Krakowskie Centrum Muzyki tonie w zieleni. Trwa montaż wapiennych fasad

2024-06-26 6:30

W Cichym Kąciku w Krakowie powstaje Krakowskie Centrum Muzyki. To imponujący obiekt, w którym swoją siedzibę znajdą dwie miejskie orkiestry Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Obecnie trwa montaż wapiennych fasad budynku. Konstrukcja obiektu jest praktycznie gotowa. Wykonawca deklaruje, że stan surowy zamknięty osiągnie w listopadzie 2024 roku.

Spis treści

  1. Imponująca bryła Krakowskiego Centrum Muzyki
  2. Budowa w Cichym Kąciku z poszanowaniem środowiska
  3. Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki już gotowy
  4. Mirbud zakończy stan surowy zamknięty w listopadzie
  5. Krakowskie Centrum Muzyki - wygląd

Imponująca bryła Krakowskiego Centrum Muzyki

Krakowskie Centrum Muzyki w Cichym Kąciku będzie imponującym obiektem, zarówno pod względem rozmiarów, jak i właściwości akustycznych. Sala koncertowa ma być modelowo wyposażona. W czerwcowym raporcie Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, mówi o tym Katarzyna Olesiak, prezes ARMK.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

To będzie klasyczny, czysty w formie budynek Krakowskiego Centrum Muzyki. Minimalizm formy, zielone otoczenie. Taki kontekst będzie towarzyszył temu obiektowi. To ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych nowoczesnej i komfortowej przestrzeni do tworzenia muzyki. Sala koncertowa będzie miała doskonała akustykę i będzie wyposażona w najwyższej klasy nagłośnienie i oświetlenie – mówi Katarzyna Olesiak.

Budowa w Cichym Kąciku z poszanowaniem środowiska

Krakowskie Centrum Muzyki ma być przykładem zrównoważonego budownictwa. Zaświadczy o tym certyfikat EDGE, który jest wydawany trzyetapowo. Przy projektowaniu, na etapie budowy, a także 12 miesięcy po jej zakończeniu. Certyfikat jest dowodem na to, że przy realizacji inwestycji zostały wykorzystane odpowiednie materiały i systemy, które gwarantują poszanowanie środowiska nie tylko na etapie budowy, ale także później – przy eksploatacji budynku. Audyt i certyfikacja są prowadzone przez cały czas realizacji inwestycji.

Czytaj też: Krakowskie Centrum Muzyki w połowie gotowe! Montują już szklaną fasadę

Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki już gotowy

Ponieważ obiekt stanie w miejscu otoczonym pięknym parkiem, trzeba było pomyśleć także nad budową odpowiedniego parkingu dla osób biorących udział w przyszłych wydarzeniach kulturalnych w tym miejscu. Powstał więc, jako oddzielna inwestycja, specjalny kilkukondygnacyjny, ażurowy parking, który pomieści 195 aut. Wybudowała go firma NDI.

Mirbud zakończy stan surowy zamknięty w listopadzie

Wykonawcą I etapu Krakowskiego Centrum Muzyki jest firma Mirbud. Aktualnie na placu budowy trwają prace związane z montażem fasad. Fasada będzie wykonana z białego kamienia, wapienia. Wapienne elementy fasady będą zamontowane na powierzchni około 10 tys. metrów kwadratowych.

Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych przewidziano przeszklenia.

Jak, w raporcie ARMK, powiedział Marek Kozub, kierownik budowy z Mirbudu, konstrukcja obiektu została praktycznie zakończona. Planowane zakończenie prac stanu surowego – zamkniętego przewidziane jest na koniec listopada 2024 roku.

Krakowskie Centrum Muzyki - wygląd

Krakowskie centrum Muzyki będzie miało 176 metrów długości i 76 metrów szerokości. Z jego foyer, a także z tarasu widokowego, który ma powstać nad kawiarnią i restauracją, w holu głównym, będzie się roztaczał piekny widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto.Pierwszy etap, czyli trwająca obecnie budowa obiektu (stan surowy obiektu, wraz za gospodarowaniem terenu) – kosztuje 116, 4 mln zł, z czego 99 mln zł pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Polski Ład, a 17,4 mln zł Gmina Miejska Kraków. Wykonawcą jest firma Mirbud.

Szacuje się że koszt drugiego etapu wyniesie około 150 mln zł.

Jak zapewniają przedstawiciele Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest odpowiedzialna za inwestycję, miasto przygotowuje się już do przetargu na drugi etap, który obejmuje wykończenie wnętrz, scenotechnikę, akustykę, a także przestrzenie dla gastronomii. Miasto chce, by pierwsze koncerty mogły się odbyć w nowym muzycznym centrum na przełomie 2025/26 roku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej