Podwyżki cen prądu w 2022 pewne! O ile więcej zapłacimy za prąd?

2021-09-11 18:27
Prąd
Autor: Pixabay Niektórzy spekulują, że podwyżki prądu w 2022 mogą wynieść nawet 40%, jednak dotychczasowe wyliczenia ekspertów i zapewnienia rządzących tego nie potwierdzają

Podwyżki cen prądu w 2022 są już pewne. Ze wstępnych kalkulacji wynika, że w przyszłym roku prąd będzie droższy o 11-20%. Te podwyżki cen prądu dotyczą gospodarstw domowych. Firmy za prąd zapłacą jeszcze więcej.

Podwyżki cen prądu 2022

O tym że prąd zdrożeje, i to bardzo, jest głośno, bo opłaty za energię mają znaczący wpływ na ceny wszystkiego. Inflacja pędzi, co przy okazji napędza spekulacje co do cen prądu w 2022.

„Rząd nie powstrzyma podwyżek cen prądu, bo to nie on decyduje o ich wysokości” – na początku września w RMF FM powiedział premier Mateusz Morawiecki. O cenach prądu decyduje Urząd Regulacji Energetyki (URE). Podwyżki cen energii to niepopularne i budzące sprzeciw informacje, dlatego poznamy je zapewne w ostatnim możliwym terminie pod koniec roku. Premier Morawiecki zapewnia jednak, że nie będzie to poziom 40% jakby to wynikało z krążących komentarzy. Szef rządu winę za podwyżki cen prądu zrzuca na „bardzo drogą politykę klimatyczną Unii Europejskiej”.

Przy okazji warto przypomnieć, że gdy podwyżki cen prądu wchodziły w życie w roku 2020, rząd obiecywał, że obywatele ich nie odczują, bo będą rekompensaty, ale jak dotąd nie weszły one w życie. Teraz też jest mowa o tym (przytaczamy za Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych), że „spółki energetyczne są w dosyć trudnej sytuacji dochodowej, muszą obniżać koszty działalności, żeby skala podwyżek cen energii była jak najniższa”. Podsumowując, rządzący unikają jak ognia formułowania jakichkolwiek o stawkach prądu, spółki energetyczne liczą jeszcze tegoroczne koszty i kalkulują te rok 2022, URE milczy bo nie ma żadnych informacji o ich oczekiwaniach co do cen prądu.

Natomiast eksperci liczą i spekulują... Kontrakty na energię z dostawą uwzględniającą rok 2022 rozliczane są już po 386 zł/MWh, a w godzinach szczytowego zapotrzebowania po 428 zł/MWh, podaje portal wysokienapiecie.pl. Firmy energetyczne sprzedają obecnie energię gospodarstwom domowym po 300 zł/MWh (30 gr/kWh netto). Podwyżkę cen prądu w 2022 można szacować bazując na cenach składowych wpływających na finalny koszt działalności firm energetycznych i ustalanych przez nie taryfach, uwzględniających również koszty koniecznych inwestycji. 

Podwyżka cen prądu w 2022 będzie zależała np. od cen CO2 oraz węgla i gazu, które już dzisiaj są na bardzo wysokim poziomie. Wzrosły ceny zielonych certyfikatów, wspierających ekologiczne elektrownie budowane przed 2015 rokiem. Koszt ich zakupu w 2022 wyniesie 18,5% względem ilości energii dostarczanej odbiorcom. Dla przeciętnej rodziny (rozliczającej się w taryfie G11 i zużywającej 2 MWh rocznie) oznacza to podwyżkę z obecnych 66 zł do 72 zł brutto w przyszłym roku.

Z szacunków ekspertów wysokiegonapiecia.pl wynika, że państwowi sprzedawcy energii mogą wystąpić do URE z wnioskami o wzrost taryf na samą energię elektryczną na poziomie ok. 25-35% i będą mogli liczyć na zaakceptowanie podwyżek rzędy 20-23%, z obecnych 30 gr do 36-37 gr/kWh netto, a więc 44-46 gr/kWh brutto. Sam zakup energii może więc kosztować przeciętną rodzinę o ok. 170 zł brutto rocznie więcej. Stawki dystrybucyjne dla przeciętnej rodziny mogą wzrosnąć z obecnych 36 gr do najwyżej 37 gr/kWh z VAT (o ile rząd lub URE nie podniosą opłaty mocowej lub opłaty OZE).

W dużym uproszczeniu, podwyżki cen prądu w 2022 dla gospodarstw domowych (taryfa G11) nie powinny być wyższe niż o 10-15%, czyli o ok. 15 zł miesięcznie (180 zł rocznie).

To dużo czy niewiele? Podobne wyliczenia prowadzone były na rok 2021, podwyżki w zależności od operatora miały wynieść ok. 3,5%, jednak w praktyce rachunki za prąd są znacznie wyższe. Ze szczegółami wysokości podwyżek trzeba poczekać do oficjalnych komunikatów URE i spółek energetycznych. No i jest jest jeszcze jeden aspekt podwyżek cen prądu – przedsiębiorstwa są rozliczane wg droższych taryf, czyli wyższe rachunki za energię znów podwyższą koszty i ceny... wszystkiego, od czego zaczęliśmy i na czym kończymy rozważania o podwyżkach cen prądu w 2022. 

Podwyżki cen prądu zatwierdzone przez URE

Pod koniec każdego roku w URE prowadzone są postępowania mające na celu zatwierdzenie taryf za energię elektryczną na kolejny rok. Zarówno sprzedawcy (spółki obrotu), jak i dystrybutorzy, kalkulują swoje koszty, a następnie przekładają je na ceny energii oraz stawki za jej dostarczenie do swoich odbiorców końcowych. Zanim znane będą taryfy na rok 2022, poniżej jeszcze te obowiązujące na rok 2021.

W wyniku wnioskowanych przez trzech przedsiębiorców i zatwierdzonych przez Prezesa URE nowych taryf, w 2021 roku rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych o przeciętnym zużyciu energii elektrycznej (grupa G11), w części dotyczącej sprzedaży energii, były wyższe o ok. 3,5%, co odpowiada ok. 1,5 złotego miesięcznie. W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat będzie odpowiednio wyższy.

Podwyżki prądu 2021 dla gospodarstw domowych

Operator Systemu Dystrybucyjnego/ Sprzedawca z urzędu Wzrost rachunku w G11 (łącznie sprzedaż i dystrybucja) średnio w % Wzrost rachunku w G11 średnio w zł/miesiąc
ENEA 3,5 1,5
PGE Obrót 3,6 1,55
Tauron Sprzedaż 3,55 1,54
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Podwyżki prądu związane z opłatą mocową

Opłata mocowa to nowa pozycja na rachunkach za prąd, która bez wątpienia wpłynie na wyższe ceny prądu. Sejm przyjął opłatę mocową już w 2017 roku. Ma ona, mówiąc ogólnie, podnieść bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jej stawki na 2021 wynoszą:

  • 1,87 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym zużywających rocznie poniżej 500 kWh energii elektrycznej;
  • 4,48 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie od 500 kWh do 1 200 kWh energii elektrycznej;
  • 7,47 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 1 200 kWh do 2 800 kWh energii elektrycznej;
  • 10,46 zł na miesiąc – dla odbiorców końcowych pobierających energię elektryczną w gospodarstwie domowym, zużywających rocznie powyżej 2 800 kWh energii elektrycznej;
  • 0,0762 zł/kWh – dla pozostałych grup odbiorców opłata uzależniona będzie od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:59).

URE jednocześnie zapowiada, że zgodnie z obowiązującymi przepisami od 1 stycznia 2021 r. wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej, mają obowiązek stosować w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi następujące stawki opłat, niezależnie od faktu, czy do tego czasu zostanie wprowadzona do stosowania taryfa uwzględniająca te opłaty:

  • stawkę opłaty OZE w wysokości 2,20 zł/MWh,
  • stawkę opłaty kogeneracyjnej w wysokości 0,00 zł/MWh,
  • stawki opłaty przejściowej w dotychczasowej wysokości.

Specjaliści przewidują, że w skali podwyżki za prąd wyniosą średnio 200-300 zł, co miesięcznie daje kwotę rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Niektórzy mówią o 13. rachunku za prąd w 2021. Oczywiście ostateczna kwota na rachunku za prąd zależy od zużycia energii elektrycznej w danym gospodarstwie czy firmie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej