Lotnisko Balice w Krakowie już z nową płytą postojową i nowym prezesem

2024-06-24 16:39
Nowa płyta postojowa lotniska w Krakowie
Autor: Kraków Airport Nowa płyta postojowa lotniska w Krakowie

Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał certyfikat dla nowo rozbudowanej płyty postojowej na lotnisku w Krakowie. A to oznacza, że obiekt rozbudowany kosztem 120 mln złotych może być już użytkowany. Kraków Airport ma 15 nowych miejsc postojowych dla samolotów. Spółka Małopolski Port Lotniczy ma już też od weekendu nowego prezesa.

Spis treści

  1. Nowa płyta postojowa w Balicach za 120 mln zł
  2. Rozbudowa płyty postojowej o 15 miejsc na Kraków Airport  w Balicach
  3. Nowy punkt wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku w Krakowie
  4. Odwołanie prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice

Nowa płyta postojowa w Balicach za 120 mln zł

Zakończyła warta 120 mln złotych inwestycja na krakowskim lotnisku w Balicach. Mowa o płycie postojowej dla samolotów, którą rozbudowano o kolejnych 15 miejsc.

Nowo rozbudowana płyta postojowa PPS w części zachodniej krakowskiego lotniska otrzymała właśnie ostatni dokument administracyjny tj. certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który pozwoli na operacyjne uruchomienie nowej infrastruktury.

Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Rozbudowa płyty postojowej o 15 miejsc na Kraków Airport  w Balicach

Dzięki rozbudowie płyty postojowej lotnisko w Krakowie zyskało dodatkowo 15 miejsc postojowych dla samolotów kodu C. Rozbudowa płyty postojowej daje możliwość uruchomienia zimą stanowisk do zabezpieczenia maszyn przed oblodzeniem. Będą to stanowiska przeznaczone w okresie zimowym tylko temu, a sam proces zabezpieczenia będzie odbywał się na płycie lotniska tylko w tym obszarze.

Nowoczesna infrastruktura wyposażona w aparaturę kontrolno – pomiarową oraz przypisany procesowi odladzania zbiornik podziemny, a także niezależne nowe zbiorniki retencyjne wpłyną pozytywnie na gospodarkę wodną lotniska i pozwolą poprawić zabezpieczenie Potoku Olszanickiego przed potencjalnym zanieczyszczeniem.

Nowy punkt wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku w Krakowie

To nie wszystko. Na lotnisku z inicjatywy wojewody małopolskiego, Krzysztofa Jana Klęczara - w terminalu przygotowywane jest miejsce do wydawania paszportów tymczasowych dla wszystkich pasażerów, którzy w ostatniej chwili przed podróżą muszą wyrobić ważny dokument.

Punkt wydawania paszportu zostanie otwarty już w pierwszym tygodniu lipca.

Rozbudowana płyta postojowa w Balicach
Autor: Kraków Airport Rozbudowana płyta postojowa w Balicach

Odwołanie prezesa Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków Balice

To nie wszystkie nowości na krakowskim lotnisku. 21 czerwca 2024 r. rada nadzorcza spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o., podjęła uchwały w sprawie odwołania Radosława Włoszka z funkcji prezesa zarządu spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o. oraz Mariusza Saługi z funkcji członka zarządu odpowiedzialnego za obszar inwestycji spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o.

Nowym prezesem spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice sp. z o.o., został Łukasz Strutyński.

Były już prezes pożegnał się w obszernym komunikacie, zamieszczonym m.in. w mediach społecznościowych. Dziękował za współpracę i wymieniał sukcesy, jakie udało się w tym czasie osiągnąć krakowskiemu portowi lotniczemu.

Należały do nich m.in. powrót PLL LOT na trasach: Kraków – Chicago, Kraków - Nowy Jork, Kraków - Stambuł. Uruchomienie bazy Wizz Air. Codzienne rejsy Turkish Airlines, cała gama lotów na Bliski Wschód i krajów arabskich, jak ostatnio uruchomione tras Air Arabia, Jazeera Airways czy połączenia do Dubaju ze stolicy Małopolski operujące trzy razy dziennie. W niedługim czasie powstanie również centrum szkoleniowe Ryanair.

Niezwykle cenna, zdaniem prezesa Włoszka, była również współpraca z Luis Felipe de Oliveira, dyrektorem ACI World oraz Olivieriem Jankovic, dyrektorem ACI Europe. Dzięki tej współpracy Kraków Airport, Kraków i Małopolska, były miejscem istotnych dla branży lotniczej i turystki międzynarodowych konferencji.

Głęboko wierzę, że dzięki determinacji lotniska wszystkie zamierzenia, w opiewającym na ponad 3 miliardy złotych planie rozbudowy Kraków Airport, będą mieć pozytywny finał w niedalekiej przyszłości. Jak chociażby rozbudowa terminala pasażerskiego, na którego budowę mamy już „zielone światło”, czy nowa droga startowa, gdzie ponownie po wielu miesiącach pracy złożyliśmy niezbędne dokumenty i czekamy już na pozytywną decyzje właściwych organów. Z dumą mogę powiedzieć, że pracowałem z najlepszymi fachowcami branży lotniczej, pasjonatami, profesjonalistami, ludźmi godnymi zaufania. Zawsze wspólnie dbaliśmy o historię lotniska, o patrona, nie zapominaliśmy o emerytach i o tych którzy odeszli. Skarbem jest także to, że potraficie przekazać swoją wiedzę swoim następcom, czego najlepszym potwierdzeniem jest powstanie i sukces Centrum Edukacji Lotniczej. Wszystko to sprawia, że miałem zaszczyt dostąpić wyróżnienia, jakimi było bycie liderem drużyny Kraków Airport – podkreślał Radosław Włoszek.

Kraków Airport będzie miał nową drogę startową i ogromny terminal pasażerski

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej