Park Akcji „Burza” z Nagrodą Architektoniczną Prezydenta Warszawy. Zobacz niezwykły park pod Kopcem Powstania Warszawskiego

2024-04-24 16:32

Park Akcji„ Burza” w Warszawie – dawniej Kopiec Czerniakowski – łączy w sobie zieleń i historię. Niezwykły park pod Kopcem Powstania Warszawskiego sprawia co prawda wrażenie niedokończonego, ale takie było założenie. W 2024 r. obiekt otrzymał Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

  1. Park Akcji „Burza” z Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2024
  2. Kopiec Powstania Warszawskiego – historia
  3. Park Akcji „Burza” po generalnym remoncie
  4. Spacer w koronach drzew w warszawskim parku Akcji „Burza”

Park Akcji „Burza” z Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2024

Zmodernizowany Park i Kopiec Powstania Warszawskiego zostały oficjalnie udostępnione warszawiakom 31 lipca 2023, czyli dzień przed rocznicą wybuchu powstania warszawskiego. Wyjątkowy park Akcji „Burza” to nie tylko miejsce do przyjemnych spacerów wśród zieleni, ale także okazja do bliższego zetknięcia z historią powstania z 1944 r.

W 2024 r. park Akcji „Burza” otrzymał Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy – prestiżowej nagrody przyznawanej co roku warszawskim projektom.

– Wszystkim autorom i inwestorom serdecznie gratuluję i dziękuję za to, co robicie dla Warszawy. Bo to również dzięki Wam i realizowanym przez Was projektom Warszawa pięknieje. Jest coraz bardziej zielona, dostępna i wygodna – stwierdził prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Kopiec Powstania Warszawskiego – historia

Park Akcji „Burza”, w którym znajduje się Kopiec Powstania Warszawskiego jest zlokalizowany na warszawskim Czerniakowie. W centrum parku, na wzniesieniu umieszczono pomnik Polski Walczącej.

Wzniesienie ma sztuczne pochodzenie, powstało z gruzów, które zalegały w mieście po zakończeniu wojny. Gruz stanowił jeden z większych problemów przy odbudowie miasta, bowiem szacuje się, że w Warszawie znajdowało się kilkanaście milionów ton resztek po zburzonych budynkach, czyli cegieł, zniszczonej stolarki, blachy itd. Gruz wywożono najpierw do starych glinianek na Szczęśliwicach i na Moczydłów, usypywano też wzniesienie pod budowę stadionu X-lecia, aż wreszcie trafił na Czerniaków.

Wywożone tam były niestety także i zwykłe śmieci. Na Czerniakowie powstała więc „zwałka”, która była przez dziesięciolecia zaniedbana. Dopiero w latach 90-tych pojawił się pomysł, by góra stała się rodzajem pomnika Powstania Warszawskiego. Na szczycie wzniesienia w rocznicę powstania w 1994 roku umieszczono symbol – Kotwicę, znak Polski Walczącej, a później, w 2004 – miejsce otrzymało nową nazwę: Kopiec Powstania Warszawskiego.

Park Akcji „Burza” po generalnym remoncie

Park Akcji „Burza” i sam Kopiec Powstania Warszawskiego w Warszawie przeszły generalny remont. Otwarcie, choć z półrocznym poślizgiem, nastąpiło 31 lipca 2023. Prace prowadzone były na samym wzniesieniu, została tam wykonana nowa platforma.

Powierzchnia terenu, na którym wykonywane były prace rewitalizacyjne wynosi 200 tys. m², natomiast powierzchnia zabudowy to ponad 6 tys. m². Koszt inwestycji wyniósł ok. 24 mln zł. Projekt modernizacji wykonały pracownie topoScape i Archigrest, a za roboty budowlane odpowiadała firma Remondis.

Kopiec jest miejscem szczególnym, bo usypanym z różnego rodzaju odpadków, przede wszystkim budowlanych. Chodzenie tu poza głównymi trasami groziło skaleczeniem o wystające druty czy potknięciem o sterczącą cegłę. Obszar przeszedł właśnie remont i poruszanie się będzie zorganizowane.

Park Akcji „Burza” bardzo się zmienił. Przede wszystkim na szczyt prowadzą dwie trasy, są to schody, które były tu już wcześniej, ale zostały wyremontowane. Poza tym na górę można wejść od nowa zbudowanym wąwozem, po którym mogą się poruszać także osoby niepełnosprawne. Podłoże i ściany tego szklaku są wykonane z betonu, dodatkowo ściany wykończone są materiałem z gruzobetonu, który ma charakterystyczną formę wyżłobień.

Zmienił się także sam szczyt. Platforma widokowa, z której roztacza się widok na Dolny Mokotów ma teraz dwa poziomy, powierzchnia zaś wykończona jest betonem. Znajduje się tu kotwica, symbol Polski Walczącej, która zyskała nowy postument.

Przy wejściu do parku od ul. Bartyckiej zasiana została łąka, gdzie przygotowany jest plac zabaw dla dzieci wraz ze ścianką wspinaczkową.

W trakcie prac modernizacyjnych wykopano wiele gruzu i odpadków. Elementy z betonu, cegły zostały wykorzystane do wypełnienia gabionów, przy budowie ścian i jako podbudowę dróg. Gruz jako nawiązanie do historii Kopca został także umieszczony wzdłuż edukacyjnej ścieżki prowadzącej na szczyt Kopca, natomiast największe egzemplarze znajdują się przy głównym wejściu do parku. Z kolei wykopane resztki stolarki, blacha czy materiały izolacyjne poddano utylizacji lub recyklingowi.

Spacer w koronach drzew w warszawskim parku Akcji „Burza”

Jedną z większych atrakcji w parku jest możliwość spaceru między pniami i koronami drzew specjalną kładką. Można będzie do niej dojść przyrodniczą ścieżką edukacyjną, która prowadzi wokół Kopca. Choć kładka zbudowana jest zaledwie kilka metrów nad ziemią i bardziej można podziwiać pnie drzew, niż spacerować wśród wierzchołków, to i tak spacer nią będzie ciekawy, bo odbywać się będzie zupełnie z innej perspektywy, niż na ziemi.

Swój bieg zaczyna przy ul. Grupa AK „Północ”, tam też znajduje się wejście. Specjalna trasa ma pozwolić na zwiedzanie parku także osobom z problemami z poruszaniem się, na przykład na wózkach inwalidzkich.

Jednym z walorów Kopca jest przyroda. Wraz z upływem czasu na gruzach pojawiła się zieleń, urosły krzewy i drzewa. Jednak ze względu na trudne, ruderalne warunki glebowe, jest to dość szczególny park, w którym panuje niska bioróżnorodność. Dominują tu gatunki obce, odporne na wymagające warunki, wśród nich przede wszystkim klon jesionolistny, a także robinia akacjowa. Te inwazyjne drzewa i krzewy będą stopniowo zastępowane rodzimymi gatunkami, park będzie miał także dzikie zakątki czyli miejsca nieodstępne, by przyroda sama mogła się przekształcać. Na terenie parku posadzonych zostało ponad 450 młodych drzew parkowych i koło 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej