Budowa tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego opóźni się. Kiedy nowe szyny połączą Ochotę z Mokotowem?

2024-06-03 9:22
tramwaj na Wilanów
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator

Planowany tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego w Warszawie stworzy nowe połączenie między Ochotą a Mokotowem, a w przyszłości umożliwi szybsze podróże między Wolą a Wilanowem z pominięciem centrum. Zobacz trasę tramwaju przez Pole Mokotowskie i poznaj planowany termin budowy.

Spis treści

  1. Tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego – trasa. Którędy pojedzie?
  2. Tramwaj przez Pole Mokotowskie to część linii, która połączy Wolę i Wilanów
  3. Tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego – aktualności. Na jakim etapie jest inwestycja?
  4. Kiedy tramwaj przez Pole Mokotowskie będzie gotowy?
Murator Remontuje: Wymiana silikonu
Materiał sponsorowany

Tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego – trasa. Którędy pojedzie?

Nowa trasa tramwajowa wzdłuż Pola Mokotowskiego zacznie swój bieg u styku ul. Rakowieckiej i św. Andrzeja Boboli. Następnie skręci w ul. Rostafińskich, pojedzie nią skrajem Pola Mokotowskiego (ingerencja w sam park będzie minimalna), przetnie ul. Żwirki i Wigury i wjedzie w ul. Banacha, gdzie nowa trasa połączy się z istniejącą siecią tramwajową. Budowa trasy planowana jest na początku lat 30.

Jak informuje portal transport-publiczny.pl, na Banacha torowisko tramwajowe ma być zbudowane po południowej stronie ulicy. Nie zostaną wycięte rosnące tam drzewa. Szyny znajdą się bowiem w miejscu dzisiejszej południowej jezdni Banacha, która z kolei będzie przesunięta na północ, w miejsce obecnego pasa zieleni rozdzielającego jezdnie (obie zostaną nieco zwężone, żeby wystarczyło miejsca).

Jak widać na mapie (czerwone prostokąty), przystanki będą zlokalizowane obok szpitala na Banacha oraz u zbiegu ul. św. Andrzeja Boboli i Rakowieckiej. Nie zaplanowano przystanku w połowie ul. Rostafińskich, gdyż z analiz wynika, że te okolice są już wystarczająco dobrze obsługiwane przez przystanek Rakowiecka-Sanktuarium.

Tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego w Warszawie – mapa
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj przez Pole Mokotowskie to część linii, która połączy Wolę i Wilanów

Tramwaj przez Pole Mokotowskie to część większej inwestycji tramwajowej, która docelowo połączy szynami Wolę z Wilanowem. W jej skład wchodzą:

Nowa trasa będzie stanowić ważne połączenie między Mokotowem a Ochotą. Choć dzielnice te sąsiadują ze sobą, poruszanie się między nimi komunikacją miejską nie jest na ogół szybkie ani wygodne. Pasażerom nieraz bardziej opłaca się jechać przez centrum, czyli naokoło. Dzięki połączeniu tramwajowemu sytuacja znacząco się poprawi.

Mapa tramwaju przez Pole Mokotowskie w kontekście innych planowanych tras
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa tramwaju przez Pole Mokotowskie, ukazująca go w szerszej perspektywie całej sieci Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego – aktualności. Na jakim etapie jest inwestycja?

Obecnie inwestycja znajduje się w fazie projektowania trasy. Od sierpnia 2022 r. firma Databout wykonuje na zlecenie miasta dokumentację projektową potrzebną, by móc ogłosić przetarg na budowę. Choć trasa nie jest długa, jej zaprojektowanie wiąże się z licznymi wyzwaniami.

Po zakończeniu projektowania Tramwaje Warszawskie będą musiały pozyskać niezbędne dokumenty, m.in. decyzję środowiskową. Po ich zgromadzeniu można będzie ogłosić przetarg na budowę, a po jego rozstrzygnięciu – rozpocząć roboty budowlane.

W ramach budowy tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego zaplanowaliśmy przebudowę istniejących torów na ul. Banacha, przebudowę pętli tramwajowej, a także przebudowę torów na Rakowieckiej. Łącznie trzeba będzie zbudować około 1,5 km nowych torów i przebudować 1,5 km istniejących – podaje UM Warszawa.

Wizualizacja tramwaju na ul. Rostafińskich – część trasy tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego
Autor: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja tramwaju na ul. Rostafińskich – część trasy tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego

Kiedy tramwaj przez Pole Mokotowskie będzie gotowy?

Aktualnie Tramwaje Warszawskie zakładają, że budowa tramwaju przez Pole Mokotowskie rozpocznie się na początku lat 30. Pierwotnie zapowiadano budowę w latach 2028–2030, jednak inwestycję przesunięto na później. Odległy termin budowy wynika z ograniczonych funduszy, jakimi dysponuje spółka TW (która prowadzi aktualnie kilka innych dużych inwestycji tramwajowych, m.in. budowę tramwaju na Wilanów). Miasto będzie się starało pozyskać na realizację nowej trasy fundusze unijne.

QUIZ. Czego nie wolno robić na własnej działce ROD? Znasz zasady?

Pytanie 1 z 15
Czy na terenie ogródków działkowych wolno rozpalić ognisko?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej