Tramwaj na Gagarina – kiedy zakończy się budowa trasy? Zobacz na zdjęciach postępy prac przy tramwaju na Sielce

2023-11-09 9:14

Budowa tramwaju na Gagarina, czyli odnogi tramwaju do Wilanowa zmierza do finiszu. Na placu budowy widać już m.in. zielone torowisko oraz słupy sieci trakcyjnej. Którędy pojedzie tramwaj na Sielce i gdzie powstaną przystanki? Zobacz zdjęcia i poznaj fakty.

Spis treści

  1. Tramwaj na Gagarina – trasa. Którędy pojedzie tramwaj na Sielce?
  2. Tramwaj na Gagarina – przystanki
  3. Kiedy koniec budowy tramwaju na Gagarina?
  4. Tramwaj na Gagarina – aktualności. Co dzieje się na budowie?
  5. Tramwaj na Gagarina – wizualizacja

Tramwaj na Gagarina – trasa. Którędy pojedzie tramwaj na Sielce?

Tramwaj na Gagarina rozpocznie swoją liczącą ok. 1 km trasę przy skrzyżowaniu ul. Gagarina, Czerniakowskiej i al. Polski Walczącej. Stąd nowa trasa pobiegnie wzdłuż ul. Gagarina aż do jej skrzyżowania z ul. Belwederską i Spacerową, gdzie połączy się z główną trasą tramwaju do Wilanowa. Stąd podróżni będą mogli pojechać w kierunku Miasteczka Wilanów lub w kierunku centrum. Inwestycję wartą 4,34 mln zł realizuje firma Egis Poland.

tramwaj do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie Trasa tramwaju do Wilanowa wraz z odnogami: tramwajem na Stegny i tramwajem na Gagarina Link: Kliknij, aby powiększyć

Warto dodać, że mieszkańcy Sielc zyskają też możliwość dojechania tramwajem na Stegny. Trwa bowiem budowa drugiej odnogi linii do Wilanowa, która pobiegnie ul. św. Bonifacego aż do pętli pod kościołem.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Wraz z budową tramwaju z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji wybudujemy (...) nowy kolektor ściekowy o średnicy 2,8 m i długości ok. 1,2 km. Budowa kanału przyczyni się do podwyższenia bezpieczeństwa systemu kanalizacji w czasie m.in. intensywnych opadów atmosferycznych – podają Tramwaje Warszawskie.

Tramwaj na Gagarina – przystanki

W ramach tramwaju na Sielce powstają 3 nowe przystanki. Ich lokalizacje to:

  • przy skrzyżowaniu ul. Gagarina z ul. Belwederską i Spacerową,
  • w ul. Gagarina na wysokości ul. Sieleckiej,
  • przy skrzyżowaniu ul. Gagarina, Czerniakowskiej i al. Polski Walczącej.

Warto dodać, że w przypadku pierwszego z omawianych przystanków platforma peronowa dla jadących w stronę Sielc znajdzie się przed skrzyżowaniem Gagarina z Belwederską, a dla jadących w stronę centrum – za skrzyżowaniem, przy ul. Spacerowej.

Tramwaj na Gagarina mapa
Autor: Tramwaje Warszawskie Mapa tramwaju na Gagarina z zaznaczonymi przystankami (czerwone prostokąty) Link: Kliknij, aby powiększyć

Kiedy koniec budowy tramwaju na Gagarina?

Pierwotnie zapowiadano uruchomienie tramwajów na Sielce jeszcze przed otwarciem głównej trasy do Wilanowa. Teraz jednak wiadomo już, że do tego nie dojdzie z uwagi na niskie zaawansowanie prac na ul. Spacerowej i Goworka – nie ma jeszcze szyn, które łączyłyby ul. Gagarina z ul. Puławską i dalej z centrum.

Obecnie zapowiada się, że tramwaje pojadą ul. Gagarina w pierwszej połowie 2024 r., wraz z otwarciem całej trasy do Wilanowa. Istnieje jednak ryzyko, że ta inwestycja się opóźni. Obecnie zakłada się, że do kwietnia 2024 r. zakończą się roboty budowlane na trasie do Wilanowa i rozpocznie się procedura odbiorów.

Tramwaj na Gagarina – aktualności. Co dzieje się na budowie?

Pierwsze prace nad tramwajem na Sielce rozpoczęły się w maju 2022 r. Najpierw powstał podziemny kolektor ściekowy, a dopiero po zakończeniu tych prac mogła się zacząć budowa tramwaju w ul. Gagarina.

Obecnie tramwaj na Gagarina jest gotowy w ok. 85%. Ułożono już szyny i rozchodnik na większości budowanego odcinka. Trwa budowa terminalu końcowego przy skrzyżowaniu z Czerniakowską. Do wykonania pozostała m.in. sieć trakcyjna, sygnalizacja świetlna oraz nasadzenia zieleni.

Co ważne, Tramwaje Warszawskie zapowiadają, że w grudniu 2023 r. powróci pełna przejezdność ul. Gagarina dla samochodów. Pozostaną jedynie lokalne utrudnienia związane z pracami przy ul. Belwederskiej.

Tramwaj na Gagarina – wizualizacja

Poniżej prezentujemy wizualizację docelowego wyglądu skrzyżowania trasy tramwaju na Sielce z główną trasą tramwaju do Wilanowa oraz projekt docelowej organizacji ruchu.

Wizualizacja tramwaju na Gagarina, skrzyżowanie z ul. Belwederską i Spacerową
Autor: Tramwaje Warszawskie Wizualizacja tramwaju na Gagarina, skrzyżowanie z ul. Belwederską i Spacerową Link: Kliknij, aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina
Autor: Tramwaje Warszawskie Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina, część 1 Link: Kliknij, aby powiększyć
Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina
Autor: Tramwaje Warszawskie Docelowa organizacja ruchu na trasie tramwaju na Gagarina, część 2 Link: Kliknij, aby powiększyć

QUIZ. Sobór, browar, czynszówka... Znasz te nazwy budynków?

Pytanie 1 z 15
Browar to obiekt, w którym produkuje się...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej