Wakacje kredytowe 2024 znów są pewne. Takie będzie obowiązywać kryterium dochodowe oraz maksymalna kwota kredytu

2024-03-01 9:13
Wakacje kredytowe 2024
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Wakacje kredytowe 2024 zostały potwierdzone, ale nie wszystko jeszcze wiadomo.

Wakacje kredytowe 2024 na pewno wejdą w życie, i to już niebawem. Mimo niepokojących plotek rząd potwierdził, że w tym roku kredytobiorcy otrzymają wsparcie. Do spełnienia są dwa warunki: kryterium dochodowego oraz maksymalnej kwoty kredytu hipotecznego. W planach są także zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Spis treści

 1. Czy będą wakacje kredytowe 2024? Dla kogo będą dostępne?
 2. Czy kwota kredytu mieszkaniowego ma znaczenie?
 3. Wskaźnik RdD na poziomie 40% lub wyższy? Skorzystasz z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
 4. Wakacje kredytowe – ile miesięcy bez spłaty rat?
 5. Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków
Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Czy będą wakacje kredytowe 2024? Dla kogo będą dostępne?

Przedłużenie rządowych wakacji kredytowych na 2024 rok zostało potwierdzone przez rząd. Wakacje najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 kwietnia br. Wcześniej media donosiły, że rząd rozważa wycofanie się z tego rozwiązania, jednak zostało to oficjalnie zdementowane. Przypomnijmy, że ustawowe wakacje kredytowe wprowadzono w lipcu 2022 r. jako formę pomocy dla kredytobiorców, którzy z powodu wzrostu stóp procentowych mają problem ze spłatą kredytu hipotecznego.

Z pomocy w spłacie kredytu hipotecznego nie każdy jednak skorzysta. Z wakacji kredytowych 2024 skorzystają osoby, u których średnia arytmetyczna wartości wskaźnika RdD (rata do dochodu) za okres ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku będzie przekraczać 35 proc. Oblicza się to następująco:

 • zsumuj dochody całego gospodarstwa domowego (wszystkich domowników) w każdym z 3 ostatnich miesięcy (osobno dla każdego miesiąca),
 • dla każdego z 3 ostatnich miesięcy podziel wysokość swojej raty kredytu przez łączny dochód (np. 3000 zł/6500 zł),
 • oblicz średnią arytmetyczną z 3 uzyskanych wyników (np. 30% + 40% + 40%/3),
 • jeśli otrzymany wynik jest wyższy niż 35%, masz prawo skorzystać z wakacji kredytowych 2024.

Należy pamiętać, że przy obliczeniach uwzględnia się dochody wszystkich osób należących do gospodarstwa domowego, a nie tylko kredytobiorcy.

Jednocześnie Business Insider Polska donosi, iż rząd ponoć rozważa rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z wakacji. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz

Czy kwota kredytu mieszkaniowego ma znaczenie?

Żeby móc skorzystać z wakacji kredytowych 2024, kwota kredytu nie może przekraczać 1,2 mln zł. Warto zauważyć, że otrzymanie w banku większej kwoty kredytu niż 1,2 mln zł wymaga wysokich zarobków i bardzo dobrej zdolności kredytowej. W praktyce zatem ograniczenie dotknie osoby, które i tak raczej nie powinny mieć problemów ze spłatą rat.

Wskaźnik RdD na poziomie 40% lub wyższy? Skorzystasz z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Warto wiedzieć, że wakacje kredytowe nie będą jedyną formą wsparcia dla kredytobiorców dostępną w 2024 r. Od maja osoby, u których wskaźnik RdD (raty do dochodu) osiągnie minimum 40%, będą mogły wnioskować o wsparcie albo pożyczkę z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na spłatę zadłużenia. Przedtem ten wskaźnik wynosił 50%, a zatem trudniej było skorzystać z pomocy.

Jednocześnie warto pamiętać, że wysokość wsparcia została podwyższona do 2500 zł miesięcznie (z 1500 zł). Możliwy okres otrzymywania takiej pomocy ma się wydłużyć z 36 miesięcy do 40 miesięcy.

Co ważne, wsparcie z FWK przysługuje pod warunkiem, że miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczny koszt obsługi kredytu jest niższy niż trzykrotność kryteriów podanych w ustawie o pomocy społecznej.

Wakacje kredytowe – ile miesięcy bez spłaty rat?

W 2024 r., podobnie jak w poprzednim roku, można będzie zawiesić łącznie spłatę 4 rat. Z uwagi na opóźnienie wejścia przepisów w życie (od 1 kwietnia zamiast od 1 marca) nastąpią jednak pewne zmiany w stosunku do lat poprzednich. Wakacje kredytowe 2024 będą działać następująco:

 • I kwartał 2024 r. – brak możliwości zawieszenia spłaty rat,
 • II kwartał 2024 r. – można zawiesić spłatę 2 rat,
 • III kwartał 2024 r. – można zawiesić spłatę 1 raty,
 • IV kwartał 2024 r. – można zawiesić spłatę 1 raty.

Przypomnijmy, że okres kredytowania zostaje automatycznie wydłużony o czas trwania wakacji kredytowych.

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków

Choć z osoby spłacające kredyty mieszkaniowe z pewnością liczą na przedłużenie wakacji kredytowych, trzeba pamiętać, że ta ulga dla kredytobiorców to większe obciążenie finansowe dla banków. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, w 2022 r. łączny koszt dla banków wyniósł aż 13,41 mld zł. Był on na tyle wysoki, że w ubiegłym roku osiem banków przekroczyło poziomy krytyczne wskaźników inicjujących plan naprawy (choć ostatecznie siedem z nich zdecydowało, że sobie poradzą i wstrzymały się z dalszymi krokami).

– Narodowy Bank Polski (…) zwraca uwagę, że koszt wakacji kredytowych dla banków okazał się nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do redukcji kosztów ryzyka kredytowego. NBP obliczył, że sektor bankowy zapłacił za wstrzymanie rat tyle samo, co przy minimum pięciokrotnym wzroście sumy złotowych kredytów mieszkaniowych z utratą wartości – mówi ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Jednocześnie mimo tych dodatkowych kosztów banki zakończyły 2022 rok z zyskiem 12,4 mld zł, czyli ponad dwa razy większym niż w 2021 r.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej