O polskim VAT okiem Europejczyka

2007-07-20 15:29
VAT materiały prasowe
Autor: materiały prasowe

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. "Ludzie z branży" mają zatem okazję do komentowania proponowanych zapisów w kontekście bieżącej sytuacji rynkowej...

Najważniejsze zmiany wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług oceniam pozytywnie. Umożliwią stosowanie preferencyjnej 7 proc. stawki VAT od 1 styczna 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. Obejmują nowe mieszkania o powierzchni użytkowej do 120 m2 i jednorodzinne domy do 220 m2. Wyższa 22% stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej. Opodatkowane niższym podatkiem mają być również wymiany okien i drzwi wejściowych w budynkach wielomieszkaniowych, domach jednorodzinnych, noclegowniach i domach dla bezdomnych, a także remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych (np. dachy, elewacje, klatki schodowe, instalacje). W przypadku domów jednorodzinnych, 7 proc. stawka ma być stosowana w przypadku takich usług jak: remonty przyłączy, fundamentów, elewacji budynku.

Zmiany zaproponowane w ustawie przedłużają bezterminowo obowiązywanie przepisów umożliwiających odzyskiwanie części wydatków na większość materiałów budowlanych ponoszonych przez osoby budujące domy, rozbudowujące je, remontujące mieszkania. Nowelizacja precyzuje, kiedy będzie możliwy zwrot różnicy między 22 a 7% stawką VAT. Zasady ubiegania się i otrzymywania kwoty zwrotu pozostaną w niezmienionym kształcie.

Zgodnie z projektem nowelizacji, preferencyjna stawka VAT nie będzie dotyczyła budowy: garaży, miejsc parkingowych, obiektów służących rekreacji oraz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie może być też stosowana przy budowie domów stawianych tzw. systemem gospodarczym, ponieważ tacy inwestorzy nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Omawiana ustawa zacznie obowiązywać od 2008 roku, jest więc jeszcze trochę czasu, by opracować projekty faktycznego wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Pilnej nowelizacji wymaga też tzw. definicja budownictwa społecznego. Uwzględnić w niej należy przede wszystkim interesy ludzi mniej zamożnych samodzielnie budujących swe pierwsze domy. Rynek nieruchomości powróci do równowagi, dobre prawo będzie tu bardzo pomocne. Ceny nie będą rosły a co najważniejsze nastąpi zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przynajmniej dużej części społeczeństwa.

Od 17 lat zajmuję się zawodowo rynkiem nieruchomości i nie doczekałem się jeszcze kompleksowych rozwiązań stymulujących rozwój budownictwa mieszkaniowego. Powstają co rusz nowe akty prawne, lecz ich realizacja pozostawia wiele do życzenia. Zmagania obywatela z zawiłymi procedurami legislacyjnymi kończą się zwykle porażką, zwłaszcza w zakresie interpretacji prawa podatkowego.

Dobre prawo to takie, które służy społeczeństwu, a nie tym co je uchwalają. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany