Mieszkanie Plus: w Warszawie powstanie 1,1 tys. mieszkań w domach z prefabrykatów
Na należących do Poczty Polskiej działkach na warszawskiej Woli powstaną pierwsze w stolicy czynszówki w programie Mieszkanie Plus. Domy mają być wykonane z prefabrykatów, według projektu, który zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym BGK Nieruchomości.
Przypomnijmy, że jest to spółka należąca do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego, której rząd powierzył zarządzanie programem Mieszkanie Plus. 13 lipca 2017 r. – w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra rozwoju Witolda Słowika – warunkową umowę inwestycyjną w tej sprawie podpisali szefowie Poczty Polskiej i BGN Nieruchomości.
Autor: brak danych
Warunkową umowę inwestycyjną podpisuje prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski. Za jego plecami - od lewej - wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak i minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
– Nasza spółka realizuje program Mieszkanie Plus w ramach działań rynkowych, dlatego cieszy nas, że na zasadach komercyjnych pozyskaliśmy stołeczne grunty, doskonale położone i skomunikowane z warszawskim śródmieściem – podkreślał Bartłomiej Pawlak z zarządu BGK Nieruchomości.
– Poczta dysponuje atrakcyjnie położonymi terenami, które od dłuższego czasu nie były wykorzystywane zgodnie z potencjałem – przyznał Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.
23 maja 2017 r. obie spółki zawarły umowę o współpracy przy realizacji inwestycji mieszkaniowych w programie Mieszkanie Plus. Poczta Polska zadeklarowała, że na ten cel przeznaczy działki w Warszawie, Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.
Mieszkanie Plus na zasadach rynkowych
Projekt budowy mieszkań w programie Mieszkanie Plus jest komercyjnym przedsięwzięciem. W Warszawie Poczta Polska wniesie aportem swoje dwie działki – ponad dwuhektarowa przy ul. Sowińskiego 28 i ponad trzyhektarowa przy Worcella 1 – zaś BGK Nieruchomości sfinansuje całą inwestycję.
Autor: brak danych
Tajemnicą pozostaje, jak się później obaj wspólnicy rozliczą. Dowiedzieliśmy się, że w grę wchodzą dwie opcje: Poczta Polska odzyska równowartość rynkową działek, powiększoną o „zysk deweloperski”, albo – zamiast pieniędzy – dostanie pulę mieszkań i lokali użytkowych „po kosztach budowy”.
Dodajmy, że co do zasady program Mieszkanie Plus zakłada budowę mieszkań na wynajem, także z opcją dojścia do własności. Dopuszcza się jednak, by część mieszkań mogła być sprzedana na zasadach komercyjnych. W BGK Nieruchomości nie chcą na razie ujawnić żadnych szczegółów przedsięwzięcia z Pocztą Polską. Spółki oceniają, że na działkach przy ul. Sowińskiego 28 i Worcella 1 o łącznej powierzchni 5,7 ha powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań. Ale jakie są przewidywane koszty budowy, a w konsekwencji czynsz, nie wiadomo.
Mieszkanie Plus stawia na prefabrykaty
Wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak zapewniał nas, że jego spółka dołoży starań, żeby koszty budowy mieszkań w stanie deweloperskim (nie licząc wartości działki i prac wykończeniowych) nie przekraczały 2 tys. zł za m2. Stasiak podkreślał, że taki warunek postawiła spółka w konkursie architektonicznym, który ma wyłonić projekty, według których będą budowane domy w programie Mieszkanie Plus. Z 75 zgłoszonych koncepcji architektonicznych wyłoniono już 12. Ich autorzy stworzą kolejny projekt, tym razem pod konkretną działkę w Katowicach. Wyniki konkursu, w którym wyłonione zostaną najprawdopodobniej trzy projekty, mają być ogłoszone 12 września 2017 r. I najpewniej właśnie jeden z tych projektów będzie wykorzystany w warszawskiej inwestycji BGK Nieruchomości i Poczty Polskiej.
Dodajmy, że BGK Nieruchomości preferuje technologię prefabrykowaną. Jej największymi atutami są bowiem powtarzalność poszczególnych elementów i precyzja ich wykonania, szybki czas realizacji, a w konsekwencji również niższe koszty inwestycji.
Mieszkanie Plus w miastach i miasteczkach
Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Aby zrealizować ten cel powołany zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie pełnił funkcję „banku ziemi”.
5 lipca 2017 r. rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, a już w drugiej połowie lipca projektem zajmie się Sejm. KZN ma gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.
Włodzimierz Stasiak poinformował, że w pięciu rozpoczętych już inwestycjach – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu – powstanie łącznie ok. 1,2 tys. mieszkań. Ponadto BGK Nieruchomości zawarł już warunkowe umowy inwestycyjne – głównie z gminami, ale także z PKP i Pocztą Polską oraz spółami deweloperskimi – w których zakłada się budowę ok. 10 tys. mieszkań.