Nowy budynek Akademii Muzycznej w Katowicach już stoi. Zobacz to ogromne okno!

2023-10-30 15:20

W Katowicach powstaje nowy budynek Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Bryła nowego obiektu stoi już dokładnie naprzeciwko starego, pięknego neogotyckiego obiektu, także należącego do Akademii Muzycznej. Nowy budynek to nowoczesność w każdym calu i ogromne okno przykuwające uwagę obserwatorów. Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku.

Spis treści

  1. Budowa nowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach
  2. Akademia Muzyczna w Katowicach z nowym obiektem
  3. Katowice dostaną nową salę koncertową, a Akademia Muzyczna artystyczną przestrzeń
  4. Elewacja z czerwonej cegły nawiąże do głównej siedziby Akademii Muzycznej po przeciwnej stronie ulicy

Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego ma swoją siedzibę przy ulicy Wojewódzkiej w Katowicach. To piękny, neogotycki budynek z czerwonej cegły. Dokładnie naprzeciwko, przy ulicy Zacisze 3 powstaje inny obiekt, należący do tej uczelni. To Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej.

Budowa nowego budynku Akademii Muzycznej w Katowicach

Budowa ruszyła w ubiegłym roku. Wykonawcą nowoczesnego obiektu jest konsorcjum firm PBO Śląsk i Wodpol. Nowoczesną wspaniałą przestrzeń dla studentów Akademii Muzycznej, ale także dla miłośników muzyki i opery zaprojektowali Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus z katowickiej pracowni SLAS. Inwestycja ma być gotowa w 2025 roku. Koszt budowy obiektu i jego wyposażenia ma wynieść na 115 mln zł.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Akademia Muzyczna w Katowicach z nowym obiektem

Nowy gmach stanął na działce dokładnie naprzeciwko starego. Jedna jego strona będzie sąsiadowała z torami kolejowymi i po drugiej ich stronie zresztą śródmieścia. Charakterystycznym punktem budynku należącego do Akademii Muzycznej w Katowicach będzie ogromne okno, po obu jego stronach. To jakby ogromny prześwit w tej imponującej bryle. Obecnie jest już zaszklone. Nawet, gdy elewacja nie jest jeszcze gotowa, przeszklenia pokazują rozmach, z jakim zaprojektowano tę nową akademicką przestrzeń.

Jak podczas inauguracji tej inwestycji mówili projektanci, nowy obiekt jest rozwinięciem i uzupełnieniem istniejącego kompleksu, ale jednocześnie zaakcentowaniem obecności Akademii w mieście, poprzez otwarcie jej wielkim, przeskalowanym oknem na kolej, miasto i świat.

Czytaj też:

Ostra bryła Hotelu Qubus w Katowicach przyciąga wzrok. Kiedy otwarcie obiektu?

Nowy most kolejowy pod Szczecinem przeszedł próby obciążeniowe

Katowice dostaną nową salę koncertową, a Akademia Muzyczna artystyczną przestrzeń

Nowy obiekt, który będzie przestrzenią przeznaczoną dla sztuk scenicznych, takich jak opera, koncerty, teatr, czy balet, ma służyć nie tylko studentom, ale także wszystkim, którzy będą uczestniczyli w artystycznych wydarzeniach wewnątrz obiektu.

Znajdzie się tam m.in. imponująca sala koncertowa, w której mają się odbywać spektakle muzyczne lub teatralne oraz przeszklone atrium z widokiem na stary budynek Akademii.

Elewacja z czerwonej cegły nawiąże do głównej siedziby Akademii Muzycznej po przeciwnej stronie ulicy

Obiekt będzie nawiązywał swoja elewacją z czerwonej cegły do starego budynku po przeciwnej stronie ulicy.

Akademia Muzyczna w Katowicach jest najstarszą uczelnią wyższą, działającą na Górnym Śląsku. Gmach, przy ulicy Wojewódzkiej, w którym mieści się jej główna siedziba, zbudowano w latach 1899-1901 na potrzeby założonej w 1898 r. Szkoły Rzemiosł Budowlanych.

Niemcy budują nad Odrą most kolejowy z włókien węglowych. Cudo techniki

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej