Mieszkanie Plus: w Warszawie powstanie 1,1 tys. mieszkań w domach z prefabrykatów

2017-07-13 17:45
Podpisanie umowy między BGKN i Pocztą Polską
Autor: Marek Wielgo

Na należących do Poczty Polskiej działkach na warszawskiej Woli powstaną pierwsze w stolicy czynszówki w programie Mieszkanie Plus. Domy mają być wykonane z prefabrykatów, według projektu, który zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym BGK Nieruchomości.

Przypomnijmy, że jest to spółka należąca do państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego, której rząd powierzył zarządzanie programem Mieszkanie Plus. 13 lipca 2017 r. – w obecności ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz wiceministra rozwoju Witolda Słowika – warunkową umowę inwestycyjną w tej sprawie podpisali szefowie Poczty Polskiej i BGN Nieruchomości.

– Nasza spółka realizuje program Mieszkanie Plus w ramach działań rynkowych, dlatego cieszy nas, że na zasadach komercyjnych pozyskaliśmy stołeczne grunty, doskonale położone i skomunikowane z warszawskim śródmieściem – podkreślał Bartłomiej Pawlak z zarządu BGK Nieruchomości.

– Poczta dysponuje atrakcyjnie położonymi terenami, które od dłuższego czasu nie były wykorzystywane zgodnie z potencjałem – przyznał Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

23 maja 2017 r. obie spółki zawarły umowę o współpracy przy realizacji inwestycji mieszkaniowych w programie Mieszkanie Plus. Poczta Polska zadeklarowała, że na ten cel przeznaczy działki w Warszawie, Wrocławiu, Grudziądzu i Rybniku.

Mieszkanie Plus na zasadach rynkowych

Projekt budowy mieszkań w programie Mieszkanie Plus jest komercyjnym przedsięwzięciem. W Warszawie Poczta Polska wniesie aportem swoje dwie działki – ponad dwuhektarowa przy ul. Sowińskiego 28 i ponad trzyhektarowa przy Worcella 1 – zaś BGK Nieruchomości sfinansuje całą inwestycję.

Tajemnicą pozostaje, jak się później obaj wspólnicy rozliczą. Dowiedzieliśmy się, że w grę wchodzą dwie opcje: Poczta Polska odzyska równowartość rynkową działek, powiększoną o „zysk deweloperski”, albo – zamiast pieniędzy – dostanie pulę mieszkań i lokali użytkowych „po kosztach budowy”.

Dodajmy, że co do zasady program Mieszkanie Plus zakłada budowę mieszkań na wynajem, także z opcją dojścia do własności. Dopuszcza się jednak, by część mieszkań mogła być sprzedana na zasadach komercyjnych. W BGK Nieruchomości nie chcą na razie ujawnić żadnych szczegółów przedsięwzięcia z Pocztą Polską. Spółki oceniają, że na działkach przy ul. Sowińskiego 28 i Worcella 1 o łącznej powierzchni 5,7 ha powstanie ok. 1,1 tys. mieszkań. Ale jakie są przewidywane koszty budowy, a w konsekwencji czynsz, nie wiadomo.

Mieszkanie Plus stawia na prefabrykaty

Wiceprezes BGK Nieruchomości Włodzimierz Stasiak zapewniał nas, że jego spółka dołoży starań, żeby koszty budowy mieszkań w stanie deweloperskim (nie licząc wartości działki i prac wykończeniowych) nie przekraczały 2 tys. zł za m2. Stasiak podkreślał, że taki warunek postawiła spółka w konkursie architektonicznym, który ma wyłonić projekty, według których będą budowane domy w programie Mieszkanie Plus. Z 75 zgłoszonych koncepcji architektonicznych wyłoniono już 12. Ich autorzy stworzą kolejny projekt, tym razem pod konkretną działkę w Katowicach. Wyniki konkursu, w którym wyłonione zostaną najprawdopodobniej trzy projekty, mają być ogłoszone 12 września 2017 r. I najpewniej właśnie jeden z tych projektów będzie wykorzystany w warszawskiej inwestycji BGK Nieruchomości i Poczty Polskiej.

Dodajmy, że BGK Nieruchomości preferuje technologię prefabrykowaną. Jej największymi atutami są bowiem powtarzalność poszczególnych elementów i precyzja ich wykonania, szybki czas realizacji, a w konsekwencji również niższe koszty inwestycji.

Mieszkanie Plus w miastach i miasteczkach

Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że Mieszkanie Plus to najważniejszy pakiet rozwiązań Narodowego Programu Mieszkaniowego, którego celem jest zwiększenie liczby mieszkań dostępnych zarówno dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości Skarbu Państwa. Aby zrealizować ten cel powołany zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie pełnił funkcję „banku ziemi”.

5 lipca 2017 r. rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, a już w drugiej połowie lipca projektem zajmie się Sejm. KZN ma gromadzić nieruchomości należące do państwa i zarządzać nimi tak, aby zwiększyć podaż nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe położonych zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach.

Włodzimierz Stasiak poinformował, że w pięciu rozpoczętych już inwestycjach – w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Gdyni, Pruszkowie i Wałbrzychu – powstanie łącznie ok. 1,2 tys. mieszkań. Ponadto BGK Nieruchomości zawarł już warunkowe umowy inwestycyjne – głównie z gminami, ale także z PKP i Pocztą Polską oraz spółami deweloperskimi – w których zakłada się budowę ok. 10 tys. mieszkań.

Program Mieszkanie Plus
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej