Jest pozwolenie na rozbiórkę Multikina Ursynów. Najstarszy multipleks w Warszawie przestanie istnieć. Co dalej z terenem?

2024-03-27 9:09
Multikino Ursynów w Warszawie
Autor: K. Babicki/UM Warszawa Multikino Ursynów w Warszawie zastąpią bloki. Kolejne powstaną na działce za kinem.

Rozbiórka Multikina Ursynów – najstarszego warszawskiego multipleksu – jest coraz bliżej. Popularne kino przy stacji metra Imielin zniknie, a w jego miejscu wyrosną nowe budynki. Znane są już także plany dotyczące terenu za Multikinem, nabytym w 2023 r. przez partnera biznesowego Roberta Lewandowskiego.

8. Pokrycia dachowe. Szkoła budowania

Spis treści

  1. Kiedy wyburzają Multikino Ursynów? Padła data zamknięcia multipleksu
  2. Działka za Multikinem Ursynów kupiona przez partnera biznesowego Roberta Lewandowskiego
  3. Przy Cynamonowej 21 powstaje skwer z elementami sportów miejskich

Kiedy wyburzają Multikino Ursynów? Padła data zamknięcia multipleksu

Budynek Multikina Ursynów – najstarszego obiektu tej sieci w Warszawie (1999 r.) – jeszcze w tym roku zostanie wyłączony z użytkowania. 8 marca 2023 r. Multikino S.A. sprzedało prawo użytkowania wieczystego działki belgijskiemu deweloperowi GH Development 11. Jak dowiedział się serwis HaloUrsynow.pl, Multikino Ursynów zakończy działalność w III kwartale 2024 r., po czym rozpocznie się jego rozbiórka. Oznacza to, że filmy będą tu emitowane najpóźniej do września 2024 r.

Deweloper już się do tego szykuje. W lutym 2024 r. spółka uzyskała pozwolenie na rozbiórkę budynku Multikina oraz parkingu naziemnego. W tym drugim przypadku chodzi o budynek, który do końca 2020 r. pełnił funkcję parkingu P+R Metro Imielin. Obiekt został jednak zamknięty z uwagi na nieodpowiedni stan techniczny oraz słabe wykorzystanie. Teraz inwestor stara się o pozwolenie na budowę nowych obiektów, które chce postawić na działce po kinie.

W miejscu obecnego budynku Mutikina Ursynów plan miejscowy dopuszcza 23-metrowy budynek mieszkalno-usługowy z 34-metrową dominantą naprzeciwko „wieży” dzielnicowego urzędu po przeciwnej stronie al. KEN. Najprawdopodobniej będzie to więc 7-piętrowy blok z usługami w parterach oraz wyższą częścią wieżową.

Warto dodać, że docelowo zniknie także „Figlowisko”, czyli otwarte w 2013 r. popularne lodowisko na Ursynowie. W jego miejscu plan miejscowy przewiduje bowiem tereny zielone.

Działka za Multikinem Ursynów kupiona przez partnera biznesowego Roberta Lewandowskiego

Ciekawe rzeczy będą się dziać także za samym Multikinem. 18 grudnia 2023 r. odbyła się licytacja cennej miejskiej działki położonej na tyłach Multikina Ursynów, przy ul. Cynamonowej. Chodzi o teren po tzw. Ursynowskim Fortepianie – niedokończonej inwestycji handlowej z lat 90. Działka została podzielona na dwie części, z czego na jednej ma powstać ogólnodostępny skwer, a druga została wystawiona na sprzedaż. Jak podaje serwis HaloUrsynow.pl, nowym właścicielem działki za Multikinem został Danilo Djurovica – partner biznesowy piłkarza Roberta Lewandowskiego. Teren sprzedano za rekordową kwotę 82,2 mln zł (przy cenie wywoławczej 40 mln zł), z czego aż 57,5 mln zł zasili budżet dzielnicy.

– Po ponad 20 latach teren odzyskany po tzw. Ursynowskim Fortepianie zacznie znowu służyć mieszkańcom. Teren ten w 100% zmieni swój charakter – mówi burmistrz Ursynowa, Robert Kempa.

Nabywca gruntu nie ujawnił jeszcze swoich planów, jednak plan miejscowy dopuszcza w tym miejscu 23-metrowe budynki mieszkalne (7 pięter). Należy zatem spodziewać się kolejnych bloków na Ursynowie. Można zgadywać, że ceny mieszkań będą tu wysokie, bo lokalizacja jest znakomita – kilkaset metrów od stacji metra M1 Imielin, w pobliżu m.in. urzędu dzielnicy, domu kultury i centrum handlowego KEN Center.

Warto dodać, że położona na skraju „Ursynowskiego Fortepianu” działka na skrzyżowaniu ul. Gandhi oraz Cynamonowej należy już do innego dewelopera – firmy Volumetric. Tu z kolei plan miejscowy dopuszcza 33-metrowy blok mieszkalny. Deweloper złożył już wniosek o pozwolenie na budowę.

Przy Cynamonowej 21 powstaje skwer z elementami sportów miejskich

Jak wspomniano, część działki na tyłach Multikina pozostała w rękach miasta. Chodzi o teren przy ul. Cynamonowej 21, gdzie dzielnica od grudnia 2023 r. buduje ogólnodostępny skwer, który ma być gotowy 1 maja 2024 r. Koncepcję zagospodarowania terenu opracowało biuro projektowo-konsultingowe PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Jest ono znane m.in. ze stworzenia koncepcji budowanego właśnie parku linearnego na Ursynowie. Koszt prac to blisko 1,3 mln zł.

– Park samorządowy będzie obejmował teren o powierzchni ponad 3200 m². Na tym terenie powstaną boiska do gry w koszykówkę 3x3 oraz do gry w teqball z nawierzchnią sportową z tworzyw sztucznych, postawiony zostanie także stół gry w tenisa stołowego i poręcze do ćwiczeń. Pojawią się także hamaki miejskie z matą dwuosobową oraz hamak wieloosobowy typu ptasie gniazdo, ławki betonowo-drewniane z oparciem oraz bez oparcia, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Przebudowana zostanie również sieć oświetlenia parku – zapowiada dzielnica.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej