Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki otwarty. Ażurowa elewacja wygląda nieźle

2024-01-12 9:55

Nowoczesny wielopoziomowy parking przy budowanym jeszcze Krakowskim Centrum Muzyki w Cichym Kąciku już otwarty. Jego operatorem jest Interparking Polska sp. z o.o. Za .dobę trzeba tu zapłacić 10 złotych, abonament miesięczny – 100 złotych. Ażurowy obiekt przyciąga wzrok.

Spis treści

  1. Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki otwarty
  2. Zielony dach parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki
  3. Ile kosztuje parking przy Krakowskim Centrum Muzyki. Ceny
  4. Dzierżawa parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki opłaci się miastu

Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki otwarty

Obiekt jest usytuowany tuż przy powstającym właśnie Karkowskim Centrum Muzyki w dzielnicy Cichy Kącik. Stanął na na 3-hektarowej działce. Będzie integralną częścią kompleksu muzycznego. Budowa obiektu trwała 17 miesięcy. Od 5 stycznia 2024 roku może tu parkować 195 samochodów. Kolejnych 27 miejsc parkingowych znajduje się na zewnątrz. Podobnie jak stojaki na rowery. Na razie zmieści się tam 18 jednośladów. Dziewięć podwójnych stojaków na rowery zostało zamontowanych na terenie parku, w przestrzeni pomiędzy parkingiem a budowaną salą koncertową. W przyszłości będzie ich więcej. Kolejne powstaną już przy samym budynku Krakowskiego Centrum Muzyki.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Zielony dach parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki

Na dachu parkingu rosną mchy i rozchodniki, a po elewacji, po specjalnych konstrukcjach wiją się zielone pnącza. To bluszcz pospolity Hedera helix oraz winobluszcz pięciolistkowy. Od strony centrum z góry i z dołu. Od strony ul. Mydlnickiej, tylko z dołu. Z tej strony, przy granicy dachu jest bowiem zamontowana instalacja fotowoltaiczna, która może wytworzyć do 50 kW energii, która jest uzupełnieniem dla energii elektrycznej potrzebnej do funkcjonowania parkingu.

Pomiędzy gotowym parkingiem a placem budowy zostało dosadzonych 56 drzew (lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, klon pospolity, klon polny, grab pospolity, czeremcha pospolita), ponad 380 krzewów (m.in. wiciokrzew, bez czarny czy trzmielina europejska), ok. 1 100 m kw. pnączy płożących i prawie 3 tys. m kw. rabat bylinowych i roślin cebulowych. Zielenią, która już cieszy oko, jeszcze przez trzy lata będzie opiekować wykonawca, czyli firma NDI.

Krakowskie Centrum Muzyki pnie się w górę. Montują belki stropowe nad salą koncertową. Kiedy będzie gotowe?

Ile kosztuje parking przy Krakowskim Centrum Muzyki. Ceny

Jak informuje Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, dzierżawcą i operatorem nowego obiektu została firma Interparking Polska sp. z o.o. Cena za parkowanie w tym miejscu to 10 zł za dobę, 100 zł za miesięczny abonament. Ceny mają obowiązywać w pierwszym okresie działania nowego krakowskiego parkingu przy ul. Piastowskiej. Spółka, która nim zarządza, została wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Zainteresowane dzierżawą były trzy wyspecjalizowane w tym obszarze podmioty gospodarcze.

Parking przy Krakowskim Centrum Muzyki jest szóstym obiektem zarządzanym przez spółkę w stolicy Małopolski. W całej Polsce firma prowadzi 47 parkingów, w Europie 1011, w łącznie 9 krajach. W branży działa od 65 lat. Opłata za postój zależy od miasta i usytuowania parkingu. W Krakowie to 10 zł/h pod Wawelem, 6 zł/h pod hotelem Ibis Styles Centrum, i 5 zł/h w Unity Tower, czy 120 zł za 7 dni na parkingu przy lotnisku w Balicach.

W Cichym Kąciku – podobnie jak pod Wawelem, w momencie otwarcia siedziby KCM będzie też możliwość rezerwacji miejsca online z każdego miejsca w Polsce i Europie.

Dzierżawa parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki opłaci się miastu

Miasto wydzierżawiło parking prywatnej spółce. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podjęła taką decyzję po przeprowadzeniu analizy rynku. Wyszło z niej, że to najkorzystniejszy model biznesowy, zarówno dla Agencji, jak i dla miasta.

Zdecydowana większość parkingów kubaturowych działających w dużych polskich miastach, np. Warszawa, Gdańsk, Łódź, działa na zasadzie dzierżawy. Podmioty mające doświadczenie w zarządzaniu takimi obiektami (z reguły spółki międzynarodowe) są w stanie w sposób bardziej efektywny i korzystniejszy biznesowo prowadzić taką działalność, natomiast podmioty wydzierżawiające takie nieruchomości otrzymują stałe dochody z tytułu najmu.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej