Ogromny parking, za 15 mln zł, przed Katowice Airport od dziś otwarty dla pasażerów

2024-06-20 9:52

Od dziś (czwartek 20 czerwca) podróżni korzystający z lotniska Katowice Airport w Pyrzowicach, mogą parkować na nowym, wielkim parkingu. To kolejna zrealizowana ostatnio lotniskowa inwestycja, za 15 mln zł. Z parkingu lotnisko zapewnia bezpłatny transfer do terminali elektrycznym busem.

Spis treści

  1. Nowy parking P4 na 757 aut w Pyrzowicach otwarty
  2. Do terminalu z parkingu zawiezie cię elektryczny bus
  3. Inwestycje na lotnisku w Pyrzowicach
  4. Katowice Airport, ważne lotnisko regionalne

Nowy parking P4 na 757 aut w Pyrzowicach otwarty

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (GTL SA), zarządca lotniska w Pyrzowicach, oddało do użytku pierwszą inwestycję zaplanowaną w ramach programu rozwoju infrastruktury Katowice Airport na lata 2024–2028.

To nowy parking terenowy, który ma 757 miejsc postojowych. Jest w całości oświetlony, wyposażony w nowoczesny system monitoringu i system parkingowy. Parking P4, bo takie oznaczenie otrzymała nowa infrastruktura, zlokalizowany jest przy rondzie, które powstało w trakcie budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z linią kolejową nr 182.

Do terminalu z parkingu zawiezie cię elektryczny bus

GTL SA zapewnia bezpłatny transfer pod terminale pasażerskie dla klientów korzystających z nowego parkingu.

To parking oddalony od terminali o jakieś 1,5 km więc taki transfer jest potrzebny. Zapewniamy go elektrycznymi busami. Mamy jeden taki pojazd i zamierzamy kupić kolejne – mówi Piotr Adamczyk, rzecznik Katowice Airport.

Po oddaniu do użytku parkingu P4, łączna liczba wszystkich miejsc postojowych dostępnych w Katowice Airport wynosi około 5 800.

Ceny na nowym parkingu są niższe niż na parkingu P1 przed terminalami. Za zostawienie  auta na parkingu P4 na tydzień - zapłacimy 180 złotych, podczas gdy na parkingu P1 przed terminalami - kosztuje to 400 złotych.

Inwestycje na lotnisku w Pyrzowicach

Katowickie lotnisko w ostatnim czasie ma wiele inwestycyjnych wyzwań. GTL SA realizuje w Katowice Airport program inwestycyjny, który obejmuje kilkanaście projektów infrastrukturalnych o łącznej wartości około 1,5 mld złotych.

Najważniejszym zadaniem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni ok. 50 tys. m kw. Obiekt będzie wyposażony w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową „Pyrzowice Lotnisko”. Łączyć będzie funkcje przylotowe i wylotowe. Realizacja tej inwestycji umożliwi utrzymanie odpowiedniego standardu obsługi pasażerów w kontekście prognozowanego rosnącego ruchu pasażerskiego.

Czytaj też: Śląskie lotnisko ogłosiło przetarg na budowę węzła przeładunkowego za prawie 100 mln zł

Najnowszy program inwestycyjny Katowice Airport to nie tylko główny terminal pasażerski, to także budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów, drugiego terminalu cargo, rozbudowa parkingów terenowych i budowa parkingu wielopoziomowego. W planach jest także budowa nowej strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz nowego zaplecza Działów Eksploatacji i Transportu.  

Program inwestycyjny Katowice Airport to nie tylko budowa głównego terminalu pasażerskiego, ale również między innymi budowa nowych parkingów terenowych oraz parkingu wielopoziomowego. Do 2028 roku planujemy trzykrotnie zwiększyć liczbę miejsc parkingowych na katowickim lotnisku – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W czwartym kwartale 2024 roku w Katowice Airport powinna rozpocząć się rozbudowa parkingu P4 o kolejne 450 miejsc postojowych. Planowany termin zakończenia przedsięwzięcia to trzeci kwartał 2025 roku.

Katowice Airport, ważne lotnisko regionalne

Katowickie lotnisko należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2023 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 5,6 mln pasażerów.

Prognoza na 2024 rok zakłada obsłużenie ponad 6 mln podróżnych, co będzie najlepszym wynikiem w historii Katowice Airport. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i jednym z największych lotnisk cargo w Polsce.

Katowice Airport: Powstanie nowy terminal pasażerski. Planują inwestycje za 1,5 mld zł

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej