Kokoszki II. Pekabex uruchomił nowoczesną fabrykę prefabrykatów w Gdańsku-Kokoszkach

2020-03-04 12:49
Kokoszki nowa fabryka prefabrykatów
Autor: Marzena Sarniewicz Tak wygląda budynek nowej fabryki prefabrykatów firmy Pekabex w gdańskich Kokoszkach

Kokoszki to najdalej wysunięta na zachód dzielnica Gdańska. Właśnie tu na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej grupa Pekabex uruchomiła jedną z najnowocześniejszych fabryk prefabrykatów w Europie. Inwestycja w gdańskich Kokoszkach to nowatorski projekt. Zobacz jak wygląda fabryka prefabrykatów nazywana przez inwestorów Kokoszki II.

To nie pierwsza fabryka Pekabeksu w Gdańsku. Przypomnijmy, że w 2015 roku firma przejęła Zakład Kokoszki Prefabrykacja za kwotę 25 mln zł. Inwestycja pochłonęła ok. 45 mln zł, z czego 10 mln to były koszty remontu i modernizacji. Dziś zakład w Kokoszkach produkuje ponad 100 m³ prefabrykatów betonowych dziennie, dla porównania w chwili przejęcia było to około 25 m³. Okazuje się, że to był początek odważnych decyzji firmy Pekabex. Obok zakładu Kokoszki powstała kolejna fabryka, nazywana Kokoszki II, która będzie mogła wyprodukować do 500 tys. m² prefabrykatów betonowych rocznie. Wartość inwestycji to ponad 65 mln zł.

Kokoszki nowa fabryka prefabrykatów Pekabex
Autor: Pekabex Hala produkcyjna nowej fabryki prefabrykatów w Gdańsku - Kokoszki

Inwestycja Pekabeksu to nowatorski projekt na polskim rynku

Nowy zakład to kopalnia nowoczesności. Wyposażony jest w pełni zautomatyzowane linie do produkcji płyt typu filigran, ścian z podwójnego filigranu i ścian z izolacją, a także ścian pełnych. To prefabrykaty betonowe, które polecane są głównie do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, ale nie tylko. Można je wykorzystywać również w budownictwie inżynieryjnym, biurowym, a także przy budowie parkingów, ścian oporowych oraz podczas budowy przy granicy istniejącego budynku.

W naszej fabryce ściany będą produkowane w dwóch typach - 2F, czyli podwójny filigran oraz 2FI, czyli podwójny filigran z izolacją. Już teraz mamy zamówienia na około 60% rocznych możliwości zakładu – powiedział Robert Jędrzejowski, prezes zarządu Pekabex SA.

Prezes Zarządu Kokoszki Prefabrykacja S.A.
Pekabex

Autor: Pekabex

Beata Żaczek

Beata Żaczek związana jest z Grupą Pekabex od 2009 roku. Początkowo pełniła funkcję Członka Rady Nadzorczej, później dyrektora finansowego CFO w Grupie Pekabex. Od 2015 roku jest Wiceprezesem Zarządu Pekabex S.A. Aktualnie jest też Prezesem Zarządu Kokoszki Prefabrykacja S.A. Pełni też funkcję Członka Zarządu Pekabex Bet S.A., Członka Zarządu Pekabex Pref S.A. oraz Członka Zarządu Pekabex Inwestycje II S.A. Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, kierunku Marketing i Zarządzanie, specjalność Finanse i Rachunkowość, na której to uczelni ukończyła również podyplomowe studia z zakresu zarządzania finansami.

Kokoszki II to już piąty zakład Pekabeksu w Polsce

Początki działalności Pekabeksu miały miejsce prawie 50 lat temu. Jednak to ostatnie 10 lat trzeba zaliczyć do najbardziej znaczących dla rozwoju firmy, gdyż w tym czasie powstały cztery nowe fabryki. Aktualnie jest ich pięć.

Zakłady Pekabex w Polsce:

  • w Poznaniu – działa od 1972 roku
  • w Bielsko-Białej – od 2012 roku
  • w Gdańsku - Kokoszki – od 2015 roku
  • w Mszczonowie - od 2016r roku
  • w Gdańsku - Kokoszki II – od 2020 roku

Czy prefabrykaty wrócą na polskie osiedla?

Zgodnie z opinią przedstawicieli firmy Pekabex przed rynkiem elementów prefabrykowanych używanych w budownictwie mieszkaniowym są coraz lepsze perspektywy. Jego udział w krajowym rynku budowlanym wzrasta z roku na rok. Szczególnie brak pracowników oraz wzrost wynagrodzeń powodują, że atrakcyjność budowy z prefabrykatów betonowych nad budownictwem tradycyjnym jest coraz bardziej wyraźna.

Trzeba dodać, że do produkcji prefabrykatów również nie potrzeba wielu osób. W nowej fabryce Pekabeksu Kokoszki II na jednej zmianie zatrudnionych będzie zaledwie 12 osób. Zakład funkcjonuje w systemie dwuzmianowym, wiec w ciągu doby na hali Kokoszki II będzie pracowało 24 osoby.

Realizowanie obiektów z prefabrykatów jest szybsze i wymaga znacznie mniejszej liczby pracowników na placu budowy. Czas budowy może być nawet dwukrotnie krótszy. Nowoczesne prefabrykaty zapewniają lepszą izolację termiczną, co budownictwo tradycyjne, a badania dotyczące dźwiękoszczelności i akustyki mieszkań wykazały, iż przewyższają polskie normy obowiązujące od 2021 r. Wśród pozostałych przewag można wymienić m.in. uniezależnienie od pogody i możliwość budowy przez 12 miesięcy w roku, a także montaż z kół, czyli bezpośrednio z pojazdów, które dowożą elementy na budowę. Nie ma konieczności organizowania magazynu materiałów na placu budowy, co przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa i ma wpływ na środowisko. Wiele zalet budownictwa z prefabrykatów sprawia, że jest ono bardzo rozpowszechnione na rynku skandynawskim. W Szwecji ponad 80% mieszkań powstaje z prefabrykatów – wylicza prezes Robert Jędrzejowski.

Reasumując, przed mieszkaniówką oraz budownictwem modułowym w Polsce duża szansa na rozwój. Grupa Pekabex buduje pilotażową inwestycję w tym segmencie. Chodzi o projekt osiedla Jasielska w Poznaniu (166 mieszkań) realizowany przez spółkę zależną spółki Pekabex Development. Jest to inwestycja w skandynawskim stylu - wysokiej jakości i ekonomiczna dla mieszkańców.

Zobacz jak przebiegała budowa nowej fabryki prefabrykatów Kokoszki II

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej