Pogoria. Ten ostatni węzeł jeszcze pozostaje w budowie...

Czytaj też: Droga ekspresowa S1: najważniejsza nowa droga w województwie śląskim

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Droga S1 już przejezdna, ale budowa jeszcze trwa

Oddanie kierowcom tego odcinka, nie oznacza, że definitywnie zakończyła się już jego budowa.

Trwają jeszcze dodatkowe prace przy przebudowie wiaduktu drogowego na węźle Dąbrowa Górnicza Pogoria. Tu na odcinku blisko 500 metrów będzie jeszcze obowiązała czasowa organizacja ruchu – powiedział nam Marek Prusak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Jak już informowaliśmy, to część kontraktu, która objęto dodatkowym zamówieniem. To konieczne, by wyburzyć istniejący wiadukt drogowy w obrębie węzła drogowego Dąbrowa Górnicza Pogoria (DW796), a w jego miejsce wybudować nowy i uzyskać niezbędne pozwolenia na użytkowanie. Całość kontraktu zostanie zrealizowana do końca 2024 roku.

Do czasu zakończenia prac funkcjonować tam będzie tymczasowe owalne rondo wraz z łącznicami węzła komunikującymi ulice Armii Krajowej i Św. Antoniego.

Tam też zostaną zawężone przekroje jezdni do jednego pasa w każdym z kierunków i wprowadzono limit prędkości do 40 km/h.

Budowa S1 w Dąbrowie Górniczej - wykonawca

Budową tego odcinka drogi ekspresowej S1 zajmuje się firma Budimex. Kontrakt w formule Projektuj i buduj podpisano ‎11 września 2020 roku. Inwestycja kosztuje ponad 302 mln zł. Z tego ponad 168 mln zł wynosi dofinansowanie unijne.

Droga ekspresowa S1 w województwie śląskim

Nowa ekspresówka w Śląskiem to prawie 7 km dwujezdniowej nowoczesnej drogi, będącej przedłużeniem całej ekspresowej S1, która jest budowana w województwie śląskim i ma stanowić jego drogowy kręgosłup. Droga zaczyna się na węźle Pyrzowice a kończy na granicy Polski w Zwardoniu.

Zobacz też jak wygląda obecnie budowa obwodnicy Łomży - kiedy koniec budowy S61? Już wiadomo, kiedy pojedziemy tą trasą

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej