Pole Mokotowskie - jak się zmieni? Rusza modernizacja Pola Mokotowskiego!

2021-11-26 12:19
Pole Mokotowskie Warszawa
Autor: WXCA Zmieni się Pole Mokotowskie. Duży staw będzie wyglądał jak naturalny, z wodą roślinnością

Park Pole Mokotowskie to popularna przestrzeń rekreacyjna Warszawy, leżąca na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia. Pole Mokotowskie przejdzie rewitalizację. Zobacz, jak będzie wyglądało nowe Pole Mokotowskie. Prace modernizacyjne już się ropzpoczęły.

Spis treści

 1. Nowe Pole Mokotowskie
 2. Zmieni się staw Pola Mokotowskiego
 3. Czyim pomysłem nowe Pole Mokotowskie?
 4. Założenia projektowe Pola Mokotowskiego
 5. Kto wykonawcą nowego Pola Mokotowskiego?
 6. Kiedy Warszawa zyska nowe Pole Mokotowskie?

Nowe Pole Mokotowskie

Projekt modernizacji Pola Mokotowskiego obejmuje liczne nasadzenia zieleni i nowy, naturalny układ wodny. W parku pojawi się m.in. 55 nowych drzew, ponad 6 tys. krzewów, 17 tys. bylin i niemal 1,5 ha łąk. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano:

 • rozbudowę i aranżację nowych miejsc rekreacyjnych i stref wejściowych,
 • aranżację ogrodu sensorycznego i biocenotycznego,
 • stworzenie nowych układów wodnych i naturalizacja dużego stawu,
 • nasadzenia zieleni: kilkadziesiąt drzew, kilka tysięcy krzewów, bylin, prawie 1,5 ha łąk kwietnych, do tego tysiące pnączy, roślin cebulowych, roślin szuwarowych i wodnych,
 • budowę siłowni plenerowych i rozbudowa placów zabaw,
 • budowę toalet publicznych,
 • wprowadzenie elementów małej architektury,
 • remont domków fińskich, w tym domku Ryszarda Kapuścińskiego.

Zarząd Zieleni Miejskiej poinformował o rozpoczęciu od 9 listopada prac budowlanych. Podczas robót teren Parku Pole Mokotowskie będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Na początek zostanie wybudowane zaplecze budowy na parkingu od strony ulicy Batorego. Planowany terminu zakończenia prac budowlanych – 30 listopada 2022 r.

Zmieni się staw Pola Mokotowskiego

Znamiennym elementem Pola Mokotowskiego jest staw. Z jego dna  usunięty zostanie beton, brzegi zmienią się w strefy roślinności wodnej. Pojawi się również drugi staw. Oba będą utrzymane w stylu zbiorników naturalnych. Planowana technologia oczyszczania ma się przyczyniać do zachowania w nich stabilnego ekosystemu wodnego.

Pole Mokotowskie
Autor: WXCA Nowe Pole Mokotowskie

Czyim pomysłem nowe Pole Mokotowskie?

Autorem projektu nowego Pola Mokotowskiego jest pracowania WXCA - zwycięzca konkursu realizacyjnego na rewitalizację parku Pole Mokotowskie w Warszawie, rozstrzygniętego w 2018 r.

Założenia projektowe Pola Mokotowskiego

Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego pracowni WXCA zakłada wyeksponowanie stref przyrody, wprowadzeniu formy krajobrazu biocenotycznego, wspieranie bioróżnorodności. Rozbudowany zostanie ekosystem wodny, który tworzyć będą: główny zbiornik wodny, kanały i „archiwum wodne” przy Bibliotece Narodowej, ogrody deszczowe, niecki infiltracyjne i łąki podmokłe. Główny staw zostanie przekształcony w naturalny i całoroczny. Będzie on pełnił funkcję także zbiornika retencyjnego. Woda oczyszczana będzie naturalnie, przez odpowiednio dobrane rośliny.

Główny deptak stanie się promenadą spacerową z siedziskami i ozdobną zielenią. Nowym elementem będzie Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego główne aktywności i atrakcje. Obok ścieżki spacerowej meandrować będzie trasa dla rolkarzy i biegaczy, zimą służąca biegom narciarskim. Zimowe atrakcje uzupełni m.in. górka saneczkowa przy Bibliotece, czy możliwość organizacji ślizgawek na naturalnych zbiornikach wodnych.

Projekt Pola Mokotowskiego zakłada integrację parku z sąsiedztwem. Planowane jest otwarcie terenu Parku na tereny Skry, stadionu Syrenka, Biblioteki Narodowej oraz terenów i budynków akademickich przy ul. Batorego.

W strefach wypoczynku pierwotnie zakładano Tematyczne Pawilony Żywiołów - cztery pawilony symbolizujące cztery żywioły: wodę, powietrze ogień i ziemię. Oprócz oferty gastronomicznej i warsztatowo-edukacyjnej, miały dawać możliwość bezpośredniego doświadczania i zabawy z żywiołami. To ważna część koncepcji parku, która okazała się jednak za droga. Ostatecznie ma powstać tylko jeden pawilon, wodny, umiejscowiony przy stawie. Jego szklany dach-kielich będzie zbierał wodę deszczową i zapewniać wodne atrakcje.

Rewitalizacja Pola Mokotowskiego ma przebiegać równolegle z udostępnieniem warszawiakom terenów klubu Skra, który jest częścią Pola Mokotowskiego.

Pole Mokotowskie rewitalizacja
Autor: WXCA W parku powstaną dwa nowe ogrody: sensoryczny (obok placu zabaw w części ochockiej) i biocenotyczny (obok czytelni Biblioteki Narodowej)
Pole Mokotowskie wizualizacja
Autor: WXCA Nowe latarnie, siedziska, ławostoły, kosze na śmieci, stefa do grillowania - wszystkie te elementy urozmaicą nowe Pole Mokotowskie

Kto wykonawcą nowego Pola Mokotowskiego?

Prace modernizacyjne wykona firma Inmel we współpracy z pracownią Palmett. Umowa z wykonawcą opiewa na 40 mln .

Kiedy Warszawa zyska nowe Pole Mokotowskie?

Modernizacja Parku Pole Mokotowskie rozpoczęła się w listopadzie 2022. W tej chwili rozbetonowywany jest staw główny. W związku z rozbiórką zbiornika teren w jego otoczeniu został wygrodzony i czasowo wyłączony z użytkowania.Nowe Pole Mokotowskie ma być gotowe na IV kwartał 2022 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej