Po nowym wiadukcie w Sosnowcu można już jeździć. Białe przęsła widać z daleka

2024-06-28 8:16

Sosnowiec w końcu otworzył dla ruchu nowy wiadukt nad liniami kolejowymi. To zupełnie nowy obiekt o konstrukcji przęsła łukowej. Zastąpił zdezelowany wiadukt, jaki stał w tym miejscu od kilkudziesięciu lat. To inwestycja za 41 mln zł. Obecnie pow wiadukcie na ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu odbywa się normalny ruch drogowy.

Spis treści

  1. Nowy wiadukt w Sosnowcu już otwarty
  2. Wyburzono stary wiadukt na ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu
  3. Łukowa konstrukcja przęsła i brak dodatkowych podpór
  4. Zobacz, jak powstawał wiadukt w Sosnowcu
Północna obwodnica Krakowa, GDDKiA

Nowy wiadukt w Sosnowcu już otwarty

25 czerwca, po południu, po nowym wiadukcie drogowym nad torami kolejowymi w Sosnowcu pojechały pierwsze auta. Białe przęsło łukowe nowego obiektu doskonale widać z daleka. Obiekt stanął w sosnowieckiej dzielnicy Dańdówka.

Wyburzono stary wiadukt na ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu

Nowy wiadukt drogowy na ulicy Wojska Polskiego stanął w miejscu wyburzonego wcześniej innego, starego wiaduktu o zupełnie innej konstrukcji. To obiekt biegnący nad dwiema liniami kolejowymi nr 62 i 171. Był zbudowany na podporach, które stały między poszczególnymi torami. Stary wiadukt był już bardzo złym stanie technicznym. Remont obiektu był zupełnie nieopłacalny, zwłaszcza że i jego konstrukcja była przestarzała. Dlatego też zapadła decyzja o wyburzeniu starego obiektu i w jego miejscu wybudowanie zupełnie nowego.

Łukowa konstrukcja przęsła i brak dodatkowych podpór

Nowy obiekt ma zupełnie inną konstrukcję - łukową. Nie ma też podpór między torami. Metalowe łuki przyjechały na plac budowy gotowe do montażu. Podobnie pozostałe elementy obiektu. Inwestycja za 41 milionów złotych obejmowała rozbiórkę istniejącego wiaduktu i budowę nowego wiaduktu w postaci stalowego przęsła łukowego, osobno dla części drogowej i tramwajowej. Jak już wspomnieliśmy, pod wiaduktem biegną dwie linie kolejowe nr 62 i 171.

Większość prac odbywała się „pod ruchem”. Nie było bowiem możliwości zamknięcia linii kolejowych na cały czas trwania budowy wiaduktu.

Wykonawcą nowego wiaduktu w Sosnowcu jest firma Himmel i Papesch Opole sp. z o.o.

Zobacz, jak powstawał wiadukt w Sosnowcu

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej