Deepspot. Najgłębszy basen nurkowy w Polsce prawie gotowy

2020-09-10 9:06 Marzena Sarniewicz
Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot będzie tak głęboki jak wysoki jest 15-piętrowy budynek

Deepspot czyli najgłębszy basen w Polsce powstaje w Mszczonowie pod Warszawą. Budowa kompleksu dobiega końca. Gotowa jest już najgłębsza część Deepspot, czyli tuba. Z początkiem września rozpoczęło się napełnianie basenu wodą. Inwestor podał też datę otwarcia basenu.

Spis treści

  1. Jaki będzie basen Deepspot?
  2. Wieści z budowy basenu Deepspot
  3. Kiedy otwarcie basenu Deepspot w Mszczonowie?
  4. Jak dojechać do basenu Deepspot?

Basen nurkowy Deepspot to kolejna inwestycja marki Flyspot, która zajmuje się udostępnianiem tuneli aerodynamicznych w Warszawie i w Katowicach oraz dysponuje jedynym w Polsce symulatorem lotu Boeingiem 737.

Jaki będzie basen Deepspot?

Deepspot będzie miał 45 m głębokości. Pomieści 8000 m³ wody, to prawie tyle ile znajduje się w 27 basenach olimpijskich. Woda w basenie ma być przejrzysta do samego dna i cieplejsza niż w tradycyjnych zbiornikach, co umożliwi pływanie bez pianki termoizolacyjnej. Jej krystaliczna toń ma zapewnić nurkującym niezwykłe doznania, porównywalne do swobodnego dryfowania w przestrzeni.

W basenie będą mogli trenować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dla tych ostatnich w ofercie będzie kompleksowe szkolenie nurkowe kończące się certyfikatem. Również freediverzy będą mogli w Deepspot realizować kolejne wyzwania. Wszystkie treningi mają odbywać się pod czujnym okiem instruktorów, przy użyciu najnowocześniejszego i bezpiecznego sprzętu.

Basen Deepspot będzie można oglądać nie tylko z perspektywy nurka. Powstanie także podwodny tunel dla widzów, a w planach są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce.
Autor: Cemex Specjalny cement do budowy basenu Deepspot dostarcza firma Cemex

Wieści z budowy basenu Deepspot

Budowa tak głębokiego basenu to potężne wyzwanie technologiczne. Ściany Larsena (oporowe) w 50-metrowej niecce basenu będą musiały wytrzymać siłę 50 ton. Z wykorzystaniem cementu CEMEX z cementowni w Rudnikach, dostawca betonu towarowego, firma Budokrusz, wyprodukował dwie klasy betonu konstrukcyjnego do budowy płyty fundamentowej obiektu. Również utrzymanie przejrzystej wody to duże wyzwanie. W kompleksie powstaje specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie. Dzięki niemu woda ma być filtrowana jedynie 4 razy na dobę. Czerpanie i wypusty wody rozplanowano w taki sposób, że jej ruch ma być praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników.Najgłębsza częścią basenu, czyli tuba ma głębokość 45 m. Jej budowa poziomem trudności była zbliżona do budowy metra. Na środku zamontowano konstrukcję kładki, która ma być przykryta szklanym tunelem, przez który będzie można obserwować ludzi nurkujących w basenie.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Deepspot powstaje w Mszczonowie pod Warszawą
Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot będzie można oglądać również z podwodnego tunelu dla widzów

Kiedy otwarcie basenu Deepspot w Mszczonowie?

Otwarcie techniczne basenu Deepspot w Mszczonowie zaplanowane jest na przełom lipca i sierpnia 2020. Natomiast uroczyste otwarcie przewidziane jest na październik 2020.

Basen Deepspot będzie można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę. Powstający obiekt będzie całkowicie niezależny od aury panującej na zewnątrz. Inwestor ma nadzieję, że basen Deepspot będzie atrakcją, która przyciągnie pasjonatów nurkowania z całego świata.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot pomieści 8000 metrów sześciennych wody

Jak dojechać do basenu Deepspot?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej