Krakowskie Centrum Muzyki w połowie gotowe! Montują już szklaną fasadę

2024-03-19 11:43

W krakowskim Cichym Kąciku, tuż przy Błoniach powstaje wyjątkowa budowla, to Krakowskie Centrum Muzyki. Wiosną 2024 roku widać przyspieszenie na placu budowy. To wyczekiwana przez krakowian nowoczesna sala koncertowa, mająca mieć wyjątkową akustykę. Rozpoczęto już montaż fasady szklanej oraz przygotowania do rozpoczęcia robót elewacyjnych, a także zakończono montaż belek stropowych nad główną salą koncertową.

Spis treści

  1. Krakowskie Centrum Muzyki - inwestycja wyczekiwana przez krakowian
  2. Sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki 7 metrów poniżej terenu
  3. Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki - postępy prac
  4. Widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto z holu i tarasu Centrum Muzyki w Krakowie
  5. Krakowskie centrum Muzyki to przykład zrównoważonego budownictwa
  6. Przy sali koncertowej stanął już nowoczesny, kilkukondygnacyjny parking
  7. Kiedy będzie gotowe Krakowskie Centrum Muzyki?
  8. Ile kosztuje budowa Krakowskiego Centrum Muzyki?

Krakowskie Centrum Muzyki - inwestycja wyczekiwana przez krakowian

To jedna z tych inwestycji, na które chyba najbardziej czekają artystyczne sfery Krakowa. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa jest inwestorem obiektu, w którym znajdzie się sala koncertowa dla tysiąca osób i scena, na której może wystąpić 120 muzyków i 80-osobowy chór. Wykonawcą pierwszego etapu budowy tego obiektu jest firma Mirbud.

Obiekt zaprojektowało biuro projektowe BE DDJM Architekci.

Sala koncertowa ma mieć wspaniałą akustykę. Projekt akustyki Krakowskiego Centrum Muzyki przygotowało renomowane niemieckie biuro BBM Müller, które współtworzyło też m.in. salę koncertową w Lutosławicach.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Sala koncertowa Krakowskiego Centrum Muzyki 7 metrów poniżej terenu

Prostą konstrukcję budynku będą otaczały 13-metrowe kolumny. W październiku rozpoczął się proces ich montażu. Te 13 metrów, jest nieprzypadkową wartością, bowiem, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym, szczególnym, miejscu budowę obiektów tylko do tej wysokości.

Dlatego, budowa sali koncertowej też musiała być wyjątkowa. Salę koncertową, w konstrukcji żelbetowej osadzono siedem metrów poniżej poziomu terenu. By to było możliwe, wykonawca musiał także obniżyć poziom wód gruntowych.

Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki - postępy prac

Jak informuje Agencja Rozwoju Miasta Krakowa połowa I etapu budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zrealizowana! Obecnie na budowie działają 4 żurawie wieżowe i pracuje około 120 osób. Trwają prace żelbetowe oraz związane z zagospodarowaniem terenu, w tym m.in. wykonywane są prace drogowe, sieci, mury oporowe. Równolegle trwa montaż elementów prefabrykowanych pionowych i poziomych i realizacja stropodachów. Rozpoczęto też montaż fasady szklanej oraz przygotowania do rozpoczęcia robót elewacyjnych, a także zakończono montaż belek stropowych nad główną salą koncertową.

Wszystkie prace idą zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.

Widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto z holu i tarasu Centrum Muzyki w Krakowie

Budynek będzie miał 176 metrów długości i 76 metrów szerokości. Z jego foyer, a także z tarasu widokowego, który ma powstać nad kawiarnią i restauracją, w holu głównym, będzie się roztaczał wspaniały widok na Błonia, Wawel i Stare Miasto.

Jak zapowiada wykonawca, całą zamkniętą bryłę budynku będzie można zobaczyć jeszcze w tym roku. Cały stan surowy obiektu będzie gotowy w połowie przyszłego roku.

Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki otwarty. Ażurowa elewacja wygląda nieźle. Oto ceny za parkowanie

Krakowskie centrum Muzyki to przykład zrównoważonego budownictwa

Jak podaje miasto Kraków, Krakowskie Centrum Muzyki będzie przykładem zrównoważonego budownictwa. Zaświadczy o tym certyfikat EDGE, który jest wydawany trzyetapowo. Przy projektowaniu, na etapie budowy, a także 12 miesięcy po jej zakończeniu. Certyfikat jest dowodem na to, że przy realizacji inwestycji zostały wykorzystane odpowiednie materiały i systemy, które gwarantują poszanowanie środowiska nie tylko na etapie budowy, ale także później – przy eksploatacji budynku. Audyt i certyfikacja są prowadzone przez cały czas realizacji inwestycji.

Przy sali koncertowej stanął już nowoczesny, kilkukondygnacyjny parking

Ponieważ obiekt stanie w miejscu otoczonym pięknym parkiem, trzeba było pomyśleć także nad budową odpowiedniego parkingu dla osób biorących udział w przyszłych wydarzeniach kulturalnych w tym miejscu. Powstał więc, jako oddzielna inwestycja, specjalny kilkukondygnacyjny, ażurowy parking, który pomieści 195 aut. Wybudowała go firma NDI. Zaplanowana tu, zielona przestrzeń przy parkingu będzie częścią parku okalającego Krakowskie Centrum Muzyki.

PÓŁNOCNA OBWODNICA KRAKOWA. WIEMY, KIEDY BĘDZIE GOTOWA. ZOBACZ ZDJĘCIA Z BUDOWY

Kiedy będzie gotowe Krakowskie Centrum Muzyki?

Budowa Krakowskiego Centrum muzyki została podzielona na dwie części. Pierwsza cześć, budowa obiektu w stanie surowym zamkniętym będzie gotowa w połowie przyszłego roku. Jak zapewniają przedstawiciele Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest odpowiedzialna za inwestycję, miasto przygotowuje się już do przetargu na drugi etap, który obejmuje wykończenie wnętrz, scenotechnikę, akustykę, a także przestrzenie dla gastronomii. Miasto chce, by pierwsze koncerty mogły się odbyć w nowym muzycznym centrum na przełomie 2025/26 roku.

Ile kosztuje budowa Krakowskiego Centrum Muzyki?

Pierwszy etap, czyli trwająca obecnie budowa obiektu (stan surowy obiektu, wraz za gospodarowaniem terenu) – kosztuje 116, 4 mln zł, z czego 99 mln zł pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Polski Ład, a 17,4 mln zł Gmina Miejska Kraków. Wykonawcą jest firma Mirbud.

Szacuje się że koszt drugiego etapu wyniesie około 150 mln zł.

W Krakowskim Centrum Muzyki swoje stałe miejsce znajdą dwie miejskie orkiestry Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovii.

CZYTAJ TEŻ:

AUTOSTRADA A4 KRAKÓW-KATOWICE BĘDZIE SZERSZA. KIEDY DOKŁADNIE?

ZIELONE, ZRÓWNOWAŻONE BUDOWNICTWO DOPIERO U NAS RACZKUJE

NOWY BUDYNEK AKADEMII MUZYCZNEJ W KATOWICACH JUŻ STOI. ZOBACZCIE TO OGROMNE OKNO!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej