Warsaw One wyrośnie w miejscu Ilmetu przy rondzie ONZ w Warszawie. Powstanie nawet 200-metrowa wieża

2024-04-05 13:40
Wieżowiec Ilmet przy rondzie ONZ w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W miejscu wieżowca Ilmet przy rondzie ONZ w Warszawie ma powstać nowy drapacz chmur o nazwie Warsaw One.

Warsaw One to nowy wieżowiec od firmy Skanska, który wyrośnie wkrótce przy rondzie ONZ w Warszawie. Nawet 200-metrowa wieża zastąpi wieżowiec Ilmet z lat 90., który dziś nie przystaje już do współczesnych standardów. Kiedy rozpocznie się inwestycja?

Spis treści

  1. Warsaw One powstanie w miejscu Ilmetu przy rondzie ONZ
  2. Jaki będzie wieżowiec Warsaw One? Skanska nie zdradza planów
  3. Kiedy rozbiórka Ilmetu? Przerwała ją wojna w Ukrainie

Warsaw One powstanie w miejscu Ilmetu przy rondzie ONZ

Warsaw One to wieżowiec planowany już od kilkunastu lat przy rondzie ONZ w Warszawie. Ma on powstać w miejscu, gdzie od 1997 r. stoi Ilmet – charakterystyczna wieża z obracającym się logiem firmy Mercedes-Benz na czubku (zdemontowanym w 2021 r.). Teraz obiekt czeka rozbiórka. Przypomnijmy, że chodzi o działkę pod adresem al. Jana Pawła II 15. Lokalizacja jest znakomita – tuż przy ścisłym centrum miasta, przy stacji metra M2.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Obecnie o inwestycji Warsaw One niewiele wiadomo. Projekt z 2008 r., stworzony przez pracownię Schmidt Hammer Lassen jeszcze dla poprzedniego właściciela działki, przewidywał szklaną 188-metrową wieżę złożoną z trzech stopni o różnej wysokości. Teraz jednak powstaje nowy projekt. Warto dodać, że plan miejscowy dopuszcza w tym miejscu nawet 200-metrowy budynek. Oznacza to, że w miejscu Ilmetu może powstać obiekt dwukrotnie wyższy.

Wizualizacja wieżowca Warsaw One z 2012 r. według projektu pracowni Schmidt Hammer Lassen
Autor: Schmidt Hammer Lassen Nieaktualna już wizualizacja wieżowca Warsaw One z 2012 r. Link: Kliknij, aby powiększyć

Jaki będzie wieżowiec Warsaw One? Skanska nie zdradza planów

Warsaw One będzie biurowcem o wysokości do 200 m. Firma Skanska na razie nie ujawnia zbyt wielu szczegółów związanych z tą inwestycją. Wiadomo jednak, że budynek powstanie najwcześniej za kilka lat, gdyż obecnie Skanska skupia się na innym projekcie – trwa budowa biurowca Studio A na Woli.

Według nieoficjalnych informacji nad nowym projektem pracuje duńska pracownia Arrow Architects, która zaprojektowała też wspomniany kompleks Studio. Nowy obiekt ma być podobno zbliżony wyglądem do tego, który planowano w w 2008 r. Wówczas zakładano, że obiekt zaoferuje 60 tys. m2 powierzchni biurowej, jednak nie wiadomo, czy tak samo będzie w nowym projekcie. Z pewnością jednak powstanie jeden z najwyższych wieżowców w Warszawie.

Kiedy rozbiórka Ilmetu? Przerwała ją wojna w Ukrainie

Obecnie nie jest pewna data rozbiórki wieżowca Ilmet w Warszawie. Właściciel obiektu na razie skupia się na realizowanym projekcie biurowym Studio, ale nie wyklucza, że następną inwestycją będzie właśnie Warsaw One w miejscu Ilmetu.

103-metrowy Ilmet (85 m do dachu) to dziś jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków na Woli, jednak jego losy są przesądzone już od dawna. Wybudowany w połowie lat 90. biurowiec nie przystaje do współczesnych standardów, a do tego jest raczej niski w porównaniu wieżowcami budowanymi obecnie.

Od 2016 r. w Ilmecie nie można już wynająć biur i obiekt stoi pusty. W 2021 r. nowy właściciel – firma Skanska – rozpoczął nawet rozbiórkę. Została ona jednak tymczasowo wstrzymana w związku z wojną w Ukrainie – od 2022 r. w obiekcie mieszkają uchodźcy. Jak jednak dowiedział się portal Nowa Warszawa, Skanska użycza miastu obiektu na czas określony (nie wiadomo, jak długi), a zatem po jego upływie możliwe będzie przesiedlenie tych osób w inne miejsce.

– Chcemy (...) wykorzystać jak najwięcej elementów ze starego budynku. Chodzi na przykład o skruszony beton, żeby zrobić nowe fundamenty – mówi w rozmowie z Business Insiderem Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezeska firmy Skanska.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej