Deepspot. Najgłębszy basen nurkowy w Polsce. Gdzie powstaje?

2019-08-27 14:31 Marzena Sarniewicz
Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot będzie tak głęboki jak wysoki jest 15-piętrowy budynek

Deepspot czyli najgłębszy basen w Polsce powstaje w Mszczonowie pod Warszawą. Budowa kompleksu postępuje bardzo sprawnie. Już niebawem, zarówno profesjonalni nurkowie, jak i amatorzy będą mogli korzystać z basenu nurkowego Deepspot. Dowiedz się na kiedy zaplanowano otwarcie kompleksu.

Basen nurkowy Deepspot to kolejna inwestycja marki Flyspot, która zajmuje się udostępnianiem tuneli aerodynamicznych w Warszawie i w Katowicach oraz dysponuje jedynym w Polsce symulatorem lotu Boeingiem 737.

Basen Deepspot ma być tak głęboki jak wysoki jest 15-piętrowy budynek

Deepspot będzie miał 45 m głębokości. Pomieści 8000 m³ wody, to prawie tyle ile znajduje się w 27 basenach olimpijskich. Woda w basenie ma być przejrzysta do samego dna i cieplejsza niż w tradycyjnych zbiornikach, co umożliwi pływanie bez pianki termoizolacyjnej. Jej krystaliczna toń ma zapewnić nurkującym niezwykłe doznania, porównywalne do swobodnego dryfowania w przestrzeni.

W basenie będą mogli trenować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Dla tych ostatnich w ofercie będzie kompleksowe szkolenie nurkowe kończące się certyfikatem. Również freediverzy będą mogli w Deepspot realizować kolejne wyzwania. Wszystkie treningi mają odbywać się pod czujnym okiem instruktorów, przy użyciu najnowocześniejszego i bezpiecznego sprzętu.

Basen Deepspot będzie można oglądać nie tylko z perspektywy nurka. Powstanie także podwodny tunel dla widzów, a w planach są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem na wnętrze basenu.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce.
Autor: Cemex Specjalny cement do budowy basenu Deepspot dostarcza firma Cemex

Wieści z budowy basenu Deepspot?

Budowa tak głębokiego basenu to potężne wyzwanie technologiczne. Ściany Larsena (oporowe) w 50-metrowej niecce basenu będą musiały wytrzymać siłę 50 ton. Z wykorzystaniem cementu CEMEX z cementowni w Rudnikach, dostawca betonu towarowego, firma Budokrusz, wyprodukował dwie klasy betonu konstrukcyjnego do budowy płyty fundamentowej obiektu.

Również utrzymanie przejrzystej wody to duże wyzwanie. W kompleksie powstaje specjalny system filtracji o wydajności 80 razy większej niż w tradycyjnym basenie. Dzięki niemu woda ma być filtrowana jedynie 4 razy na dobę. Czerpanie i wypusty wody rozplanowano w taki sposób, że jej ruch ma być praktycznie niewyczuwalny dla użytkowników.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Deepspot powstaje w Mszczonowie pod Warszawą

Basen Deepspot to najgłębszy basen również na świecie

Po zakończeniu inwestycji podwarszawski Deepspot znajdzie się w pierwszej czwórce najgłębszych basenów nurkowych na świecie. Wśród nich będzie jedynym tak zaawansowanym technologicznie. Podobne kompleksy możemy odwiedzić, m.in. we włoskiej miejscowości Montegrotto Terme na przedmieściach Padwy (basen Y-40, 40 m głęb.), w Brukseli (basen Nemo 33 o głęb. 33 m) czy również belgijski, najstarszy w Europie basen Todi o głęb. 36 m.

Basen Deepspot ma być otwarty 24 h na dobę

Basen Deepspot będzie można odwiedzać przez 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę. Powstający obiekt będzie całkowicie niezależny od aury panującej na zewnątrz. Inwestor ma nadzieję, że basen Deepspot będzie atrakcją, która przyciągnie pasjonatów nurkowania z całego świata.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot będzie można oglądać również z podwodnego tunelu dla widzów

Kiedy otwarcie basenu Deepspot w Mszczonowie?

Otwarcie basenu Deepspot w Mszczonowie zaplanowano na jesień 2019. Na chwilę obecną inwestor zapewnia, że nic nie wskazuje na to, żeby prace budowlane miały ulec opóźnieniu.

Deepspot. Najgłębszy basen w Polsce
Autor: Flyspot Basen Deepspot pomieści 8000 metrów sześciennych wody

Jak dojechać do basenu Deepspot?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej