Kopiec Powstania Warszawskiego z nowym parkiem. Wykonawca inwestycji rozpoczyna prace

2021-09-20 16:03
Kopiec Powstania Warszawskiego
Autor: topoScape/Archigrest Kopiec Powstania Warszawskiego po modernizacji

Kopiec Powstania Warszawskiego to miejsce symboliczne, sztuczne wzniesienie usypane po wojnie z gruzów stolicy. Po kilkuletnich przygotowaniach Kopiec Powstania Warszawskiego i otaczający go park, nazwany Parkiem Akcji „Burza” zostaną zmodernizowane. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wybrał właśnie wykonawcę inwestycji. Zobacz, jak będzie wyglądał odmieniony Kopiec Powstania Warszawskiego?

Spis treści

  1. Projekt Kopca Powstania Warszawskiego
  2. Kiedy ruszy przebudowa Kopca Powstania Warszawskiego i parku?
  3. Jak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego wraz z parkiem?

Projekt Kopca Powstania Warszawskiego

Prace związane z przygotowaniem do modernizacji Kopca Powstania Warszawskiego i terenu wokół niego rozpoczęto już w 2018 roku. Wtedy to miasto przeprowadziło konsultacje społeczne dotyczące wobec tej przestrzeni. Przedmiotem debat były przede wszystkim formy godnego upamiętnienia Powstania Warszawskiego, kształt zieleni i potrzeby zróżnicowanych grup użytkowników parku. Na podstawie wniosków z konsultacji opracowano wytyczna do konkursu na zmianę tego miejsca. Zadaniem uczestników było opracowanie projektu zagospodarowania ponad 20-hektarowego terenu przy ul. Bartyckiej, ze szczególnym uwzględnieniem wznoszącego się na wysokość 121 metrów Kopca Powstania Warszawskiego. 

Najlepszą koncepcją okazał się projekt pracowni topoScape i Archigrest. Jury doceniło „konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na Kopiec Powstania Warszawskiego, dbałość o zarządzanie krajobrazem, rozwiązania realizujące potrzeby społeczne w zakresie rekreacji i wypoczynku oraz zastosowanie form architektonicznych budujących nastrój miejsca”.

projekt Kopca Powstania Warszawskiego
Autor: topoScape/Archigrest Zwycięski projekt Kopca Powstania Warszaawskiego
Skąd Kopiec Powstania Warszawskiego?

Kopiec Powstania Warszawskiego – sztuczne wzniesienie znajdujące się na Czerniakowie w warszawskiej dzielnicy Mokotów po południowej stronie ulicy Bartyckiej. Oficjalną nazwę nosi od 2004 (po inicjatywie środowiska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a następnie uchwale radnych miasta). Kopiec powstał ze zwożonego gruzu, pozostałego z ruin zniszczonej stolicy. Usypywanie rozpoczęto po 1945. Ale jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku na kopiec wjeżdżały śmieciarki, zwalając tu gruz i śmieci, stąd miejsce to funkcjonowało m.in. pod nazwą  „Zwałka".

Z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego uporządkowano szczyt kopca i zbudowano schody umożliwiające wygodne dojście od ul. Bartyckiej. Na wyłożonej kostką płaszczyźnie umieszczony jest kilkumetrowej wysokości symbol Polski Walczącej. Tradycyjnie, 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, na kopcu o godz. 21:00 odbywają się uroczystości, w trakcie których rozpalane jest ognisko ogniem przeniesionym przez „sztafetę pokoleń” z Grobu Nieznanego Żołnierza.

Kiedy ruszy przebudowa Kopca Powstania Warszawskiego i parku?

Prace związane z modernizacją Parku Akcji „Burza” i Kopcem Powstania Warszawskiego mają się rozpocząć w październiku 2021. Przestrzeń zostanie uporządkowana i zagospodarowana zgodnie z historyczną symboliką tego miejsca, ale wiele miejsca poświęcone zostanie przyrodzie, a także rekreacji. Za przebudowę, której koszt opiewa na ponad 24 mln zł, odpowiada firma REMONDIS sp. z o.o. Inwestycja powinna się zakończyć pod koniec 2022.

Kopiec Powstania Warszawskiego po przebudowie
Autor: topoScape/Archigrest Kopiec Powstania Warszawskiego z symbolem Polski Walczącej

Jak zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego wraz z parkiem?

Zakres praz przy Kopcu Powstania Warszawskiego jest dość duży. Wybrana w konkursie architektonicznym koncepcja zakłada nawet zmianę samej formy wzniesienia - szczyt zostanie ścięty. W ten sposób ma powstać dwupoziomowa platforma widokowa. Przebudowane zostaną też schody prowadzące na szczyt, tworzące aleję Godziny „W".

W parku pojawią się ciekawe ekspozycje historyczne opowiadające o odbudowie stolicy. Na Kopcu powstanie nowy plac, a Kotwica Polski Walczącej zyska nowoczesny postument. Półdzika zieleń porastająca wzgórze zostanie w wybranych miejscach uporządkowana, w innych pojawią się nowe drzewa parkowe i sadzonki drzew leśnych. W parku powstaną też ścieżki przyrodnicze i kładki w koronach drzew. Zaplanowane są naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefa dla psów.

W późniejszym terminie w parku powstaną też, zaproponowane w projekcie architektów, wielofunkcyjne pawilony, obiekty sportowe, ścieżka dla rowerzystów.

Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. Chcemy zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z jej rangą oraz umożliwić każdemu łatwy dostęp do parku i odbywających się tu uroczystości. – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Park zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy opiekunów z dziećmi. Osoby te będą mogły dostać się na szczyt Kopca z pominięciem schodów. Wejścia do parku, w tym dodatkowe wejście od strony ul. Grupy AK „Północ”, oraz ścieżki spacerowe o odpowiednim nachyleniu umożliwią im swobodne poruszanie się po parku i korzystanie z nowych stref rekreacyjnych. Istniejąca droga obwodowa wokół wzniesienia również zostanie poprowadzona wąwozami o łagodnym nachyleniu. Strome dziś podejście na sam szczyt Kopca zostanie złagodzone i wyposażone w rampy, aby ułatwić dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się i ich asystentom. Dodatkowo, główny plac wejściowy od strony ul. Bartyckiej zostanie specjalnie zaaranżowany do organizacji uroczystości, co umożliwi uczestnictwo wielu osób, bez potrzeby wjazdu na szczyt.

schody Kopca Powstania Warszawskiego
Autor: topoScape/Archigrest Przebudowane zostaną też schody prowadzące na szczyt wzniesienia, tworzące aleję Godziny "W"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej