Deepspot. Najgłębszy basen nurkowy w Polsce, którego budowa jest na finiszu

2020-04-20 16:55 Marzena Sarniewicz
Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot będzie tak głęboki jak wysoki jest 15-piętrowy budynek

Deepspot czyli najgłębszy basen w Polsce powstaje w Mszczonowie pod Warszawą. Budowa kompleksu, mimo epidemii, wciąż jest realizowana. Do końca kwietnia ma być gotowa najgłębsza część Deepspot, czyli tuba. Inwestor podaje też datę otwarcia basenu.

Basen nurkowy Deepspot to kolejna inwestycja marki Flyspot, która zajmuje się udostępnianiem tuneli aerodynamicznych w Warszawie i w Katowicach oraz dysponuje jedynym w Polsce symulatorem lotu Boeingiem 737.

Basen Deepspot ma być tak głęboki jak wysoki jest 15-piętrowy budynek

Deepspot będzie miał 45 m głębokości. Pomieści 8000 m³ wody, to prawie tyle ile znajduje się w 27 basenach olimpijskich. Woda w basenie ma być przejrzysta do samego dna i cieplejsza niż w tradycyjnych zbiornikach, co umożliwi pływanie bez pianki termoizolacyjnej. Jej krystaliczna toń ma zapewnić nurkującym niezwykłe doznania, porównywalne do swobodnego dryfowania w przestrzeni.

W basenie będą mogli trenować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dla tych ostatnich w ofercie będzie kompleksowe szkolenie nurkowe kończące się certyfikatem. Również freediverzy będą mogli w Deepspot realizować kolejne wyzwania. Wszystkie treningi mają odbywać się pod czujnym okiem instruktorów, przy użyciu najnowocześniejszego i bezpiecznego sprzętu.

Basen Deepspot będzie można oglądać nie tylko z perspektywy nurka. Powstanie także podwodny tunel dla widzów, a w planach są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce.
Autor: Cemex Specjalny cement do budowy basenu Deepspot dostarcza firma Cemex

Wieści z budowy basenu Deepspot

Budowa tak głębokiego basenu to potężne wyzwanie technologiczne. Ściany Larsena (oporowe) w 50-metrowej niecce basenu będą musiały wytrzymać siłę 50 ton. Z wykorzystaniem cementu CEMEX z cementowni w Rudnikach, dostawca betonu towarowego, firma Budokrusz, wyprodukował dwie klasy betonu konstrukcyjnego do budowy płyty fundamentowej obiektu.

Również utrzymanie przejrzystej wody to duże wyzwanie. W kompleksie powstaje specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie. Dzięki niemu woda ma być filtrowana jedynie 4 razy na dobę. Czerpanie i wypusty wody rozplanowano w taki sposób, że jej ruch ma być praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników.

Obecnie trwają prace nad najgłębszą częścią basenu, czyli tubą. Do końca kwietnia 2020 ma być osiągnięta głębokość docelowa 45 m. Jej budowa poziomem trudności była zbliżona do budowy metra. Niecka jest już na ukończeniu. Na środku zamontowano konstrukcję kładki, która ma być przykryta szklanym tunelem, przez który będzie można obserwować ludzi nurkujących w basenie. Kolejnym etapem prac ma być zaczopowanie tuby i wykonanie jej dna. Potem pozostanie zamknąć dach szklanym świetlikiem. Czekają jeszcze prace wykończeniowe.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Deepspot powstaje w Mszczonowie pod Warszawą

Basen Deepspot to najgłębszy basen również na świecie

Po zakończeniu inwestycji podwarszawski Deepspot znajdzie się w pierwszej czwórce najgłębszych basenów nurkowych na świecie. Wśród nich będzie jedynym tak zaawansowanym technologicznie. Podobne kompleksy możemy odwiedzić, m.in. we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy (basen Y-40, 40 m głęb.), w Brukseli (basen Nemo 33 o głęb. 33 m) czy również belgijski, najstarszy w Europie basen Todi o głęb. 36 m.

Basen Deepspot ma być otwarty 24 h na dobę

Basen Deepspot będzie można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę. Powstający obiekt będzie całkowicie niezależny od aury panującej na zewnątrz. Inwestor ma nadzieję, że basen Deepspot będzie atrakcją, która przyciągnie pasjonatów nurkowania z całego świata.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot będzie można oglądać również z podwodnego tunelu dla widzów

Kiedy otwarcie basenu Deepspot w Mszczonowie?

Otwarcie techniczne basenu Deepspot w Mszczonowie zaplanowane jest na przełom lipca i sierpnia 2020. Natomiast uroczyste otwarcie przewidziane jest na październik 2020.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot pomieści 8000 metrów sześciennych wody

Jak dojechać do basenu Deepspot?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej