Podwyżki prądu 2020. Podwyżki prądu dla firm są indywidualne

2020-01-16 16:11 czem
Prąd
Autor: Pixabay

Podwyżki prądu 2020 to gorący temat od kilku tygodni. Liczono, że odrzucone zostaną wnioski operatorów o podwyżki prądu wzorem roku 2019, ale nie udało się.

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się na wzrost cen energii elektrycznej w 2020 roku, bo są one konieczne i będą niewielkie, będzie można uzyskać rekompensatę za podwyżkę. Pamiętajmy jednak, że dotyczy to tylko gospodarstw domowych i działalności gospodarczej prowadzonej w mieszkaniu (np.  jednoosobowa działalność gospodarcza czy rzemieślnik). O ile podwyżki prądu dotkną firmy tego nie wiadomo, bo one negocjują ceny i podpisują indywidualne umowy.

Ceny prądu dzielimy na taryfy

Ceny prądu określane są w taryfach, a różnicuje się je odpowiednio do tzw. kosztów uzasadnionych wykonywanej działalności. Taryfa energii elektrycznej to taki plan cenowy, zgodnie z którym sprzedawcy energii elektrycznej oferują prąd swoim klientom, czyli gospodarstwom domowym i firmom.

Taryfa G dotyczy gospodarstw domowych i jest to jedyna taryfa, w której zmiany cen podlegają kontroli i wymagają zgody Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Są to regulacje podawane do publicznej wiadomości, co sprawia, że automatycznie przypisuje się podwyżkę prądu o określonej wysokości wszystkim podmiotom. To jest błąd, gdyż podwyżki prądu dla firm mogą być różne, może też ich w najbliższym czasie nie być. Dla taryfy G ceny ustala się co roku, obowiązują zwyczajowo od 1 stycznia, każdy dostawca energii ma swoją taryfę.

Podwyżki prądu 2020 dla gospodarstw domowych

Operator Systemu Dystrybucyjnego/
Sprzedawca z urzędu


Wzrost rachunku w G11
(łącznie sprzedaż i dystrybucja)
średnio w %
Wzrost rachunku w G11
średnio w zł/miesiąc
ENEA Operator / ENEA


12,2 8,3
Energa Operator / ENERGA Obrót


11,3 8,6
PGE Dystrybucja / PGE Obrót


10,5-11,0 7,8-8,0
Tauron Dystrybucja / Tauron Sprzedaż


11,4-12,9 7,8-8,6
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Podwyżki prądu w 2020 roku dla gospodarstw domowych dla taryfy G11 będą wyższe o ok. 9 zł/miesięcznie. Dla taryfy G12 (większe niż przeciętne zużycie prądu) ceny będą odpowiednio wyższy. Średni wzrost płatności dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc.

Ceny prądu dla firm

Taryfy A, B i C są przypisane do firm, odpowiednio: małych, średnich i dużych. Stawki za podwyżkę prądu w tych taryfach nie podlegają URE, bo generalnie ceny energii elektrycznej w Polsce są uwolnione i podlegają prawom rynku oraz wolnej konkurencji. To oznacza, że przedsiębiorstwa podpisują indywidualne umowy na dostawę prądu, negocjując ceny i taryfy odpowiadające ich zapotrzebowaniu na energię elektryczną.

Dostawcy energii konkurują ze sobą nie tylko cenami. Podpisują umowy np. na dwa lata (czyli odbiorca ma na ten okres zamrożoną cenę na ten okres), dokładają w ramach pakietów aplikacje ułatwiające działalność czy bezpłatną pomoc techniczną. Wydatki na energię elektryczną są szacowane na 20% kosztów własnych przedsiębiorstw, stąd hasło „zmień dostawcę – płać niższe rachunki” warto przeanalizować pod własnym kątem. Trzeba tu dodać, że podobna zachęta jest kierowana do odbiorców w taryfie G, ale tu różnice pomiędzy operatorami są raczej niewielkie.     

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej