Pole Mokotowskie w Warszawie – dobiega końca wielki remont. Zobacz park w nowej odsłonie

2023-10-06 16:03

Pole Mokotowskie w Warszawie wciąż jest w remoncie, choć miał on zakończyć się jeszcze w 2022 r. Ogromny park na styku Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia jest już jednak na ostatniej prostej. Zobacz nowy staw centralny i inne zmiany na zdjęciach.

Spis treści

  1. Nowe Pole Mokotowskie – aktualności z remontu
  2. Staw główny Pola Mokotowskiego jak nowy
  3. Założenia projektowe Pola Mokotowskiego
  4. Czyim pomysłem nowe Pole Mokotowskie?
  5. Kto jest wykonawcą nowego Pola Mokotowskiego?
  6. Kiedy koniec remontu na Polach Mokotowskich?

Nowe Pole Mokotowskie – aktualności z remontu

Remont wyraźnie jest już na ostatniej prostej. W ostatnich miesiącach pojawiły się nowe nasadzenia, drzewa, krzewy, byliny, pnącza, kwiaty, wysiano łąki kwietne, ustawiono nowe kosze i domki dla owadów. Gotowe są już prawie wszystkie drewniane ławki i siedziska. Trwa jeszcze budowa drewnianego podestu meandrującego pośród zieleni parku.

W dalszym ciągu realizowane są prace nad naturalnym ogrodem biocenotycznym, który powstaje w centralnej części parku za Biblioteką Narodową oraz nad strefami wejściowymi do parku. Okolice centralnego stawu wyglądają już na gotowe.

Nowe Pole Mokotowskie
Autor: WXCA Tak ma wyglądać nowe Pole Mokotowskie
Pole Mokotowskie
Autor: WXCA Za projekt rewitalizacji parku Pole Mokotowskie odpowiada warszawska pracownia WXCA

Staw główny Pola Mokotowskiego jak nowy

Charakterystycznym elementem Pola Mokotowskiego jest staw, którego modernizacja okazała się dość skomplikowaną operacją. Staw główny Pola Mokotowskiego zmienił się poprzez jego naturalizację się w całoroczny akwen. Jego oczyszczenie oparte zostało na mediach filtracyjnych z kruszyw oraz roślin. Oczyszczanie wody będzie odbywało się mechanicznie, chemicznie i biologicznie.

Zbiornik podzielony został na dwie części: strefę rekreacyjną oraz strefę regeneracyjną gdzie znajduje się roślinność oczyszczająca wodę. Po napełnieniu jeziora z ujęcia wodnego woda jest w ciągłym zamkniętym obiegu. Oznacza to, że raz napełniony zbiornik wodą wodociągową jest uzupełniany jedynie w wyniku strat na skutek parowania.  

Przypomnijmy, że stary żelbetowy zbiornik został rozebrany. Wymagał on kosztownego corocznego napełniania i spuszczania wody, a powstała w latach 70. konstrukcja utraciła szczelność. W ostatnich latach był napełniany tylko do poziomu niezbędnego minimum, aby żyjące w nim płazy mogły przetrwać. Teraz staw będzie pełny przez cały rok.

Beton uzyskany po rozebraniu zbiornika został pokruszony, wymieszany z ziemią i użyty do usypania górek w ogrodzie biocenotycznym i w strefach brzegowych.

Założenia projektowe Pola Mokotowskiego

Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego pracowni WXCA zakłada wyeksponowanie stref przyrody, wprowadzeniu formy krajobrazu biocenotycznego, wspieranie bioróżnorodności. Rozbudowany zostanie ekosystem wodny, który tworzyć będą: główny zbiornik wodny, kanały i „archiwum wodne” przy Bibliotece Narodowej, ogrody deszczowe, niecki infiltracyjne i łąki podmokłe. Główny staw zostanie przekształcony w naturalny i całoroczny. Będzie on pełnił funkcję także zbiornika retencyjnego. Woda oczyszczana będzie naturalnie, przez odpowiednio dobrane rośliny.

Główny deptak stanie się promenadą spacerową z siedziskami i ozdobną zielenią. Nowym elementem będzie Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego główne aktywności i atrakcje. Obok ścieżki spacerowej meandrować będzie trasa dla rolkarzy i biegaczy, zimą służąca biegom narciarskim. Zimowe atrakcje uzupełni m.in. górka saneczkowa przy Bibliotece, czy możliwość organizacji ślizgawek na naturalnych zbiornikach wodnych.

Projekt Pola Mokotowskiego zakłada integrację parku z sąsiedztwem. Planowane jest otwarcie terenu Parku na tereny Skry, stadionu Syrenka, Biblioteki Narodowej oraz terenów i budynków akademickich przy ul. Batorego.

Planowany jest również pawilon wodny, umiejscowiony przy stawie. Jego szklany dach-kielich będzie zbierał wodę deszczową i zapewniać wodne atrakcje.

Rewitalizacja obejmie też domki fińskie, które zostały przekazane przez władze Związku Radzieckiego jako reparacje wojenne otrzymane od Finlandii po II wojnie światowej. Pierwotnie było ich ponad 200, ale w latach 70. zostały rozebrane. Dwa przetrwały, a jeden z nich ten, w którym mieszkał reportażysta Ryszard Kapuściński, wpisano do gminnej ewidencji zabytków. Niestety ze względu na zły stan obiektów, które były od lat niezamieszkałe, musiały zostać rozebrane. Projekt przewiduje odbudowanie ich w tradycyjnej technologii oraz zaadaptowanie na funkcje kulturalne.

Pole Mokotowskie
Autor: WXCA Fińskie domki na Polu Mokotowskim

Czyim pomysłem nowe Pole Mokotowskie?

Autorem projektu nowego Pola Mokotowskiego jest pracownia WXCA – zwycięzca konkursu realizacyjnego na rewitalizację parku Pole Mokotowskie w Warszawie, rozstrzygniętego w 2018 r.

Kto jest wykonawcą nowego Pola Mokotowskiego?

Prace modernizacyjne wykonuje firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Umowa z wykonawcą opiewa na 40 mln .

Kiedy koniec remontu na Polach Mokotowskich?

Pierwotnie park w nowej odsłonie miał być gotowy pod koniec 2022 roku, jednak w tym terminie, pod koniec listopada 2022 dopiero rozpoczęły się prace nad projektem. Nowy, deklarowany termin zakończenia prac to III kwartał 2023.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej